Амбасада Шведске и Викимедија Србије трећи пут организовали су уређивачки маратон Викигеп са намером да се повећа видљивост жена на Википедији и тиме смањи родни јаз који је присутан на интернету. Маратон је подржан од стране Српско-корејског информатичко приступног центра и током њега је написано 45 чланака о истакнутим женама из различитих области.
Викимедија Србије и Шведска амбасада трећи пут заредом заједно учествују у Викигеп глобалној кампањи. Кампања је покренута од стране Министарства спољних послова Шведске и Викимедије Шведске 2018. године са циљем смањења родног јаза на Википедији у различитим земљама и заједницама.
Викимедија Србије је први пут учествовала у акцији додавања података на Википодатке и тиме започела побољшање покривености информација и стварање највеће глобалне базе података. Акција Пронађи ГЛАМ је трајала од 17. до 23. фебруара 2020. године.
Акција додавања података о ГЛАМ институцијама на Википодацима је део глобалне акције побољшања покривености информација и стварање глобалне базе података о институцијама културе на Википодацима. Акција траје од 17 до 23. фебруара и отворена је за све заинтересоване уреднике.
Википедија на српском језику, највећа јужнословенска онлајн енциклопедија, 16. фебруара слави 17 година постојања. Тим поводом Викимедија Србије организује прославу у уторак, 18. фебруара од 18 часова. Прослава ће се одржати у новим просторијама удружења, на адреси Кнеза Милоша 80/14.
Акција писања чланака на тему људских права је за само седам дана резултирала са чак 110 написаних и допуњених чланака на Википедији на српском језику. На Википедији на српском трајала је од 23. до 30. јануара и била је отворена за све заинтересоване уреднике. Победник акције је корисник Intermedichbo са написана 33 чланка.
Глобална кампања уређивања референци #1Lib1Ref (један библиотекар, једна референца) сврстала је српску заједницу у сам врх вики заједница које су унеле највећи број референци поводом рођендана Википедије на енглеском језику. Укупно 30 уредника Википедије на српском језику унело је чак 4052 референце у чланке где су оне недостајале, чиме је Википедија на српском језику заузела друго место.
Панел под називом Јавни домен, отворени медији, отворено знање ће се одржати у среду 12. фебруара 2020. године од 17:30 часова у Универзитетској библиотеци Светозар Марковић. Позивамо вас да нам се придружите и да заједно укажемо на значај јавног домена у науци, образовању, култури и уметности.
Викимедија Србије расписује конкурс за финансирање пројеката из области слободног знања и културе. Конкурс је посвећен пројектима мањег обима за које постоји могућност раста у дугорочне и одрживе пројекте. Пријаве су отворене до 20. фебруара 2020. године.
Пројекти којима су додељени микрогрантови Викимедије Србије настављају да ређају успехе. У 2019. години подржано је чак осам разноврсних идеја које су успешно спроведене у дело. Подухвати су, осим у Београду, реализовани на територији планине Ртањ, у Нишу и Новом Саду. Учесници су обогатили Викимедијину Оставу за 4283 фотографије, а Википедију на српском за 580 чланака.
Википедија на енглеском језику ће 15. јануара 2020. године прославити 19 година постојања. Овај датум познат је и као Wikipedia Day и славе га уредници широм света. Позивамо вас да нам се придружите у прослави!
Програм стажирања (Википедијанац стажиста) који је део глобалног програма сарадње са институцијама културе ГЛАМ (Galleries, Libraries, Archives, Museums), реализован је у новембру у Заводу за заштиту споменика културе Зрењанин.
Најстарија гимназија у Србији учествовала у програму стажирања: Александар Тумарић, изабрани Википедијанац стажиста, је од 1. октобра до 1. децембра у Спомен-библиотеци Карловачке гимназије писао и илустровао чланке на Википедији и радио на дигитализацији књига, новина и часописа и њиховом постављању на Викимедијину оставу.
Проглашени победници такмичења на тему знаменитих жена: Шеснаест учесника написало је 142, а допунило 23 чланка на тему знаменитих жена. Укупно је додато 2.844.242 бајта. Прво место освојио је корисник МареБГ, друго место заузела је Милица Буха, док ће трећу награду добити корисник Пинки.
Прослава 14 година Викимедије Србије: Викимедија Србије ће 3. децембра од 18 часова обележити 14 година од оснивања организације. Прослава ће се одржати у просторијама Викимедије Србије, на адреси Дечанска 4/3, окупљањем пријатеља организације којима ћемо представити постигнуте резултате у још једној години постојања.

Скорашњи чланци

Related post

Категорије

Kategorije