Викимедија Србије обележава 15 година од оснивања и почетка рада на прикупљању и ширењу слободног знања кроз Викимедијине пројекте. Овог пута, окупљање чланова организације, волонтера, сарадника и партнера биће организовано онлајн, у четвртак, 3. децембра 2020, од 18 часова.
Поводом Међународног дана студената Викимедија Србије је организовала онлајн уређивачки маратон у циљу израде нових и допуне постојећих чланака у вези с образовањем на Википедији на српском језику. Маратон је одржан од 15. до 22. новембра 2020. године, учествовало је 11 уредника Википедије који су написали 31 чланак.
Викимедија Србије се овог новембра прикључује глобалној кампањи #SheSaid која има за циљ побољшање видљивости жена кроз креирање или допуну цитата чије су оне ауторке. #SheSaid ће на Викицитату на српском трајати од 25. новембра до 20. децембра, а учесници ће на крају ње добити споменицу за уложени труд.
Викимедија Србије организује онлајн тренинг комуникације за уреднике Википедије и волонтере Викимедије Србије у суботу, 28. новембра, од 10 до 14 часова. Пријаве трају до 25. новембра.
Викимедија Србије организује уређивачки маратон на Википедији на српском језику у сусрет Међународном дану студената. Међународни дан студената је празник који се обележава 17. новембра као помен на погубљене студенте од стране нациста због протеста током окупације Прага 1939. године. Данас је овај празник симбол борбе за боље образовање али и жеље за лакше проналажење посла у струци.
Завршен је први Онлајн Еду Вики камп, током ког су учесници имали прилику да се упознају са програмима и пројектима Викимедија Србије, али и да усаврше своје вештине које ће им помоћи у даљем волонтерском ангажовању у Викимедији Србије. На кампу, који је одржан путем Зум платформе 24, 25. и 31. октобра 2020, учествовало је 14 студената и ученика из свих делова Србије.
Завршен је двомесечни пројекат Википедијанац стажиста у Удружењу ликовних уметника Србије. Пројекат је трајао од 01. септембра до 31. октобра 2020. године и дигитализована је значајна колекција каталога Пролећних и Јесењих изложби Удружења.
Викимедија Србије овог новембра организује такмичење на Википедији у оквиру ког ћете имати прилику да пишете о грађевинама свету. Такмичење траје од 1. новембра до 1. децембра 2020, а учесници ће осим о импозантним здањима, моћи да пишу и о мостовима, споменицима, тврђавама и свим објектима од значаја.
Друга акција сређивања семинарских радова на Википедији на српском је трајала од 1. до 15. октобра 2020. године. Акција је започета у циљу побољшања садржаја на овој језичкој варијанти Википедије. То је подразумевало чишћење семинарских радова који су написани лошим стилом, смањење броја непроверених и несређених радова написаних у оквиру Образовног програма Викимедије Србије.
Од 15. октобра до 5. новембра очекује нас акција писања чланака о нобеловцима на Википедији на српском језику. Нобелова награда се сматра најпрестижнијом наградом из области књижевности, медицине, физике, хемије, мира и економије. Због тога ће се учесници акције фокусирати на креирање биографије личности које су оствариле важна достигнућа у овим областима и тако оставиле неизбрисив траг у човечанству.
Прво тимско такмичење на Википедији на тему географије било је прво такмичење овог типа. Одржано је у септембру, а током њега је написано 79 чланака на Википедији на српском језику. Плави тим који чине корисници Николина Шепић и Александар Сеферовић, однео је победу, а чланови тима добили су ваучере у износу од по 5000 РСД за куповину књига.
Викимедија Србије покреће анкету за испитивање родне равноправности на Википедији у циљу истраживања положаја жена на Википедији, њиховом ангажовању на уређивању и садржају о женама. Упитник је могуће попунити до 25. октобра 2020, а намењен је како за уредникеи уреднице тако и за оне који уживају читајући чланке на Википедији.
Викимедија Србије усвојила је нову стратегију за период јануар 2021 - децембар 2023. Стратегија представља пут који ће организација изабрати и отвориће нове видике за увођење иновативних пројектних модела, као и јачање волонтерских капацитета.
Добитница награде „Бранислав Јовановић“ 2020. године је дугогодишња Вики-библиотекарка и једна од иницијатора пројекта Вики-библиотекар - Александра Поповић. Награда се додељује Википедијанцима и Викимедијанцима за највећи допринос ширењу слободног знања и шири опус уређивања Википедије, заснован на њеним темељним принципима слободног изражавања.

Скорашњи чланци

Related post

Категорије

Kategorije