Сарадња Викимедије Србије и Музеја ваздухопловства – Београд

Београд, 24. август 2012.

Музеј ваздухопловства – Београд и Викимедија Србије потписали су данас Меморандум о сарадњи, посвећен пројекту инсталирања QR-кодова чијом ће се употребом на савремен начин унапредити приступачност информација у Музеју. Уз помоћ Википедије и QRпедијиних QR-кодова, љубитељима авијације биће омогућено да се информишу о музејским експонатима на неколико десетина језика.

Увођење QR кодова је део пројекта Open Wiki GLAM of Serbia (Отворени вики ГЛАМ пројекат Србије) који је покренут почетком 2012. године и има за циљ развој двосмерне сарадње на релацији Викимедије Србије и ГЛАМ институција, са жељом да се развије двосмерна сарадња у креирању и унапређењу доступности ризнице културног и историјског наслеђа наше земље на интернету.

“Викимедија Србије улаже напоре да креира и унапредни доступност богатог културног и историјског наслеђа са којим наша земља располаже. Веома се радујем сарадњи са Музејом ваздухопловста. QR-кодови су постали светски тренд и нашли су примену у готово свим сферама живота. Више пута награђивани QRпедијин систем прављења QR-кодова унапредио је употребу ових дводимензионалних кодова, који су нарочито погодни за ГЛАМ институције”, рекао је Миле Киш, координатор пројекта из Викимедије Србије.

Инсталацијом QR-кодова, Музеј ваздухопловства ће постати прва институција у Србији и први музеј на Балкану који користи QRпедијине QR-кодове. Музеј ће се тиме придружити многобројним институцијама света које сарађују са Викимедијом, а неке од њих су Немачки савезни архив, Британски музеј, Британска библиотека, Музеј уметности у Индијанополису, Национална библиотека Француске и други.

“Веома нам је драго да сарађујемо са Викимедијом Србије. Музеј ваздухопловства један је од музеја у Београду који ће доликовати увођење и примена нове технологије. Инсталирање QR-кодова биће велики корак ка бољој комуникацији са посетиоцима, нарочито гостима из иностранства. Посетиоци ће на један врло модеран начин моћи много детаљније да се упознају са причом о експонатима из наше поставке”, изјавио је PR кустос музеја, Петар Недељковић.

Поред ове сарадње, Музеј је изразио жељу да донира одређени број фотографија из своје архиве Викимедијиној мултимедијалној остави, која поседује преко 10 милиона фотографија, аудио и видео записа и документа.О музеју:

Основан је 1957. године, а на садашњој локацији налази се од 1989. године. До 2012. Музејом је прошло милион посетилаца. Рангира се међу пет најбољих ваздухопловних музеја у Европи и 10 најбољих у свету. Сам облик зграде је веома препознатљив и један је од симбола града. Највеће богатство музеја су сами авиони у поставци, којом се пркатично може прошетати кроз 90 година историје авијације (1909-1999). Најчешћи и најдражи посетиоци Музеја ваздухопловства су деца, која овде стичу прва знања о техници, авијацији, летењу и историји.www.muzejvazduhoplovstva.org.rs/Односи са јавношћу: Петар Недељковић, p.nedeljković@muzejvazduhoplovstva.org.rsO ВМРС:

ВМРС је невладино и непрофитно удружење и једини званични Викимедијин локални огранак у Србији. Циљеви удружења су промоција и подржавање стварања, сакупљања и умножавања слободног садржаја на непрофитан начин, као и идеје да сви људи имају једнак приступ знању и образовању.rs.vikimedija.orginfo@vikimedija.orgЗа ГЛАМ пројекте: glam.wikimedia.rs и glam@vikimedija.orgO ВМФ:

Задужбина Викимедија је непрофитна организација која управља бепслатном енциклопедијом Википедијом. Према мерењима агенције comScore, Википедија и други пројекти којима управља Задужбина Викимедија имају преко 482 милиона индивидуланих посета месечно и по томе заузимају 5. место на свету (comScore, јануар 2012). Доступна на 282 језика, Википедија садржи више од 20 милиона чланака које пише добровољна светска заједница са преко 100.000 чланова. Са седиштем у Сан Франциску у Калифорнији, Викимедија је непрофитна организација која се финансира искључиво путем донација и грантова.http://wikimediafoundation.orghttp://blog.wikimedia.orginfo@wikimedia.org

Слични чланци

Резултати конкурса за доделу микрогрантова 2024.
Придружите се јубиларном петом уређивачком маратону поводом Светског дана Рома
Одржан уређивачки маратон у оквиру Викигеп кампање

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *