Победници такмичења Вики воли споменике – Србија 2012.

Београд, 22. новембар 2012.

Србија је ове године по први пут учествовала у великом светском „Wiki Loves Monuments“ фото-конкурсу, у Србији организованом од стране Викимедије Србије. Током месеца септембра учесници су слали своје ауторске фотографије непокретних културних добара Србије под Creative Commons слободном лиценцом на Викимедијину мултимедијалну оставу. Стручни жири у коме су били Драгољуб Замуровић, Горан Малић и Милош Јуришић, одабрао је петнаест најбољих ауторских фотографија, од којих се првих десет пласирало у даљи круг глобалног конкурса на ком ће такмичити са финалистима осталих светских земаља учесница. На изложби победничких фотографија организованој 20. новембра у Београду, у сарадњи са Културним центром “Неа Пангеа”, званично су проглашени добитници прва три места и додељене награде. Прво место је припало Павлу Марјановићу за фотографију “Црква Св. Апостола Петра и Павла код Новог Пазара”. На другом се нашао Александар Мишков са приказом “Подземља Петроварадинске тврђаве”, док је треће место освојио “Рељеф на споменику Кнезу Михајлу у Београду” Милоша Стошића.

Председник Викимедије Србије, Горан Обрадовић, изјавио је: „Значај Wiki Loves Monuments такмичења је трострук. Стотине хиљада врло квалитетних фотографија културних добара бива објављено под слободном лиценцом, што отвара могућност за њихово несметано коришћење како на Викимедијиним пројектима тако и у друге сврхе. Људи се упознају са принципима слободних лиценци и њиховим значајем, и Викимедијини пројекти добијају бројне нове сараднике који настављају да развијају и шире слободно знање“.

Најбољи податак који говори о значају и величини овог такмичења јесте да је на конкурс на светском нивоу пристигло преко 350.000 фотографија из 33 земље света, чинећи га највећим светским фото-конкурсом свих времена. Занимљив податак је да је још прошлогодишње такмичење, у ком је учествовало 18 земаља Европе са преко 167.000 фотографија, остварило техничке услове за улазак у Гинисову књигу рекорда, као највећи светски фото-конкурс до сада, а процедура је већ увелико у току. С обзиром да је ове године оборен сопствени рекорд, поступак за улазак у Гинисову књигу рекорда биће покренут још једном. Србија је овом пројекту допринела са скоро 3.800 фотографија и нашла се на 22. месту по броју послатих фотографија.

Слични чланци

Резултати конкурса за доделу микрогрантова 2024.
Придружите се јубиларном петом уређивачком маратону поводом Светског дана Рома
Одржан уређивачки маратон у оквиру Викигеп кампање

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *