ГЛАМурозни Википодаци су акција Викимедије Србије у којој се подстиче уређивање и повећање једне од најзначајнијих слободних база података на свету – Википодатака. Циљ ове акције је обучавање како већ искусних, тако и нових уредника Википедије о уређивању Википодатака и повећање података о институцијама културе, знаменитим културним споменицима, уметницима, уметничким делима и личностима, догађајима и стварима које су имале велики утицај на развој културе. Акција је трајала од 20. до 31. августа 2023. године.
Викимедија Србије је у сарадњи са Удружењем за уметност, културу и међународну сарадњу Адлигат реализовала пројекат Википедијанац стажиста од 1. јуна до 31. јула. Током овог стажирања, писани су и илустровани чланци на Википедији на српском језику, док је на Викимедијину оставу постављено скоро 1.400 датотека, што је највећи број ослобођених датотека у овој врсти активности до сада.
Од 24. до 27. јула, одржан је шести по реду Еду Вики камп у Еколошком центру Радуловачки у Сремским Карловцима. Учесници и учеснице кампа су имали прилику да се упознају са програмима и пројектима Викимедија Србије, али и да усаврше своје вештине које ће им помоћи у даљем волонтерском ангажовању у Викимедији Србије. Камп је ове године окупио 17 студената и ученика завршних година средњих школа из различитих делова Србије.
Вики чланци траже илустрацију (Wikipedia Pages Wanting Photos) је годишња акција у којој википедијанци на свим језичким верзијама Википедије додају фотографије у чланцима на Википедији, којима недостаје илустрација. Циљ је промовисање употребе дигиталних мултимедијалних датотека, које су прикупљене током различитих фото такмичења и фото-тура које организује заједница Викимедије, у чланцима на Википедији. Акција ће трајати од 1. до 31. августа 2023.
Викимедија Србије и Викимедијина заједница Републике Српске у сарадњи са Центром за истраживање и развој друштва- ИДЕАС организовале су други по реду уређивачки маратон поводом Светског дана избеглица. Маратон је симболично почео 20. јуна, на Светски дан избеглица, и трајао је до 30. јуна. Уређивачки маратон поводом Светског дана избеглица је имао међународни карактер, те се о темама које се односе на избегличку кризу писало на Википедијама на бошњачком, грчком, мађарском, румунском, српском и албанском језику.
Такмичење на Википедији у писању чланака о земљама Средње и Источне Европе, ЦЕЕ Пролеће је на Википедији на српском језику реализовано од 21. марта до 31. маја.. У периоду од два и по месеца колико је такмичење трајало, 16 уредника и уредница је на Википедију на српском језику унело преко 19 милиона бајтова, а написан и допуњен 731 чланак Победник такмичења је Sadko, друго место заузела је Ljiljana Sundać, док је трећу награду добио Zlockolicki.
Викимедија Србије и Викимедијина заједница Републике Српске у сарадњи са Центром за истраживање и развој друштва- ИДЕАС организују уређивачки маратон поводом Светског дана избеглица. Маратон ће трајати од 20. до 30. јуна. Фокус ће бити на темама које се односе на избегличку кризу, људска права избеглица и проблеме са којима се они сусрећу свакодневно на свом путу.
Викимедија Србије у сарадњи са корисничком групом Википедија и образовање, организовала је највећу међународну Вики образовну конференцију у Београду. Од 26. до 28. маја, у Хотелу М, преко 100 преставника Викимедијиних заједница који се баве образовним пројектима, окупили су са циљем размене знања и искуства, али и јачања међусобне сарадње.
Викимедија Србије вас позива на шести Еду Вики камп! Камп ће се одржати у Сремским Карловцима од 24. до 27. јула 2023. Камп окупља добровољце који имају жељу да активно доприносе развоју образовног програма Викимедије Србије.
Викимедија Србије организује онлајн уређивачки маратон с циљем израде нових и допуне постојећих чланака о културној разноликости, ширењу и поштовању културе из различитих делова света. Ширењем знања и поштовањем култура из других делова света указујемо на међусобно поштовање, мир и слободу.
Викимедија Србије у сарадњи са корисничком групом Википедија и образовање, организује највећу међународну Вики образовну конференцију у Београду. Догађај ће се одржати од 26. до 28. маја, у Хотелу М, а окупиће представнике Викимедијиних заједница. Циљ конференције је размена знања и искуства у домену образовања, као и развој и јачање постојећих Викимедијиних огранака у области образовања и њихова међусобна сарадња.
Викимедија Србије се по четврти пут прикључила глобалној кампањи #WikiForHumanRights у сарадњи са Иницијативом за социјална и економска права А11, EcoHub-ом и Националном еколошком асоцијацијом. У оквиру кампање на Википедији на српском језику је организован уређивачки маратон који је трајао од 8. до 14. маја. За време трајања маратон 5 уредника и уредница је написало 31 чланак.
Викимедија Србије сe и ове године придружује глобалној кампањи #WikiForHumanRights у сарадњи са Иницијативом за социјална и економска права А11 и EcoHub-ом и Националном еколошком асоцијацијом. Кампања има за циљ повећање доступности и видљивости знања и садржаја о људским правима. Ове године се између осталог фокусира на право на здраву и одрживу животну средину. На Википедији на српском језику кампања ће бити реализована у виду уређивачког маратона који ће трајати од 8. до 14. маја.
Викимедија Србије вас позива да се пријавите за Еду Вики конференцију 2023, која ће бити одржана од 26. до 28. маја, у Хотелу М, у Београду. Конференција је међународног карактера и окупиће представнике Викимедијиних заједница, а у циљу размене знања и искуства у домену образовања.
Седма по реду конференција уредника и уредница Википедије одржана је у Београду 1. и 2. априла, у Српско-корејском Информатичко приступном центру. Овогодишњи Викилајв био је у знаку 20 година Википедије на српском језику, а догађај је покрио многобројне теме о техничким новинама на Википедији, дигитализацији, моделима коришћења Википедије у институцијама културе и образовним институцијама, као и пројектне моделе из региона.

Скорашњи чланци

Related post

Категорије

Kategorije