Вики воли нематеријално културно наслеђе!

Вики воли нематеријално културно наслеђе је кампања која се организује широм света поводом обележавања 20. година од доношења Конвенције за заштиту нематеријалног културног наслеђа УНЕСКО-а, 2003. године. Акција је глобалног карактера и одржава се у многим заједницама. На Википедији на српском језику, кампања ће се одржати од 15. до 31. октобра.

Нематеријално културно наслеђе представља значајан и нераскидив део нашег културног и историјског богатства. Онo обухвата различите аспекте живота и традиције које су непрекидно преносиле генерације и доприносиле обликовању идентитета друштва. Нематеријално културно наслеђе се очитава у многим областима, укључујући традиционалне начине израде ручних радова, народне инструменте, обредне и фолклорне песме, религиозне и сватовне обичаје, културну гастрономију и традиционална јела која одражавају културне аспекте и историју неког региона.

Током маратона уредници и уреднице ће бити у прилици да пишу чланке о различитим аспектима нематеријалног културног наслеђа. Неке од тема које се могу обухватити током ове кампање су традиција и обичаји, народна музика и певање, традиционална гастрономија, народна веровања и религиозне традиције, уметници и израда рукотворина, занимљиви национални обреди и фестивали, као и места од културног значаја.

Позивамо уреднике и уреднице Википедије, као и све заинтересоване за ове теме да допринесу овој глобалној кампањи и тако омогуће већу доступност, као и очување нематеријалног културног наслеђа Србије и света. Како бисте учестовали у овој акцији, потребно је да се пријавите на страни догађаја на Википедији, а на Википедији такође можете сазнати и више информација о самом догађају.

Напомена о ауторским правима: Горана Гомирац, Викимедија Србије

Слични чланци

Пети уређивачки маратон поводом Светског дана Рома 2024: Заједно креирамо знање о идентитету, историји, култури и правима Рома
Отворена регистрација за конференцију Викилајв 2024
Четврта акција писања биографија на Википедији на српском језику

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *