Резултати конкурса за реализацију и финансирање волонтерских пројеката Викимедије Србије за 2022. годину

Викимедија Србије објављује коначне резултате конкурса за реализацију и финансирање волонтерских пројеката у домену образовања, сарадње са институцијама културе, волонтирања, активирања Википедијиних сестринских пројеката, као и подстицања разноликости. Конкурс је трајао од 8. јула до 15. августа 2021. и био је отворен за све појединце, представнике организација, институција културе и образовања. На конкурс је пристигло 20, а одобрено је 8 пројеката који су званично део годишњег плана Викимедије Србије.

Комисија, коју су чинили Мирослав Лоци, Миљан Симоновић, Бојан Цветановић и Ивана Маџаревић, је спровела два круга селекције. Након тога Управни одбор је донео одлуку о прихватању пројеката и подносиоци пројеката обавештени су о коначним резултатима конкурса.

Пројекти који су прихваћени у оквиру области образовања су:

  • Вики јуниор књиге у настави шестог разреда – Пројекат подразумева писање текстова на Викикњигама о европским и азијским земљама, намењених упознавању деце узраста до 12 година са овим темама, а радиће се по узору на иностране пројекте. Пројекат подразумева увећање садржаја на Вики пројектима на српском и увођење једног новог начина писања чланака који је близак деци и прилагођен њиховом узрасту уз могућност илустрације књига.
  • wikiELTeC – Циљ пројекта је да се унесу вики подаци о старим српским романима који су скенирани, ручно кориговани, опремљени метаподацима, обележени именованим ентитетима у оквиру Cost D-reading акције CA16204 (2017-2021) „Удаљено читање за европску историју књижевности“ (D-reading). Један од најважнијих циљева ове акције је припрема вишејезичног корпуса (названог European Literary Text Collection – ELTeC) који ће, када буде потпуно завршен, садржати по 100 романа први пут објављених у периоду 1840-1920 за сваки језик из акције. 
  • Физичка географија за ученике и студенте – Крајњи циљ је добијање фото и видео материјала који би значајно унапредио усвајање наставног градива из физичке географије –  објекти звезданог неба (Месец, планете, сазвежћа, метеори…) и објекти на површини који су везани за геологију, геоморфологију, хидрологију. Резултати пројекта ће директно утицати на побољшање образованих садржаја Википедије из наведене области.

Пројекти који су прихваћени у оквиру области сарадње са институцијама културе и институцијама од јавног значаја (ГЛАМ институцијама) су:

  • Вики-библиотекар – Пројекат је наставак дугогодишње ГЛАМ сарадње у оквиру које су циљеви едукација и умрежавање библиотекара у Србији, а ради коришћења Викимедијиних пројеката у библиотечкој делатности и ширења слободног знања. Међу активностима планиране су радионице уређивања Википедије, дигитализација и објављивање материјала на Википедији и Викимедијиној остави, као и уређивачки маратони.
  • Културно наслеђе Србије – Реализацијом пројектних активности доприноси се унапређењу сарадње са ГЛАМ институцијама, НВО сектором и подстицању волонтирања младих, као и већој визуелној заступљености пројекта Википедија. Идеја пројекта је успостављање сарадње претежно са институцијама културе и осталим институцијама заштите које се налазе на територији Србије (првенствено област Шумадије, Београда и Војводине) и дигитализација и ослобађање садржаја културно-историјског наслеђа које се налази у њиховом поседу.

Пројекти који су прихваћени у оквиру области подстицања волонтеризма и повећање разноликости су:

  • Разоткривамо стазе завичаја – Источна Србија – Идеја пројекта јесте да се фото и видео записима, као и чланцима на Википедији обогате слободни дигитални садржаји о Источној Србији, Тимочкој и Неготинској Крајини (Борски и Зајечарски округ). Тиме би се информације о природним добрима, културним, историјским, здравственим и еколошком темама ослободиле за бројне читаоце широм Србије и света.
  • Залеђе Дунава и Ђердапа – Пројекат је наставак микрогранта „Векови Дунава и Ђердапа“ за 2021. годину, и обухвата територије Браничевског и Борског управног округа, које гравитирају према Ђердапу. Замишљен је да се њиховим обиласком представи економски и туристички потенцијал, као и богато историјско, природно, споменичко и културно наслеђе, нарочито препознато кроз фолклор, народно стваралаштво  и градитељство.
  • Драгачевски и моравски епитафи – је предлог волонтерског пројекта који за циљ има промоцију и дигитализацију нематеријалне културне баштине, а реализује се кроз теренска истраживања, преписе епитафа и фотографисање надгробних споменика и крајпуташа на простору Горњег Драгачева и у слива реке Моравице, односно појединих делова општина Лучани, Ивањица, Ариље и Пожега. Сав материјал биће доступан на Википедији и Викимедијиној остави.

Захваљујемо се свим подносиоцима који су учествовали на конкурсу и честитамо онима којима су пројекти одобрени. Током јануара са свим вођама пројеката одржани су уводни састанци и потписани уговори. Верујемо да ћемо имати успешну сарадњу. 


Слични чланци

Завршен је осми по реду уређивачки маратон Вики воли прајд!
Откријмо заједно Азију!
Резултати такмичења Вики чланци траже илустрацију

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *