Википедија на енглеском језику – највећа онлајн енциклопедија на свету коју свако може да уређује, 15. јануара обележиће пуних 15 година од настанка.

Од 2001. године до данас више десетина хиљада волонтера написало је преко 35 милиона чланака, желећи да поделе своје знање са целим светом.

 

Пре 15 година оваква енциклопедија је могла да кошта хиљаде и хиљаде долара, стабала и стабала дрвећа, великих количина воде и мастила, а и било би веома тешко преместити је с једног места на друго.

Данас имамо приступ милионима референцираних чланака, слика, илустрација, извора и дефиниција речи са било ког места на којем има интернета.

 

.

Википедија је настала 15. јануара 2001. године са јасном визијом: направити свет у којој свака особа на планети има приступ и може слободно да подели целокупно људско знање. У то време, идеја да људи широм света могу заједно да стварају енциклопедију  (бесплатно) деловала је прилично невероватно. Међутим, Википедија је нарасла у енциклопедију са више од 35 милиона чланака на стотинама језика, коју користи стотине милиона људи широм планете. Википедију и даље стварају добровољци широм света: сваког месеца 80 хиљада уредника-волонтера доприноси овој енциклопедији.

 

Данас 28 процената људи на планети не зна за свет без Википедије.

 

Обележавањем овог јубилеја не слави се само рођендан Википедије, већ и настанак целог Викимедијиног покрета. Википедија је сестрински пројекат Задужбине Викимедија, која представља глобални, стално растући извор и заједницу слободног знања.

 

  • Википедија је започета 2001. године на енглеском језику, али је брзо настала и на другим језицима – у првој години на 18, да би данас постојала на 288 језика.
  • Волонтери константно уређују и унапређују Википедију. Сваког сата скоро 15 хиљада промена се направи на Википедији. Сваког дана се напише 7000 нових чланака.
  • Википедија је постала један од топ 10 сајтова на свету 2007. године, и једини непрофитни сајт у врху посећености.
  • Постоји још 11 других Викимедијиних пројеката слободног знања, укључујући Викимедијину Оставу, као и Викиречник, Викицитати, Викиврсте и други пројекти.
  • Вики воли споменике, глобални фото конкурс са циљем прикупљања фотографија споменика културе, 2011. године проглашен је највећим фото такмичењем на свету. Из овог пројекта произашла су и друга слична фото такмичења, попут Вики воли Земљу, Вики воли Африку…
  • Волонтери широм света успоставили су и изградили стотине партнерстава са галеријама, библиотекама, музејима и архивима како би колекције ових установа биле доступне и преко интернета.

 

.

Овим јубилејом не прославља се само рођендан Википедије, већ и сви пројекти, партнерства, догађаји и задовољства проистекла из стварања базе слободног знања. Викимедијина заједница уредника широм света организују забаве, конференције и друге догађаје како би заједно прославили овај значајан јубилеј.

 

Викимедија Србије вас позива на окупљање 15. јануара у 18 сати, у нашим просторијама – Булевар краља Александра 20, 5. спрат, на коме ћемо заједно прославити рођендан најзначајнијег колаборативног пројекта у људској историји.  

 

Добродошли!

 

Извори

Слични чланци

Пети уређивачки маратон поводом Светског дана Рома 2024: Заједно креирамо знање о идентитету, историји, култури и правима Рома
Отворена регистрација за конференцију Викилајв 2024
Четврта акција писања биографија на Википедији на српском језику

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *