Group photo Wiki Camp
Учесници Вики експедиције у Драгоману

Вики експедиција је одржана од 2. до 4. октобра 2015. године на потезу Пирот – Димитровград – Драгоман. Окупила је 14 учесника из разних градова Србије и Бугарске, којима је додељена стипендија од стране Викимедије Србије. Током ова три дана стипендисти су обишли природна и култура добра у наведеном подручју. Вики-камп односно експедиција први пут је реализована 2014. године у сарадњи са Викимедијом Мађарске. Овакви подухвати имају за циљ јачање веза између огранака, повећање слободног мултимедијалног материјала на Вики пројектима али и упознавање и дружење волонтера који раде на остварењу истог циља – ширење и промоција слободног знања

Програм експедиције био је састављен од бројних активности – фото-тура, уређивачких маратона, обилазака библиотека, музејских збирки… Учесници су од представника институција добили разне публикације, што их је подстакло да напишу чланке на Википедији о Народној библиотеци „Детко Петров“, уметнику Методи Петровом, али и о Драгоманском блату, Драгоманском манастиру, Чепан планини и сл. Списак свих написаних чланака на бугарском и српском језику је доступан на овом линку.

Центар за репродукцију корњача


Први дан је био резервисан за упознавање учесника, фото-туру и обилазак Пиротске тврђаве, Народне библиотеке у Димитровграду, Градске галерије, Цркве Рођења Пресвете Богородице и на крају уређивачки маратон. Прикупљено је преко
400 фотографија природних и културних добара. Мотивација учесника била је на високом нивоу а акцији се придружио и мештанин Пирота.

Драгоманско блато

Други дан Вики екипа упутила се ка Драгоману, мањем граду који се налази недалеко од границе са Србијом. Поред школе, цркве и зграде општине, посећена је и музејска збирка у којој се налазе оригинални остаци манастира Мало Молово из 14. века. Након овога, на реду је било Драгоманско блато, о коме је причала представница Центра за очување мочвара. Учесницима је указана прилика да виде и Центар за репродукцију корњача. Лепе утиске понели су на Чепан планину са које се протеже поглед на Драгоманско блато и Драгоман. Не само да је знање о овим местима пренето на Википедију, већ је и сваки чланак илустрован фотографијама којих је овог дана било преко 200.

Експедиција је завршена трећег дана, обиласком Погановског манастира и клисуре реке Јерме, чијим је фотографијама обогаћена Викимедијина Остава. На овом подручју се налази више манастира па је екипа из Србије имала прилику да посети и Манастир Суково у повратку. Програм је званично приведен крају кроз сумирање утисака, изношење мишљења учесника шта би могло бити боље, идеја који су следећи кораци за сарадњу и наравно поделом сертификата учесницима.

Више информација о програму, размени искустава и резултатима можете видети на следећим линковима:

Извори

Слични чланци

Отворена регистрација за конференцију Викилајв 2024
Четврта акција писања биографија на Википедији на српском језику
Резултати конкурса за доделу микрогрантова 2024.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *