Месечни преглед активности
2021
АКТИВНОСТИ ВИКИМЕДИЈЕ СРБИЈЕ У ЈУНУ
2021.
Образовни програм
Одржана два акредитована семинара у ОШ „Момчило Настасијевић” у Горњем Милановцу. Семинари су одржани у сарадњи са Друштвом учитеља Горњи Милановац, у оквиру пројекта „Волонтеризмом до снажног друштва”.
Током маја је рађено на сређивању семинарских радова на Википедији које су писали ученици и студенти након чега су оцењивани од стране наставника и професора. Пребацивање радова у главни именски простор ће уследити током јуна.
Викимедија Србије и Музеј рудничко-таковског краја потписали су Меморандум о сарадњи и тиме озваничили почетак заједничких активности.
У сарадњи са Јеврејском дигиталном библиотеком, одржан је уређивачки маратон од 3. до 9. маја, током ког је написано 70 нових чланака, 3 чланка су допуњена, а учествовало је 14 уредника.
Поводом Међународног дана музеја, организован је уређивачки маратон од 17. до 23. маја. Током маратона, 12 уредника је написало 60 нових чланака, док је 1 чланак допуњен.
Подршка заједници
Викимедија Србије је покренула серију онлајн тематских окупљања заједнице. Тематска окупљања намењена су дружењу и покретању разговора о битним питањима у вези са Википедијом, Викимедијиним пројектима и активностима Викимедије Србије. Идеја је да окупљања буду онлајн, што ће омогућити волонтерима и волонтеркама из различитих градова једноставно учешће. Прво окупљање овог типа одржано је 19. маја. Том приликом смо разговарали о Образовном програму Викимедије Србије, повећању волонтерских капацитета у погледу одржавања предавања и радионица, као и на унапређивање вештина презентовања и интерактивног приступа.
Викимедија Србије радила је на припреми акције писања чланака о медицини. Акција има циљ повећања садржаја из области медицине. Учесници имају слободу избора теме, па могу писати о медицинским наукама, болестима, знаменитим личностима из света медицине, добитницима Нобелове награде у области медицине, медицинским факултетима или установама за лечење. Трајаће од 1. до 15. јуна 2021, а сви заинтересовани се могу пријавити на страни акције на Википедији.
Медији
Бесплатан семинар Викимедијe Србије за наставнике са подручја горњомилановачке општине – GM Press, Глас Западне Србије.
Викимедија Србије не би била то што јесте да није волонтера – Giving Balkans.
У оквиру чланка „Ове тајне лого знакова сигурно нисте знали”, поменуте су занимљивости везане за лого Википедије – Глас јавности.
Вести из покрета
Остварена је сарадња са професорком биологије ОШ „Моше Пијаде” из Иванова и одржана је онлајн радионица групи ученика који ће писати чланке из области биологије.
Остварена је сарадња са професорком географије ОШ „Петар Петровић Његош” из Зрењанина и одржана је радионица групи од 6 надарених ученика који ће писати чланке из географије.
Договорена су два акредитована семинара које ће Викимедија Србије одржати у мају заједно са Друштвом учитеља из Горњег Милановца.
Одржана је радионица студентима Филозофског факултета у Београду који учествују у програму праксе у сарадњи са Центром за развој каријере овог факултета.
Викимедија Србије је у сарадњи са Удружењем ликовних уметника Србије поставила још шест каталога Пролећних и Јесењих изложби Удружења, чиме је комплетирана колекција послератних каталога.
У сарадњи са Јеврејском дигиталном библиотеком, током априла је рађено на припреми уређивачког маратона који ће се одржати од 3. до 9. маја.
Пројекат Вики библиотекар је након успешног уређивачког маратона у марту, одржао и праксу студената Катедре за библиотекарство и информатику Филолошког факултета Универзитета у Београд. На студентској пракси учествовао је 21 Википедијанац, отворено је 13 нових налога, постављено 19 нових чланака, допуњена су 2 чланка и постављено је 36 датотека.
У прва четири месеца пројекта Културно наслеђе Србије, на Викимедијину оставу је постављено 512 датотека.
Подршка заједници
У априлу је организован уређивачки маратон поводом Међународног дана Рома. Ове године у оквиру маратона на међународном нивоу написано је 234 нових чланака, док је један чланак допуњен. Чланке о Ромима писала је 71 особа и то на 21 језичких верзија Википедије. Поред тога, на Википодацима је унето 20 нових појмова. Подршку маратону дало је 8 огранака и корисничких група, а чланци о Ромима су, по први пут, постали саставни део такмичења ЦЕЕ пролеће. Резултати су доступни на мети и страни маратона на Википедији на српском.
Викимедија Србије сe други пут заредом придружила глобалној кампањи #WikiForHumanRights. Кампања има за циљ повећање видљивости садржаја о људским правима, а ове године се фокусира на право на здраву и одрживу животну средину. На Википедији на српском је од 19. до 25. априла организован уређивачки маратон о животној средини. Написано је и допуњено 45 чланака, од којих су 43 нова, а 2 допуњена. На маратону је учествовало 16 учесника, који су за допринос Википедији о овој важној теми добили споменицу. Глобална кампања траје до 15 маја, а након тога ће бити познати укупни резултати. Теме које су покривене можете видети на страни маратона на Википедији.
Медији
Бојан Цветановић дао је изјаву за радио „Ромски дукат” из Чикага у вези са организацијом и резултатима уређивачког маратона на Википедији поводом Светског дана Рома.
Демонтажа ревизионистичких садржаја на Википедији на хрватском језику — Радио Слободна Европа.
Ивана Маџаревић је дала изјаву у емисији Корак ка науци на Радију Београд поводом уређавачког маратона о животној средини.
Вести из покрета
У оквиру Управног одбора Задужбине Викимедија основана је Комисија за питања заједнице, са циљем да посредује у комуникацији између шире заједнице Викимедијанаца и запослених у Задужбини. Она ће се бавити подршком потреба заједнице у оквиру Стратегије покрета, и надгледаће имплементацију планова и одлука унутар покрета.
У току су консултације у вези са Универзалним кодексом понашања, и ускоро ће Комисија за састављање предлога кодекса отпочети са радом, што је планирано да траје до 20. јула, када ће заједница имати прилику да евалуира предлог и затражи корекције и допуне.
Образовни програм
Одржано је 12 радионица студентима Високе школе електротехнике и рачунарства у Београду. Радионице су одржане у оквиру предмета Анализа друштвених мрежа, а помоћ при одржавању радионица је пружио Ђорђе Илић, Вики амбасадор на Филолошком факултету у Београду.
Одржана су два акредитована семинара за наставнике у сарадњи са Институтом за модерно образовање. Семинари су одржани онлајн, а након њих је договорена реализација пројекта Википедија у школама у две основне школе.
Одржана је последња радионица ученицима у ОШ Јован Стерија Поповић у овом семестру. Након прегледаних члананка које су писали ученици, чланци ће бити пребачени у главни именски простор на Википедији.
Одржане су две радионице учесницима Девете гимназије. Ученици су радионицу слушали онлајн у оквиру информатике, а чланке ће писати користећи вики синтаксу.
ГЛАМ програм
Успешно је завршено прво шестомесечно стажирање у сарадњи са Библиотеком града Београда. Током овог стажирања, на Википедији написано је 126 нових чланака, допуњено 26, а илустровано 278. На Викимедијину оставу је постављена укупно 1.001 датотека, од којих је 875 фотографија, 120 часописа и 6 књига.
Завршено је једномесечно стажирање у сарадњи са Јеврејском дигиталном библиотеком чиме је направљен почетни корак у заједничким активностима. Током стажирања су написана 32 нова чланка, 8 је допуњено, а 5 илустровано, док је на Викимедијину оставу постављено 60 датотека, од којих је 6 књига. У сарадњи са Јеврејском дигиталном библиотеком се ради на припреми уређивачког маратона који ће трајати од 3. до 9. маја.
Подршка заједници
Викимедија Србије је током фебруара и марта спровела конкурс за реализацију и финансирање волонтерских пројеката у домену образовања, сарадње са институцијама културе и волонтирања. Конкурс је био посвећен пројектима мањег обима за које постоји могућност раста у дугорочне и одрживе пројекте. Сви заинтересовани појединци, представници организација, институција културе и образовања имали су могућност да поднесу идеје од 20. јануара до 1. марта 2021. године. Шест пројеката је прихваћено и биће реализовано током године.
Акција писања чланака о храни завршена је 21. марта, а током ње је написано и допуњено 107 чланака о јелима и зачинима из многих земаља. Циљ акције био је повећања садржаја о разној храни коју можемо користити као оброк, али и као препознатљиви симбол културе и земље у којој живимо. У акцији је учествовало 17 учесника, од којих је 11 написало пет или више чланака и тако заслужило споменицу.
Викигеп кампања која је ове године на Википедији на српском одржана од 1. до 8. марта, оборила је рекорд у погледу броја креираних биографија жена – чак 113 чланака. Кампања је обухватала уређивачки маратон поводом Међународног дана жена који је био саставни део глобалне акције која има за циљ смањење јаза у погледу садржаја о женама на Википедији. У Србији су је четврти пут заредом организовале Викимедија Србије и Амбасада Шведске.
ЦЕЕ Пролеће је међународно такмичење на Википедији организују Викимедијини огранци и заједнице из земаља Средње и Источне Европе. Почело је симболично 21. марта, а траје до 31. маја. Учесници који остваре најбоље резултате и заузму прва три места биће награђени ваучерима за куповину технике у износима од 20, 10 и 5 хиљада динара. Посебне награде у виду ваучера за куповину књига биће уручене најбољем новајлији и уреднику/ци који/а напише чланак са највише референци.
Званични извештај Викимедије Србије за 2020. је постављен и налази се на мети.
Медији
Пунолетство Википедије на српском — Просветни преглед (страна 16).
Викигеп кампања Викимедије: Покажимо утицај жена — Просветни преглед (страна 17).
Уређивачки маратон на Википедији поводом Међународног дана жена – Политика (страна 7 штампаног издања за 1. март).
Ивана Маџаревић је у емисији „150 минута” (20:40) телевизије Прва говорила о уређивачком маратону поводом Међународног дана Жена.
Викигеп маратон за већи број женских биографија на Википедији — Радио Слободна Европа, Јавни сервис.
Најава јутарњег програма за Србију Радија Слободна Европа: Чућете и људе из Србије који су учествовали у маратону за писање биографија жена на Википедији.
Гошће подкаста КЦ ЉУБ, Ивана Маџаревић и Горана Гомирац, говориле су о Википедији и активностима Викимедије Србије.
У оквиру чланка „Култура и корона: Уметници о кризи”, Невена Поповић је поменула да је током септембра и октобра УЛУС учествовао у Викимедијином пројекту и дигитализовао стотинак каталога са традиционалне Јесење и Пролећне изложбе од 1928. до 2000, како би најширој популацији приближио информације о најстаријим ликовним манифестацијама у Србији.
О дешавањима на Википедији на хрватском језику — Портал Новости, Аутономија, Курир.
Задужбина Викимедија покреће плаћену услугу намењену компанијама које се ослањају на податке са Википедије — advertiser-serbia.com, Објектив, Дневно, Србија Данас, PC Press, mobilni.info.
Вести из покрета
На једном од састанака ЦЕЕ хаба (CEE Hub) детаљније је разматрана опција запошљавања особе која ће бити задужена за боље умрежавање и сарадњу у Средњој и Источној Европи.
Будући да Кетрин Мар одлази са позиције извршеног директора Задужбине Викимедија, заједница жели да искаже захвалност за сав рад који је уложила током ових година састављањем групне видео поруке захвалности. Сви који су заинтересовани да се прикључе, свој кратак снимак могу послати овде до 12. априла.
Одржана радионица у ОШ „Јован Стерија Поповић” у оквиру пројекта „Вики чланак у настави шестог разреда”. Радионицу је прошла једна група ученика шестог разреда, док ће друга радионица у оквиру истог пројекта бити одржана у марту. Пројекат се спроводи у оквиру часова информатике.
Одржан је први ЕДУ састанак земаља средње и источне Европе. Осим тога то је и први регионални састанак на свету који представља иницијативу Задужбине Викимедија за започињањем повезивања представника огранака и корисничких група који се баве образовним активностима. Слични састанци ће бити одржани и у будућности, а Викимедија Србије је добила улогу ко-организатора ових састанака у ЦЕЕ региону.
Одржана је презентација „Коришћење вики алата за вредновање постигнућа ученика током спровођења наставе на даљину” у оквиру Државног семинара наставника математике и информатике који је у организацији Друштва математичара Србије. Овогодишњи семинар је одржан онлајн.
Договорен је наставак сарадње са представницима Високе школе електротехнике и рачунарства струковних студиа у Београду у оквиру које ће бити одржано 12 радионица током марта.
Договорен је наставак сарадње са представницима Девете гимназије у оквиру које ће на часовима информатике ученици имати прилику да науче како се уређује Википедија.
Договорен је наставак сарадње са представницима Института за модерно образовање у циљу организовања још једног онлајн акредитованог семинара за наставнике.
ГЛАМ програм
Википедија на српском је убедљиво освојила прво место у глобалној кампањи уређивања референци #1Lib1Ref са 17112 унетих референци. Чак пет уредника Википедије на српском се пласирало у најбољих 10 уредника Кампање, а титулу најбољег уредника Кампање је заузела уредница Николина Шепић.
Одржано је једномесечно стажирање у Музеју афричке уметности у Београду. Током стажирања је написано и допуњено 11 чланака, док су бројни чланци на Википедији на српском и енглеском језику илустровани. Ослобођене су 303 датотеке, међу којима се може видети редак снимак лова на слонове, фотографије Јосипа Броза Тита са посета Африци, као и фотографије афричких племена, политичких фигура и културних споменика.
Завршен је пети месец стажирања у Библиотеци града Београда, током којих је написано 119 нових чланака, 3 су допуњена, а илустрована су чак 273 чланка. На Викимедијину оставу је постављено 960 датотека, међу којима се налазе 4 књиге, 50 бројева часописа Илустроване ратне кронике и 20 бројева часописа Завичај.
Подршка заједници
Дадесет пета редовна седница Скупштине одржана је 7. фебруара 2021. путем Зум платформе године. Седници је присуствовало 12 редовних чланова и Бојан Цветановић у улози записничара и представника канцеларије. Скупштина је на овој седници усвојила Извештај о раду Управног одбора, као и Финансијски извештај за 2020. годину.
У фебруару су представљени резултати пројеката који су добили микрогрантове у 2020. години. Конкурс је био отворен за све појединце, представнике организација, институција културе и образовања. Пристигло је 13, а одобрено је 6 пројеката који су званично увршћени у пројектне активности Викимедије Србије.
Медији
Википедија усвојила нови кодекс понашања у борби против дезинформација — Бета, Н1, Данас, 021, Крстарица, Биз лајф, Нови магазин, УНС, НУНС, Ред, Вугла, Радио Сто плус, Цензоловка, Energyobserver, advertiser-serbia.com, biznis24.rs, Аутономија, Индустрија.
Википедија на српском на првом месту у свету по броју унетих нових референци — Танјуг, Н1, Данас, РТВ, ФоНет, Дневник, Србија Данас, Ало, Телеграф, Ред, 025.rs, Луфтика, К-013, ОК радио, ЦЕМА, Глас Српске, Палеинфо, Моја Херцеговина, SEECult.
Емисија „Рано јутро” на Хепи телевизији емитовала је 12. фебруара прилог о успеху заједнице Википедије на српском језику у оквиру кампање „1Либ1Реф”.
Велики успех Викимедије Србије у уређивању Википедије: Највећи допринос поузданости информација — Просветни преглед (страна 17).
Панчевка је најбоља уредница Википедије — 013инфо.
Википедија на српском обележава 18 година постојања — Н1, 021, Вугла, Репорт, Бизнис центар, АТА Старс.
Википедија на српском језику прославила 18 година постојања — Танјуг, Нова, Б92, Телеграф, Блиц, Новости, Политика, РТВ, К-013, Дневник, Независне, РТВ Сунце, Вугла, online-news.rs, Башта Балкана, Урбан сити, Репорт, Вугла.
Вести из покрета
Кетрин Мар напушта позицију Извршног директора Задужбине Викимедија. Кетрин је активна у покрету и Задужбини седам година и најпре је била задужена за комуникацију, а потом и стратегију покрета. Званично ће на овој позицији бити до 15. априла 2021.
Други регионални европски састанак афилијација одржан је преко Зум платформе 20. фебруара, у циљу излагања нових идеја и развијања начина за сарадњу унутар Европе. Теме су биле: Размена капацитета, Велика тура по Европи, ЦЕЕ хаб и Хаб језика мањинских група. Учесници су се определили у којој дискусији желе да учествују, а Мирослав Лоци је присуствовао ЦЕЕ хаб сесији. Оснивање централног тела за координацију ЦЕЕ региона је начин да се помогне развоју корисничких група и заједница унутар овог региона који укључује више од 40 афилијација и 35 језика. Планира се истраживање о потребама малих заједница како би се улагали капацитети у правом смеру, као и одговорна особа или више њих, које ће моћи да излистају све потребе и све ресурсе којима располажемо. Више о томе биће речи на мартовском састанку који ће бити организован специјално на ову тему.
У #1Lib1Ref глобалној кампањи уређивања референци, Википедија на српском језику је освојила прво место са 17.112 унетих референци. О успешности кампање и сјајним резултатима говори податак да је Википедија на српском унела скоро 13 хиљада референци више од другопласираног учесника. Међу 10 најбољих уредника кампање се налази 5 уредника Википедије на српском, међу којима је и најбољи уредник кампање на глобалном нивоу.
Одржан је глобални ЕДУ састанак представника Задужбине Викимедија и представника огранака и корисничких група који раде на образовним активностима.
Одржана је радионица у оквиру пројекта Волонтеризмом до снажног друштва чији су учесници били чланови Друштва учитеља из Горњег Милановца. Они ће током наредних месеци бити учесници и акредитованих семинара Викимедије Србије у циљу њиховог обучавања за примену Википедије у настави. Радионица је одржана у оквиру додељених грантова Викимедије Србије за годишње пројекте.
Одржана је радионица у оквиру пројекта Књижевна ризница у свету детињства чији су учесници носиоци пројекта у оквиру додељених грантова Викимедије Србије за годишње пројекте. Пројекат ће укључивати ангажовање студената на писању чланака на Википедији.
Одржан је први онлајн акредитовани семинар Викимедије Србије у сарадњи са Институтом за модерно образвање. Учесници су били наставници ОШ „Свети Сава” из Велике Плане.
Договорен је наставак сарадње са ОШ „Јован Стерија Поповић” у Београду и одржавање две радионице ученицима шестог разреда.
Отпочеле су припреме за први Регионални састанак представника образовних програма огранака из региона средње и источне Европе (ЦЕЕ). Састанак ће бити одржан током фебруара у циљу повезивања представика образовног програма ради размене искуства и превазилажења препрека у раду. Састанак ће бити отворен и за професоре, наставнике и друге који су заинтересовани за тему или су на неки начин укључени у образовне активности. Представницима Викимедије Србије је поверена организациона улога овог састанка.
ГЛАМ програм
На јубилеј Википедије, 15. јануара, започела је #1Lib1Ref кампања уређивања референци која ће трајати до 05. фебруара. Ове године учествујемо у сарадњи са Универзитетском библиотеком Светозар Марковић, Библиотеком града Београда и Викимедијином Заједницом Републике Српске. Одржана је онлајн радионица уређивања референци, а током јануара унето је 12.632 референци, што нас је сместило у сам врх Вики заједница, како на глобалном нивоу, тако и на нивоу ЦЕЕ такмичења.
Одржана је радионица за организаторе #1Lib1Ref кампање у региону Средње и Источне Европе у сарадњи са Задужбином Викимедија и Викимедијом Пољске.
Потписан је Меморандум о сарадњи са Јеврејском дигиталном библиотеком.
Четврти месец пројекта Википедијанац стажиста у сарадњи са Библиотеком града Београда је протекао на одељењу Периодике. За четири месеца су дигитализоване 862 датотеке, међу којима се налазе бројне књиге и часописи, написан је 101 чланак, док је 257 чланака допуњено.
Подршка заједници
Википедија је у петак, 15. јануара напунила 20 година. Дан Википедије прослављен је како међу уредницима Википедије на српском, тако и широм света, на локалним видео окупљањима. Викимедија Србије је у част Википедије организовала онлајн прославу на којој су присуствовали уредници Википедије и волонтери Викимедије. На овај датум симболично је почела и 1либ1реф кампања која ће трајати до 5. фебруара. Више детаља доступно је у блог посту.
Одржани су уводни састанци са вођама пројеката и две обуке у оквиру пројеката Живи свет око нас и Стоп маргинализацији!.
Викимедија Србије је расписала конкурс за финансирање пројеката из области слободног знања и културе. Конкурс је посвећен пројектима мањег обима за које постоји могућност раста у дугорочне и одрживе пројекте. Пријаве су отворене до 20. фебруара 2021. године. Формулар и детаљи конкурса доступни су на сајту Викимедије Србије.
Најављена је акција писања чланака о Кини као део кинеско-српског програма културне размене. Заједнички пројекат Викимедије Србије и корисничке групе Викимедијанаца Кине има за циљ јачање партнерства између две заједнице и писање квалитетних чланака о историји, географији, цивилизацији, култури, личностима и другим сродним темама. Први пројекат поменутог партнерства почиње 1. фебруара и трајаће до 1. марта 2021.
Двадесет пета редовна седница Скупштине најављена је за недељу, 7. фебруар. Заинтересовани чланови организације се могу пријавити путем следећег линка.
Медији
Википедија обележава 20 година постојања — РТС, Н1, Телеграф (1, 2), Танјуг, Цензоловка, Ноиз, Мондо, РТЦГ, 24седам, ФоНет, УНС, Недељник, Данас (1, 2), еКапија, Нови магазин, Аутономија, Балкан ТВ, Блиц (страна 8 штампаног издања на дан 13. јануар), Б92, Новости, online-news.rs, Србија данас, Политика (насловна страна и страна 8 штампаног издања на дан 15. јануар), Информер, Ал Џазира Балканс, 021, РТВ Бисер, БиБиСи на српском, Јавни сервис, Ред, Оригинал магазин, advertiser-serbia.com, АТА Старс, bizniscentar.net.
Поводом рођендана Википедије и кампање #1Lib1Ref, Горана Гомирац је дала интервју за ТВ ИН.
Обележавање 20 година постојања Википедије је поменуто у радио емисијама „Културни кругови” (Радио Београд 2) и „Буђење са Горицом и Драганом” (Радио С2).
Дојче веле је поводом рођендана Википедије објавио чланак под називом „Осам ствари које треба знати о Википедији”.
Такмичење #1Lib1Ref — Н1, Танјуг, Данас (страна 3 штампаног издања на дан 14. јануар), Дневник, Еспресо, АТА Старс, Наши у свету, Ред, Дан у Београду.
Вести из покрета
Community Resources тим Задужбине Викимедија тренутно ради на преиспитивању процеса доделе грантова како би исти био у складу са новим стратешким правцем, са фокусом на правичност и изградњу успешног покрета. Сви детаљи налазе се на мети.
Одлучено је да ће се овогодишње конференције Викиманија и ЦЕЕ конференција одвијати виртуелно.
2020.
Подршка заједници
Медији
Током децембра медији су извештавали о следећим темама:
—15 година постојања Викимедије Србије — Urban BUG.
— Франкфуртске вести су известиле да је 3. децембра, у београдском Дому омладине, основан локални огранак Викимедијине задужбине – Викимедија Србије и Црне Горе, као пети огранак у свету.
— У тексту БиБиСија на српском под називом „Наука: Има ли наде за енциклопедије у ери интернета и паметних телефона” говори се, између осталог и о Википедији и пројекту „Вики-библиотекар” — Данас, Б92, 021.
— У тексту Недељника под називом „Да ли је пад Југославије убио (општу) културу” поставља се питање каква је природа општег знања у свету после Википедије.
Вести из покрета
Образовни програм
ГЛАМ
Подршка заједници
Медији
Вести из покрета
Образовни програм
ГЛАМ
Подршка заједници
Вести из покрета
Медији
Образовни програм
ГЛАМ
Подршка заједници
Вести из покрета
Медији
Образовни програм
ГЛАМ
Подршка заједници
Вести из покрета
Медији
Образовни програм
Образовни програм
Образовни програм
Образовни програм
Образовни програм
Образовни програм
Образовни програм
2019.
–
Образовни програм
Образовни програм
Образовни програм
Образовни програм
Образовни програм
Образовни програм
Образовни програм
Образовни програм
Образовни програм
Образовни програм
Образовни програм
Образовни програм
Викимедија Србије је невладино, нестраначко и непрофитно удружење, чији су циљеви промоција и подржавање стварања, сакупљања и умножавања слободног садржаја на српском језику искључиво на непрофитан начин, као и идеје да сви људи имају једнак приступ знању и образовању.
Пријавите се за њузлетер како бисте добијали све вести од нас, стекли бољи увид у то шта је оно на чему ми радимо и како ви можете да допринесете.
Copyright 2020. Викимедија Србије. All Rights Reserved.