Викимедија Србије, у сарадњи са Музејом рударства и металургије, организује уређивачки маратон посвећен темама везаним за музеј али и темама из области рударства и металургије. Маратон ће се одржати 4. и 5. фебруара у Музеју рударства и металургије, у Бору од 10 до 17 часова. На маратону могу учествовати сви заинтересовани добровољци, који желе да науче нешто о овим темама и да своје знање пренесу на Википедију. Догађај ће бити подељен у два дела:

  • Први део састојаће се од догађаја „иза сцене” где ће сви учесници имати прилику да посете изложбу сликара Лазара Возаревића, галерију уметничке колоније Бакар и направе фото туру по депоима у којима се налазе ликовне, археолошке и етнолошке збирке музеја. Обиласком депоа учесници ће упознати суштину музеја. У њима је смештен драгоцен материјал који су кустоси прикупљали деценијама, а који на најбољи начин илуструје историју околине Бора. У Археолошком депоу смештени су артефакти који припадају праисторијској, античкој и средњовековној збирци. Предмети припадајући збиркама, територијално су везани за област североисточне Србије. Како су изгледали жртвеници у праисторији, жижци и светиљке у антици или накит у средњем веку, сазнаћемо од кустоса археолога. У Етнолошком депоу видећемо светиљке коришћене за осветљење рудничких просторија у 18. 19. и на почетку 20. века. Сазнаћемо како је изгледао намештај у француским вилама пред Други светски рат, а како у скромним сеоским домаћинствима,  како се становништво облачило у свакодневним и свечаним приликама, који су предмети коришћени у магији и ритуалима. Ликовна збирка је богата сликама, цртежима и скулптурама, које ће свакако улепшати време проведено у Музеју рударства и металургије.
  • Други дан је резервисан за постављање прикупљеног текстуалног и фото материјала на Википедију и Викимедијину оставу. На овај начин, сви заинтересовани моћи ће да виде како једна институција функционише, како се обавља богаћење фундуса, који пут предмет прође од свог природног окружења до смештаја у изложбени простор и  колики је значај доступности културне баштине на интернету. Викимедијини пројекти биће представљени свим учесницима као платформа за ширење  бесплатних садржаја и информација, али и као средство за комуникацију, информисање и образовање.

О Викимедији Србије

Wikimedia-Serbia (1)Викимедија Србије је невладино, нестраначко и непрофитно удружење, чији су циљеви промоција и подржавање стварања, сакупљања и умножавања слободног садржаја на српском језику искључиво на непрофитан начин, као и идеје да сви људи имају једнак приступ знању и образовању. Организација развија ГЛАМ пројекат од 2012. године и у претходне две године сарађивала је са бројним институцијама од угледа, попут Народне библиотеке Србије, Музеја примењене уметности, Завичајног музеја Књажевац и сл. Циљ ГЛАМ пројекта је развијaње двосмерне сарадње у креирању и унапређењу доступности ризнице културног и историјског наслеђа наше земље на интернету.

Булевар краља Александра 20

Контакт: Ивана Маџаревић

ivana.madzarevic@vikimedija.org

rs.wikimedia.org

060/74-54-773

О Музеју рударства и металургије

logo_muzej_rudarstva_i_metalurgije_borМузеј у Бору основан је 15. децембра 1950. од стране Градског одбора Савеза удружења бораца народноослободилачког рата, када је и постављена основна концепција музеја као установе која ће се бавити прикупљањем, чувањем и презентовањем културно историјских добара из далеке и ближе прошлости, са посебним акцентом на развој рударства и металургије. Прво је почео да ради као Народни музеј, а почетком 1974. своју специфичност изразио је и променом имена у Музеј рударства и металургије. Године интензивног развоја Бора и визионарства, довеле су до отварања нових музејских поставки: Брестовачка бања у време кнеза Милоша у истоименом конаку у Брестовачкој бањи (1970), Историјски развој рударства и металургије од праисторије до данас у Дому културе (1974, 1984), Партизански бивак у Преводском потоку (1981), у Одељењу музеја у Мајданпеку (1985. до 1998), Галерије Уметничке колоније Бакар (1996), Парк музеја рударске, металуршке и машинске опреме (1997). Поред сталних изложби, музеј располаже галеријом у којој се годишње организује двадсетак сопствених или позајмних тематских изложби.

Контакт: Сузана Мијић

suzanamuzejbor@gmail.com

www.muzejrudarstvaimetalurgije.org

Програм и предложене теме можете видети овде.

Facebook event

Извори

 

Слични чланци

Пети уређивачки маратон поводом Светског дана Рома 2024: Заједно креирамо знање о идентитету, историји, култури и правима Рома
Отворена регистрација за конференцију Викилајв 2024
Четврта акција писања биографија на Википедији на српском језику

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *