Девет година Викимедије Србије

Београд, 25. новембар 2014.

Викимедија Србије Вас позива на свечану прославу свог деветог рођендана, која ће се одржати у среду, 3. децембра у канцеларији Удружења од 18 часова. Огранак Викимедијине Задужбине представља непрофитну огранизацију која се бави слободним знањем а настала је 3. децембра 2005. године под именом Викимедија Србије и Црне Горе према тадашњем називу наше државе. То је био пети огранак у свету по редоследу оснивања, а данас их има око 40. Пионирски подухвати Викимедије Србије могу се везати за 2005. годину када су одржана прва предавања на факултетима где је Википедија, као најпрепознатљивији пројекат, представљена академској публици као нова платформа за образовање. Током свих ових година рада, Викимедија Србије је постала препознатљива као организација која се квалитетно и озбиљно бави образовним делатностима, слободним знањем, укључивањем Википедије у образовни систем, обогаћивањем мултимедијалне оставе (Wikimedia Commons), повећавањем доступности културног наслеђа на интернету кроз сарадњу са институцијама културе и многим другим. На овом путу, Викимедија Србије остварила је бројне сарадње са истакнутим школама, факултетима и појединцима, организовала је више фото такмичења, чији је циљ био прикупљање фотографија заштићених природних и непокретних културних добара као и путујуће изложбе широм Србије. Један од успеха на пољу едукативног програма је и Еду вики конференција која се одржала у марту 2014. године у Дому омладине.

Заједницу организације чине волонтери и људи који су жељни да прошире мисију слободног знања, схватајући да знање вреди само ако се дели и ако је свима слободно доступно. Неки од занимљивих пројеката су Викиречник, Вики воли споменикеВики воли земљу, Вики воли науку, Вики библиотекар, Викикоптер, Вики сафари, Фем вики и многи други.

Свечана прослава ће се одржати у среду, 3. децембра у канцеларији Викимедије Србије, у Булевару краља Александра 20 (пети спрат), од 18 часова. Прослави ће присуствовати представници Викимедије Србије, дугогодишњи сарадници, вође пројеката и сви заинтересовани за рад у организацији. Програм ће бити употпуњен изложбом „Вики воли споменике“, на којој ћете видети победничке фотографије са овогодишњег истоименог такмичења, одржаног у септембру.

Слични чланци

Отворена регистрација за конференцију Викилајв 2024
Четврта акција писања биографија на Википедији на српском језику
Резултати конкурса за доделу микрогрантова 2024.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *