Викимедија Србије и Светска организација пантомимичара обележиће Светски дан пантомиме интернационалним уређивачким маратоном у писању чланака на Википедији. Маратон ће се одржати 22. марта, на дан рођења великог пантомимичара Марсела Марсоа, на Универзитету Сингидунум у Београду и Нишу.

 

Светска организација пантомимичара део је ГЛАМ програма Викимедије Србије, који подразумева двосмерну сарадњу са институцијама културе у циљу повећања доступности културно-историјског наслеђа на интернету.

Прошле године заједничким деловањем успешно је реализован уређивачки маратон, који је обогатио Википедију на српском језику са 14 чланака, а Википедију на македонском језику са девет нових чланака из области пантомиме. Светска организација пантомимичара је том приликом ослободила и фотографије потребне за илустрацију чланака.

Ове године маратону ће се поново придружити Википедијанци из Македоније и Бугарске, али и уредници из Индије.

Марко Стојановић

Марко Стојановић, председник Светске организације пантомимичара, каже: „Веома сам узбуђен што је иницијатива коју смо покренули Офер Блум, пантомимичар из Израела и ја заживела у преко 40 земаља на 4 континета и што другу годину за редом сарађујемо са Викимедијом Србије а преко ове организације и са Википедијанцима из других земаља. Заједно ћемо се постарати да пантомими вратимо значај на целој планети јер је то ипак први језик којим су се људи споразумевали и који сви на планети разумемо. Зато наши слогани и јесу: Пантомиме језик свих!, а самим тим и Пантомима језик мира!“

На маратону могу учествовати сви заинтересовани добровољци, који желе да науче како се уређује Википедија и тиме преноси знање широм света. Учешће се може потврдити на страници Википедије посвећеној овом маратону или пријавом на мејл kancelarija@vikimedija.org.


Аутор: Ивана Гусларевић, Викимедија Србије

Напомена о ауторским правима: Pantomima JAPI – Marko Stojanović, ауторка Дара Гравара Стојановић; World Mime Day Edit-a-thon 05, ауторка Ивана Гусларевић, под CC BY-SA 4.0, са Викимедијине мултимедијалне оставе.

Слични чланци

Пети уређивачки маратон поводом Светског дана Рома 2024: Заједно креирамо знање о идентитету, историји, култури и правима Рома
Отворена регистрација за конференцију Викилајв 2024
Четврта акција писања биографија на Википедији на српском језику

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *