Овог новембра пишите о грађевинама света

Викимедија Србије овог новембра организује такмичење на Википедији у оквиру ког ћете имати прилику да пишете о грађевинама свету. Такмичење траје од 1. новембра до 1. децембра 2020, а учесници ће осим о импозантним здањима, моћи да пишу и о мостовима, споменицима, тврђавама и свим објектима од значаја.

Такмичења на Википедији представљају подухвате који имају за циљ повећање слободног знања кроз креирање и побољшање чланака на Википедији, али и раст мотивације и активног учешћа заједнице у раду на Вики пројектима. 

Тема новембарског такмичења и последњег такмичења у 2020. у организацији Викимедије Србије је Грађевине света. У оквиру ње, учесници ће имати прилику да пишу о школама, музејима, позориштима, амбасадама, заводима, галеријима и многим другим грађевинама које су саставни део историје и културе – мостови, куле, тврђаве, споменици, аеродроми, културни центри… Такмичари неће бити ограничени на територију Србије, већ ће моћи да увећавају садржај о оваквим објектима из целог света.

Такмичење траје од 1. новембра до 1. децембра. Чланци могу да се пишу искључиво за време трајања такмичења. Након завршетка, чланови жирија ће у року од 10 до 15 дана да прегледају и да оцене чланке. Викимедија Србије је обезбедила награде за прва три места, а поред тога доделиће и књиге као посебне награде. Сви учесници добиће посебну споменицу за допринос такмичењу.

Правила и смернице

  • Сви регистровани корисници и кориснице могу да учествују у такмичењу.
  • Учесници се за такмичење могу пријавити на страни такмичења на Википедији.
  • Пријаве су отворене све време трајања такмичења.
  • Такмичари имају слободу у избору тема чланака о којима ће писати.
  • Сви чланци треба да буду написани у складу са политикама и смерницама Википедије, што између осталог подразумева коришћење енциклопедијског стила писања и навођење извора.
  • Током трајања такмичења или након завршетка истог сви такмичари и такмичарке прилажу списак чланака које су написали у креираној евиденцији.
  • У евиденцији је потребно нагласити када такмичар/ка заврши са писањем чланка (нпр. урађено, завршено) како би чланови жирија током такмичења могли да дају оцене. Такође, пожељно је обележити да ли је у питању нов или допуњен чланак.
  • Чланови жирија који дају оцене и доносе одлуку о победницима су Миљан Симоновић, Александар Живковић и Александра Поповић.
  • Чланови жирија прегледаће све чланке и бодовати сваки понаособ бодовима од 0 до 5 а затим ће оцену помножити са бројем бајтова новог или допуњеног чланка. Чланци за које се утврди да нису тема такмичења биће изузети из оцењивања. Право на награду добијају прва три корисника са највише бодова, а доделиће се и две посебне награде у виду књига.
  • Код свих новонаписаних и значајно проширених чланака на страници за разговор потребно је унети шаблон {{Такмичење Грађевине света}.
  • Број чланака није ограничен. Чланци се не шаљу Викимедији Србије већ се директно постављају на Википедију.

Шта није дозвољено?

  • Будући да је ово такмичење у писању нових и допуњавању постојећих чланака, неће бити признати чланци пребачени са хрватске, бошњачке или српскохрватске Википедије, или написани ботовима.
  • Дозвољено је писање и допуна чланака искључиво од 1. новембра до 1. децембра. Чланци који су написани ван тог периода неће бити признати.
  • Тамичење се односи на писање и допуну чланака, па шаблони и спискови неће бити признати.

Све остале детаље можете погледати на страни такмичења на Википедији. За сва додатна питања у вези са одабиром теме, референцама и сл, слободно пишите на имејл адресу Викимедије Србије kancelarija@vikimedija.org.


Ауторка: Ивана Маџаревић, Викимедија Србије
Напомена о ауторским правима: Houses of parliament barnstar with layers.jpg, аутор Stevie Benton, под cc by-3.0, са Викимедијине мултимедијалне оставе.

Слични чланци

Пети уређивачки маратон поводом Светског дана Рома 2024: Заједно креирамо знање о идентитету, историји, култури и правима Рома
Отворена регистрација за конференцију Викилајв 2024
Четврта акција писања биографија на Википедији на српском језику

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *