Викимедија Србије прославила 16 година рада

Викимедија Србије прославила је 16 година рада, 3. децембра, у просторијама организације. Прослави су присуствовали чланови Управног одбора, волонтери и волонтерке, као и уредници и уреднице Википедије на српском језику. Проглашен је добитник награде „Бранислав Јовановић“, а удељено је и признање за најбоље пројекте године.

Викимедија Србије настала је 2005. године, као пети огранак на свету и са тада пионирским идејама које нису биле присутне у Викимедијином покрету. Једна од таквих било је укључивање Википедије у образовни систем и давање могућности средњошколцима и студентима да њихов рад буде јаван и користан другим вршњацима. Почевши од те идеје, Викимедија Србије покренула је пројекат Википедија у школама, а касније интегрисала и друге Викимедијине пројекте, не само у академском окружењу, већ и у оквиру институција културе кроз ГЛАМ програм. Данас, након 16 године, иза организације стоје волонтери, чврста партнерства, одржива сарадње, бројне конференције и регионални пројекти.

Прослава се одржала у просторијама Викимедије Србије и прво је уживо окупљање након скоро две године. Рођендан је званично почео обраћањем председника организације, Лоци Мирослава.

„Многи од вас се сећају, да је на данашњи дан 2005. године група ентузијаста, поборника слободног знања и уредника Википедије основала удружење којем је примарна улога подржавање сакупљања и дељења слободног садржаја, умрежавање са истомишљеницима и увећавање заједнице, а под називом Викимедија Србије и Црне Горе, у складу са именом државе у којој је основана. Временом се чланство увећавало, све до преломног тренутка када је крајем 2012. године из трибинске сале Дома омладине прешла у своју прву канцеларију, када је организација нагло почела да се развија, најпре уз једног запосленог, недуго затим двоје, а сада смо дошли до четворо, уз наду за даљим растом. Иза нас су локалне и међународне конференције, кампови, семинари и догађаји, Београд је двапут био домаћин ЦЕЕ конференције, а у тренутку када смо имали велике планове за међународну образовну вики заједницу, свет је погођен пандемијом незамисливих размера, која је онемогућила главни начин комуникације, састанке уживо. И поред тога, успели смо да одржимо заједницу активном кроз бројне онлајн догађаје, тренинге, акције, маратоне и такмичења. Тако да можемо с поносом рећи да је дух јединства очуван, а у будућности се надамо многим новим активностима и разлозима за славље!“

Мирослав Лоци, председник Викимедије Србије

Потом се Ивана Маџаревић, менаџерка пројеката и заједнице, обратила присутним гостима, истичући који су главни фокуси организације били у последње време, као и шта нас од конкретних активности очекује у наредном периоду. Осврнула се и на нов годишњи план и новине које нас очекују у 2022. години. 

Након тога је додељена Викимедијина награда „Бранислав Јовановић“, која се додељује Википедијанцима и Викимедијанцима за највећи допринос ширењу слободног знања и шири опус уређивања Википедије, заснован на њеним темељним принципима слободног изражавања. Овогодишњи добитник је Марко Станојевић, уредник и администратор Википедије на српском, некадашњи стажиста у Музеју Југославије, бивши члан Управног одбора и верни учесник многобројних догађаја Викимедије Србије.

„На Википедију сам се пријавио 19. јула 2010. године. Са ове дистанце могу рећи да је тај догађај веома утицао на мој професионални развој. Ту сам упознао велики број људи који су ме упутули у методологију писања, што ће ми касније много значити приликом писања књига и радова ван Википедије, а све ће то резултирати Уџбеником из историје за 8. разред који је објављен ове године. До сада сам направио близу 40.000 измена, написао око 900 нових чланака и још велики број допунио, био члан Управног одбора, учествовао на великом броју радионица и Вики камповима, а посебно бих истакао двомесечно стажирање у Музеју Југославије 2018. године које је резултирало дигитализацијом великог броја фотографија које се налазе на остави. На крају, желим да истакнем да сам на Википедији упознао дивне људе који волонтерски шире слободно знање. Захваљујем се члановима Управног одбора Викимедије Србије што су ми учинили велику част одлуком да баш ја добијем награду која се додељује у знак сећања на рано преминулог Бранислава Јовановића, једног од оснивача Викимедије Србије.“

Марко Станојевић, добитник награде „Бранислав Јовановић“

Викимедија Србије на рођендану такође додељује награду за најбољи пројекат године. Будући да су ове године пројекти издржали изазове и да су многи остварили добре резултате, победу су однела два пројекта. Први је „Културно наслеђе Србије”, волонтера Ђорђа Марковића, који је имао за циљ промоцију и представљање експоната од посебног значаја и поставки које су изложене или дате на чување музејима и осталим институцијама заштите на простору Србије. Други је пројекат мањег обима, али веома значајан по темама које је обрадио. ВиХИВ је пројекат Омладине ЈАЗАС Нови Сад (вођа пројекта Велибор Максимов), који се фокусирао на писање и допуну чланака о ХИВу, сиди, дискриминацији особа које су инфициране вирусом ХИВ или оболелих од сиде, о болестима зависности, о ЛГБТ заједници и о омладинском раду. У оквиру признања за најбоље пројекте, вође пројеката могу бирати награду, а која подразумева куповину књига или технике у износу од 5000 РСД.

Захваљујемо се свима који су дошли и са нама прославили рођендан. Такође честитамо добитницима награде и признања и желимо им да и даље остварују сјајне резултате.


Ауторка: Ивана Маџаревић, Викимедија Србије

Илустрација: Горана Гомирац, Викимедија Србије

Напомена о ауторским правима: Marko Stanojević, 16th birthday of Wikimedia Serbia.jpg, ауторке Иване Маџаревић, Wikimedia Serbia 16th birthday celebration.jpg, аутора Мирослава Лоција, под cc by-sa-4.0, са Викимедијине мултимедијалне оставе.

Слични чланци

Отворена регистрација за конференцију Викилајв 2024
Четврта акција писања биографија на Википедији на српском језику
Резултати конкурса за доделу микрогрантова 2024.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *