У Туристичкој организацији Србије проглашени су победници четвртог по реду фото-конкурса „Вики воли Земљу”. Фотографија Маје Стошић која приказује врело Грзе у Парку природе Кучај-Бељаница, изабрана је за најлепшу фотографију заштићеног природног добра у Србији за 2017. годину. Добитница је награђена GoPro камером.
Друго и треће место освојио је аутор који је под корисничким именом „Bancika” забележио призоре из Парка природе Стара планина. Овом аутору припада ваучер за куповину робно-техничких награда у вредности од 20.000 динара (2. награда), као и екстерни хард диск (3. награда).
Жири, који је ове године радио у проширеном саставу, те су поред стручњака Завода за заштиту природе Србије фотографије оцењивали и г. Зоран Јовановић Мачак, фоторепортер Вечерњих новости, као и г. Владислав Митић, уредник фотографије у компанији Рингијер Аксел Спрингер, донео је одлуку да похвали ауторе још три фотографије: Владимира Мијаиловића – за фотографију водопада Тупавица на Старој планини, Ољу Симовић (Корисник:OLJA) – за фотографију из парка природе Голија и Гојка Галића (Корисник:Гојко Гаврило) – за фотографију из националног парка Фрушка Гора.
Проглашењу победника претходило је обраћање челника Викимедије Србије, Завода за заштиту природе Србије и Туристичке организације Србије.
Филип Маљковић, председник Викимедије Србије, захвалио се свим учесницима и партнерима уз чију помоћ је реализован овај конкурс.
– Задовољство нам је да ово међународно такмичење у прикупљању слободних фотографија заштићених природних добара изазива све више пажње, јер нам то говори да смо на правом путу промоције слободних садржаја, слободног знања, али и промоције природних лепота наше земље. Такође се надамо се да смо успели овим конкурсом да допринесемо и повећању свести о очувању природе.
Драгана Петраш из Завода за заштиту природе Србије искористила је прилику да подсети да се Парк природе Кучај-Бељаница, одакле је дошла победничка фотографија, тренутно налази у поступку проглашења националног парка, док је Љиљана Черовић, шеф одсека за управљање и развој туристичких производа Туристичке организације Србије, нагласила је да је овај конкурс, као и изложба најлепших радова у просторијама Туристичке организације Србије, значајна подршка активностима ТОС-а на промоцији туристичких потенцијала наше земље.
Поред награђених и похваљених фотографија од стране жирија, Викимедија Србије уручила је захвалнице и учесницима који су дали посебан допринос овом такмичењу: Снежани Лукић, Маријани Петровић, Душану Франићу, Борису Петковићу, Јану Вало, Дамиру Симовићу, Бранки Вучићевић-Вучковић и Дарку Гајићу.
Изложба 20 најбољих радова биће отворена у Туристичкој организацији Србије до 22. јуна, а уследиће изложба и на интернационалном џез фестивалу „Нишвил”, од 10 – 13. августа. Трећа изложба планирана је за град одакле долази победница – Параћин.
Све фотографије пристигле на конкурс можете погледати на Викимедијиној остави.
Ауторка: Ивана Гусларевић
- Напомена о ауторским правима: Grza vrelo.jpg, Vodice – Zlatibor.jpg, ауторке Маје Стошић, Blizu sela Kalna, Stara planina.jpg, Babin zub, Stara planina.jpg, аутора Bancika, FruškaG.jpg, Vetrenjače uz pašnjake.jpg, аутора Гојкa Галића, Sakrivena bogomoljka.jpg, Uspravna.jpg, ауторке Оље Симовић, Vodopad Tupavica, Stara planina.jpg, аутора Владимира Мијаловића, Jezero Zaovine, planina Tara.jpg, аутора Милана Кењића, Meandri Zapadne Morave, pogled sa Ovčara.jpg, аутора Дамира Симовића, Fruška Gora, veliki i mali.jpg, Fruška Gora, maslačak.jpg, Fruška Gora, sloboda.jpg, Ribarac Dunavski talasi.jpg, ауторке Снежане Лукић, Ples.jpg, Zaokret.jpg, аутора Душана Франића, Zlatibor, pogled sa vrha Ravni Tornik.jpg, под ауторке Елене Лупсор, Магија.jpg, Чудна шума.jpg, аутора Јана Вало. Све фотографије су под cc by-sa-4.0 са мултимедијалне Викимедијине оставе.