Једна од највећих јужнословенских Википедија – Википедија на српском језику достигла је јуче 350 хиљада чланака. Јубиларни чланак написао је дугогодишњи уредник Никола Божић, који је под корисничким именом НиколаБ на Википедију унео текст о америчком хокејашу на леду Броку Нелсону.

Википедија на српском језику настала је 2003. године, када је преведен већи део главне стране са енглеског језика, а потом написан и први чланак  о GNU лиценцама.

Само три године касније имала је 100 хиљада чланака, а до 2013. године 200 хиљада чланака. Чланци су на почетку били писани само ћирилицом, а од 2006. године је уведен софтвер који је пресловљавао текст са ћирилице на латиницу и обрнуто, па је и латинично писмо постало равноправно.

Ову енциклопедију је до данас уређивало скоро 200 хиљада регистрованих корисника, а данас је активно око хиљаду уредника. Више од 27 хиљада мултимедијалних датотека је постављено за потребе илустрације чланака.


Википедија на српском језику данас има више од 22.5 милиона прегледа и 37.5 хиљада измена на месечном нивоу. У просеку се напише 40 чланака дневно.

Најпосећенији чланци на овој језичкој верзији у последњих месец дана су о Ленки Дунђерски, Лази Костићу, Песми Евровизије… Посећеност чланака углавном зависи од актуелних дешавања у друштву.

Никола Смоленски, један од првих уредника који је превео главну страницу са енглеског језика, каже да није очекивао овакав успех Википедије:

„Када сам помогао у преводу интерфејса и писао прве чланке нисам очекивао да ће Википедија на српском језику бити овако препозната у друштву. Данас су правила уређивања ригиднија, што побољшава квалитет чланака” – каже Никола. Он додаје да постоје бројне могућности за њен даљи развој, попут ослобађања значајних извора за чланке и сарадња са научницима.

Иако су сви уредници, администратори и други Википедијанци заслужни за раст и развој Википедије, овом приликом смо разговарали са уредником који је написао јубиларни чланак – Николом Божићем.

Колико дуго уређујеш Википедију?

Википедију уређујем од јула 2011, дакле још два месеца па пуних 6 година. И сећам се као да је било јуче, био је то чланак о Русији на Песми Евровизије. Од тада па до данас настало је мноштво нових и допуњени су бројни већ постојећи чланци. Углавном је реч о чланцима који имају везе са географијом, а када се „заситим“ географије онда мало ускочим на поља музике или хокеја на леду, моје омиљене спортске разбибриге.

Колико чланака си написао?

Званична статистика Википедије каже да сам креирао више од 3.300 нових чланака на Википедији на српском језику. Да се похвалим да је у том периоду настало и неколико нових чланака на рускојезичном одељењу википедије.

Шта те највише мотивише у раду на Википедији?

Чињеница  да сваки нови чланак написан на Википедији на српском језику обогаћује српски језик новим појмовима и новим знањима, а неким будућим посетиоцима нашег сајта омогућује једноставан и брз приступ неким новим информацијама. А понајвише чињеница да са сваким новим чланком дограђујем себе и своје знање.

Како треба да се развија Википедија на српском језику?

Википедија на српском језику, односно Викимедијина заједница Србије и Викимедијина заједница Републике Српске активно учествују у укључивању нових уредника у рад Википедије организујући разне уређивачке маратоне, тематска такмичења, а посебно захваљујући интензивној сарадњи са средњошколским и универзитетским установама широм земље. Мислим да је то прави пут и одличан начин да се Википедија чији циљ је ширење слободног знања  додатно приближи људима на овом подручју.

Када ће се достићи 500 хиљада чланака на Википедији на српском језику?

Искрено се надам да неће пуно времена проћи до тада. Евиденто је да људи  све више и више увиђају предности Википедије као сајта намењеног ширењу слободног знања, па се самим тим број чланака на нашој Википедији сваким даном све више и више повећава, тако да у последње време добијамо и до стотињак нових чланака дневно.

На који начин се могу мотивисати нови уредници?

Награде на такмичењима која организује Викимедија Србије су добра, и примамљива, полазна основа. Али једнако тако људи треба да схвате да у свету слободног знања свако од нас може да буде протагониста. Свако од нас преко Википедије има могућност да шири слободно знање. Немој бити киван ако не можеш да пронађеш неки садржај на интернету, напиши чланак о жељеној теми на Википедији и учини га доступним свима широм света. Јер Википедија је најпосећенији сајт на свету и велика је ствар када се и твоје име нађе међу његовим уређивачима.

Шта је највећа снага Википедије?

Дефинитивно слобода и ширење слободног знања. До сада су се највеће научне спознаје налазиле дубоко закопане на прашњавим библиотекарским полицама и биле су доступна само ужем броју људи. Захваљујући Википедији данас су та знања „слободна“ и доступна свима.


Ауторка: Ивана Гусларевић, Викимедија Србије

Извори: Википедија на српском језику

Напомена о ауторским правима: Fundraising 2010 banner I heart WP.pngWikipedia_wordmark.svg: *Wikipedia-logo-v2-en.svg: Wikimedia Foundation, derivative work: BeaoI_Love_New_York.svgWikipedia-logo-v2.svg, derivative work: fetchcommsпод CC BY-SA 3.0, са Викимедијине мултимедијалне оставе.

Слични чланци

#SheSaid кампања на Викицитату
Такмичење У свету Флоре и Фауне на Википедији на српском језику!
Проглашени су победници такмичења Азијски континент!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *