Пројекат прикупљања базе фотографија и података за Википедију о вилинским коњицима Србије, почеће 5. августа активностима у Сокобањи и Власинском језеру. Циљ пројекта је приближити јавности информације о овој животињској врсти, али и другим организмима, пејзажима и културним добарима.

Насмејани вилински змај, ауторка Марија Гајић

Вики воли вилинске коњице (Wiki Loves Dragonflies) део је регионалног научног и едукативног програма БООМ (Balkan Odonatological Meeting), који развија и води група младих истраживача и студената из земаља западног Балкана с главним циљем успоставе регионалне сарадње у области истраживања и заштите вилиниских коњица и слатководних станишта.

Крајњи очекивани резултат овог пројекта је допуна постојећих и стварање нових чланака на Википедији на српском језику о свакој врсти вилинских коњица који живе код нас, али тако да чланци буду још информативнији и разумљивији свим узрастима; првенствено ученицима и студентима којима је Википедија најчешће „полазна“ тачка у учењу, прављењу презентација, писању семинарских радова и слично. Фотографије ће приказивати и детаље који су карактеристични за идентификацију дате врсте. Направиће се једноставнији фотографски водич који би помогао у идентификовању наших вилинских коњица. Реализација главног дела пројекта одвијаће се током августа, али ће се и после тога постављати фотографије на Викимедијину оставу и чланци на Википедију.

Викимедија Србије препознала је иновативност и одобрила финансирање овог пројекта, који је пристигао кроз годишњи конкурс за доделу грантова,  расписан 2015. године. Конкурс за подношење предлога пројеката за 2017. годину отворен је до 15. августа, те позивамо појединце и удружења који имају занимљиве идеје да се придруже глобалној мисији ширења слободног знања.


Ауторка: Ивана Гусларевић, Викимедија Србије

Напомена о ауторским правима: Nasmejani vilinski zmaj.jpg, ауторке Марије Гајић, CC-BY-SA 4.0, са Викимедијине мултимедијалне оставе.

Слични чланци

Пети уређивачки маратон поводом Светског дана Рома 2024: Заједно креирамо знање о идентитету, историји, култури и правима Рома
Отворена регистрација за конференцију Викилајв 2024
Четврта акција писања биографија на Википедији на српском језику

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *