Ову разгледницу је са Еуропеане отпремио волонтер, и она сада илуструје енглески чланак SMS Hessen. Ово је само један пример лепих слика старих бродова отпремљених током дана.

У суботу, 29. јуна 2013. године, организоване су серије парарелних уређивачких маратона на тему Првог светског рата у Европи и Аустралији од стране  Викимедије Шведске (ен:Wikimedia Sverige) као део пројекта Еуропеана свесност (ен:Europeana Awareness). Да бисмо укључили људе, контактирали смо велики број огранака Викимедије и индивидуалне волонтере, укључујући и велики број присутних на ГЛАМ Вики конференцији 2013 (ен:GLAM-WIKI 2013 conference), што само показује вредност састанака. Причали смо им о нашим плановима и радо смо прихватили велику заинтересованост и позитивне одговоре, а и пар добрих сугестија за побољшање!

Уређивачки маратони на тему Првог светског рата су одржани у пет земаља: Белгија, Холандија, Србија, Шведска и Велика Британија. Успешни уређивачки маратони су одржани и у Аустралији и Грчкој. Све у свему, у уреивачком маратону је учествовало преко 50 волонтера.

Имали смо четири разлога за одржавање ових догађаја. Прво, увек долази до повећања броја посећености Википедије око датума одржавања великих догађаја, и желели смо да чланци на Википедији

о Првом светском рату буду што бољи пре његове

стогодишњице. С обзиром да су многи

Ова слика се сада користи на чланцима на неколико језика, и то је једна од све слике Еуропеане које су коришћене у грчком чланку о хемијским оружјима током Првог светског рата(гр:Χημικά όπλα στον Α΄ Παγκόσμιο Πόλεμο).

чланци направљени и побољшани током уређивачког маратона, сматрамо да је ово био корак у правом смеру.

Друго, уређивачки маратон сматрамо сјајном приликом за добијање нових представника из различитих галерија, библиотека, архива и музеја (ГЛАМ институције) ради међусобне сарадње, и одличан начин ангажовања стручњака. Главна идеја је била да ће нам ово дати сјајну прилику да се приближимо ГЛАМ институцијама и започнемо сарадњу ради подстицања ослобађања слика из својих колекција и даље сарадње на друге начине током 2014. године.  На европском нивоу, већ сарађујемо са Еуропеаном и њеном мрежом  да бисмо допрели до више ГЛАМ институција. Материјал Еуропеане је често коришћен на уређивачким маратонима, те су ови догађаји само учврстили нашу сарадњу са њима и са ГЛАМ институцијама које учествују у њиховој Мрежи. Као део догађаја, неколико огранака Викимедије су започели нове сарадње са локалним ГЛАМ институцијама.

Трећи разлог за организовање уређивачког маратона је наша жеља за повећањем коришћења огромне дигиталне колекције Еуропеане

Вредни волонтери су створили и побољшали велики број различитих чланака током дана. Ово је део волонтера у Стокхолму, Шведска.

на Википедији, а у исто време и приказивање заједници ову сарадњу и сличности између наше две организације. Еуропеана има хиљаде фотографија везане за Први светски рат које су под слободном лиценцом, што омогућава њихово коришћење на Википедији. Било би штета да немамо ове сјајне фотографије као илустрације на чланцима Википедије. Слике долазе из јавности и  са Еуропеанине огромне мреже пружалаца садржаја. Током ових догађаја, показали смо ГЛАМ институцијама зашто је потребно да користе слике објављене под слободном лиценцом (погодне за коришћење на Википедији) и шта би њихови крајњи корисници  – Викимедијанци – могли да ураде са његовим садржајем.

Уређивачки маратони су били веома успешни са доста слика са Еуропеане коришћених у нашим чланцима. Било нам је драго што су волонтери сами истраживали метеријале Еуропеане и што су отпремили много слика током дана. Такође, велики посао је обављен у Лондону доношењем нашим пројектима додатног материјала Еуропеане из Британске библиотеке.

Напокон, надали смо се да ће серије догађаја у разним деловима света привући већу медијску покривеност и да ће стварно показати снагу сарадње наше интернационалне заједнице. Ово је било делимично успешно, с обзиром да је број волонтера интервјуисано о овим догађајима, а и написано је неколико лепих чланака на блоговима о овом догађају. Али, могло је више бити урађено, и надам се да ће сви огранци Викимедије размислити о стварању листе новина (базираних на темама као што су историја, информатика, локалне медије итд.) којима би могли слати објаве за медије које се тичу њигових догађаја.

Решили смо да одржимо уређивачке маратоне крајем јуна јер је недеља око  29. јуна пуна главних догађаја везаних за Први светски рат. На пример, 28. јуна је  Гаврило Принцип убио престолонаследника Франца Фердинанда, што је довело до почетка рата. Тога дана је такође почео и Други балкански рат. Ови уређивачки маратони  су добар приказ тога колико смо далеко дошли у односу на интернационалну политичку ситуацију у ратно време, с обзиром да је велики број земаља које су учествовале у уређивачким маратонима ширило неутрално знање о Првом светском рату.

Еуропеана изазов (ен:Europeana Challenge), где су Википедијанци могли да учествују коришћењем фотографије са Еуропеане, освојио је Главкос из Грчке након веома импресивног и продуктивног дана. Главкос је освојио путни чек у вредности од 300 еура као награду. (Еуропеана изазов је делимично инспирисан холандским такмичењемTeylers Multilingual Challenge).

Поред ових седам земаља које су организовале догађаје, пар других су такође размотрили ову могућност, али није пронашло довољно велику групу волонтера овога пута. Међутим, чињеница да је толико огранака и волонтера ово сматрало интересантним тера нас да мислимо да је ова врста интернационалних и такмишарских паралелних уређивачких маратона добра идеја. Самим тим, инспирисани смо да организујемо нешто сличног типа касније ове године поново!

Након пар веома успешних уређивачких маратона на тему моде у Шведској и Холандији, размишљамо да следећи пут као тему користимо моду. Уређивачки маратони на тему моде које смо до сада одржали су били веома корисни у укључивању нових женских Википедијанаца, и надамо се да ћете нам се и ви придружити и помоћи нам да додатно развијемо наше догађаје у будућности. Можда можемо да направимо још један мали корак ка промени  односа полова на Википедији!

Срдачан поздрав,

Џон Андерскон

вођа пројекта Europeana Awareness

Викимедија Шведске

са енглеског превела: Тања Милошевић

Напомене

  • Напомена о ауторским правима: „SMS Hessen postcard“ Еуропеана, под CC-BY-SA 3.0 , преузето из Викимедијине оставе, „Englische Gasbomben“ Бенџамин Хиршфелд. Допринос: Кристоф Херман, под CC-BY-SA 3.0 , преузето из Викимедијине оставе, „WWI Edit-a-thon in Stockholm, 29 June 2013 06“ Џон Андерсон, под CC-BY-SA 3.0 , преузето из Викимедијине оставе.

Слични чланци

Резултати конкурса за доделу микрогрантова 2024.
Придружите се јубиларном петом уређивачком маратону поводом Светског дана Рома
Одржан уређивачки маратон у оквиру Викигеп кампање

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *