Илија Утекин

Иако је Илија Утекин постао Википедијанац пре само пар година, овај универзитетски професор из Санкт Петербурга је етос заједнице, и он цео свој живот дели.

Утекин је рођен у комуни, и одрастао је у време Совјетског Савеза, када људи нису могли да купе западњачку рок музику у продавницама. Рок музика је у то време сматрана андерграунд културом, а Утекин је био део заједнице Руса који су међу собом размењивали своје плоче, користећи касете и диктафоне за снимање музике. У то време, контракултура се ширила кроз „самиздат“, то јест, кроз самостално издаваштво.

„Политички дисиденти су објављивали тајне (андерграунд) дневнике које су куцали на машинама“, каже Утекин. „Паралелно са тим… и снимци на касетама су били део те слободне размене. Није постојао појам ауторских права, јер је било много важније да се вести шире.“

Утекин је почео да се бави Википедијом по први пут када је наишао на нетачан податак о рок бенду којем је припадао када је имао 14 година. Од тада, допринео је уносима о свакодневном животу у Совјетском Савезу, као и о животу у совјетским заједничким становима, што је искуство које је обојило његов поглед на свет и утицало на ток његове професије.  Након стицања дипломе из лингвистике, Утекин је започео постдипломске студије антропологије, мада није био сигуран којом ће се облашћу конкретно бавити. С обзиром да је посматрао начин живота у комуни и покушао да га реконструише, почео је да се занима за описивање свакодневне друштвене реалности, декодирање структура понашања људи и њихове комуникације.  Напокон, његове студије чине спој антропологије, социологије и когнитивне науке. “ У једном тренутку сам пронашао тему – а то је свакодневни живот, што је тешко замислити као предмет научног истраживања, али, знате, ја сам рођен у једном од тих тзв. комуналних станова.“

Један од Утекинових уноса на Википедији је  и езотерична тема приуштивости, која се односи на уочена својства објеката која омогућавају људима да изврше неку акцију. Данас, овај појам приуштивости се широко примењује на употребљивости дизајна (на пример, компјутерски миш не служи само за хватање, већ и за показивање курсором на екрану). У тренутку када је начинио свој унос, Утекин је држао предавања о антропологији рачунарства која су се бавила дизајном, еволуцијом компјутерске технологије и начином на који људи имају интеракцију са технологијом да би је учинили саставним делом својих живота. Када је Утекин приметио да не постоји унос на руском о приуштивости, решио је да то промени.

Данас Википедија игра веома опипљиву улогу у Утекиновом академском животу. Када га студенти питају шта би требало да напишу на испиту, његов одговор је:  шта бисте написали на Википедији?

„Говорим им да користе Википедију као модел за њихове одговоре,“ каже Утекин. „Дакле, у извесној мери, способност да се начини унос на Википедији је критеријум знања и успешног образовања.“

Поред тога, Утекинова предавања су постављена на интернету, са линковима ка чланцима на Википедији. Он је сигуран да им сваки може допринети и да су чланци ка којима линкови воде нострификовани од стране стручних сарадника. Он каже да ови чланци садрже веродостојне изворе за свакога ко жели да се дубље посвети материји, као и везе са библиографијама и даљим читањем. Некада ови извори воде ка серверима универзитета који нису доступни јавности, што указује на то да им доприносе и академци.

„Википедија ја колективна интелигенција, и материјали лошег квалитета не могу опстати дуго. Јер, што се више људи њима користи, то више људи који имају знање о датој теми посећују те чланке“, тврди Утекин. „Википедија је сјајан подухват… који представља дух ове нове фазе наше људске цивилизације. Имате на интернету нешто што је део нашег свакодневног живота:  Можете га додирнути, допринети му, било кроз писање, или донацијом.“

С обзиром да долази од некога ко не само да се бави Википедијом, већ и проучава свакодневно понашање, ова изјава не може звучати више истинито.

Профил: Рита Чанг, Волонтер за комуникације Задужбине Викимедије
Интервју: Виктор Григас, приповедач Задужбине Викимедије

превела са енглеског: Тања Милошевић

 

Слични чланци

Отворена регистрација за конференцију Викилајв 2024
Четврта акција писања биографија на Википедији на српском језику
Резултати конкурса за доделу микрогрантова 2024.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *