Будите део глобалне акције о родној равноправности на интернету и учествујте  личним доласком или онлајн у интернационалном уређивачком маратону #WikiGap у организацији амбасаде Шведске и Викимедије Србије у Београду у среду, 7. марта од 10.00 до 17.00.

 

Википедија је најобимнија светска енциклопедија на интернету са највећим бројем корисника. Садржај чланака на Википедији утиче на информисаност и знање њених корисника. Ипак, на Википедији нема равнотеже у погледу броја чланака о мушкарцима и женама. Деведесет одсто садржаја на Википедији креирају мушкарци и број чланака о мушкарцима је четири пута већи него о женама.

 

Да би допринели прецизнијој слици, Министарство спољних послова Шведске и Викимедија Шведске покренули су иницијативу да се организује глобални догађај #WikiGap. У данима непосредно пре и после 8. марта, Међународног дана жена, биће организовани догађаји у више од 50 земаља од Шведске преко Индонезије, па до  Египта и Колумбије у сарадњи са локалним организацијама.

 

У Шведској, #WikiGapSthlm ће бити организован на Краљевској техничкој академији чији ће домаћин бити министарка спољних послова Шведске, Маргот Валстрем. Тема тог уређивачког маратона биће жене у науци и технологији.

 

У Србији #WikiGap биће организован 7. марта у просторијама Српско-корејског информатичко приступног центра у оквиру Министарства државне управе и локалне самоуправе, у Добрињској улици бр 11 и можете учествовати личним доласком или онлајн. Уколико нисте из Београда, а желите да учествујете у овој глобалној иницијативи, можемо покрити ваше путне трошкове. У том случају молимо вас да попуните упитник за пријаву. С обзиром да је број места за лично учешће ограничен, позивамо вас да свој долазак благовремено пријавите.

 

Тема уређивачког маратона у Србији је „Жене – лидерке из сенке“. Уколико имате предлог које жене-лидерке из Србије бисмо могли да представимо на Википедији, молим вас пошаљите ваш предлог на info@vikimedija.org или допуните страну догађаја на Википедији.

 

За више информација можете контактирати

Ивана Маџаревић, менаџерка пројекта и заједнице Викимедије Србије, ivana.madzarevic@vikimedija.org

Славица Марковић-Сандић, координаторка за јавну дипломатију и комуникације амбасаде Шведске, slavica.markovic-sandic@gov.se


Напомена о ауторским правима: WikiGap.svg,  аутори https://gullers.se, у јавном домену, Wikimedia-Serbia.png, аутора Саше Стефановића, под cc by-sa-3.0 са Викимедијине мултимедијалне оставе,  логотип Шведске добијен од представника амбасаде.

Слични чланци

Отворена регистрација за конференцију Викилајв 2024
Четврта акција писања биографија на Википедији на српском језику
Резултати конкурса за доделу микрогрантова 2024.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *