У суботу и недељу, 14. и 15. маја, у Стартит центру одржана је друга по реду локална конференција Википедијанаца – WikiLive 2016. Главни повод организовања овог догађаја био је међусобно упознавање и размена искуства уредника Википедије на српском језику. Конференцији су присуствовали бројни Википедијанци који су имали прилику да чују који су то најчитанији чланци на Википедији, да сазнају нешто више о Вики алатима као и о другим Вики пројектима, да сазнају како се правилно користе Creative Commons лиценце и шта све подразумевају, као и да чују све о пројектима и активностима Викимедије Србије (ВМРС) и искуства представника институција културе са којим је ВМРС највише сарађивала.

Успешну конференцију је на самом почетку пожелела Кетрин Мајер, привремена извршна директорка Задужбине Викимедија у Сан Франциску. Кетрин је у видео поруци истакла значај оваквих окупљања за волонтерску заједницу као што је заједница Википедијанаца и Викимедијанаца у Србији.

Статистике на Википедији представио је дугогодишњи Википедијанац и администратор на Википедији на српском језику, Филип Маљковић. Учесници су имали прилику да виде који су то најчитанији чланци, који имају највише измена, какви су трендови на Википедији и каква је њихова повезаност са актуелним друштвеним дешавањима. Најпосећеније странице на Википедији на српском језику јесу Србија, Свети Сава, Списак српских имена, Драган Николић, Вук Стефановић Караџић, док су чланци са највише измена Србија, Новак Ђоковић, Јурофајтер тајфун, МиГ-29.

Ивана Маџаревић, менаџер пројеката и заједнице и Милица Жарковић, менаџер образовног програма, представиле су пројекте и активности Викимедије Србије. У оквиру ове презентације учесници су имали прилику да виде на које начине ВМРС промовише Википедију и ради на обогаћивању исте. Међу најважнијим програмима истиче се Образовни програм кроз који ученици средњих школа и студенти пишу семинарске радове на Википедији. Фото пројекти имају за циљ прикупљање слободних фотографија на Викимедијиној остави – највећем складишту слободних мултимедијалних датотека. Маџаревић је истакла да је тренутно актуелно фото такмичење Вики воли Земљу које има за циљ прикупљање слободних фотографија заштићених природних добара и позвала све да учествују у истом. Поред Образовног програма и фото пројеката, велика пажња посвећена је сарадњи Викимедије Србије са институцијама културе чији су представници учествовали у панал дискусији ГЛАМери. Међу говорницима је био и Марко Стојановић, председник Светске организације пантомимичара, са којом је Викимедија Србије организовала уређивачки маратон на Светски дан пантомиме. Душан Каличанин, председник Технократије, говорио је о тренутно актуелном пројекту Дигитализација техно културе у Србији, у оквиру ког је фокус стављен на дигитализацију и ослобађање аудио, видео и других материјала у вези са техно културом у Србији, од 1990. године до данас. Сарадњу са Ботаничком баштом Јевремовац представила је Марија Гајић која је стажирала у овој институцији и обогатила Викимедијину оставу са преко 1000 слободних, квалитетних фотографија биљних врста из ботаничке баште. Поред ових пројеката, представљен је и пројекат библиотекара из Универзитетске библиотеке Светозар Марковић. Вики-библиотекар има за циљ умрежавање и обучавање библиотекара за рад на Википедији кроз обуке, радионице и уређивачке маратоне. Искуства са ових радионица су поделили Александра Поповић, Милица Шевкушић, Милица Вучетић и Игор Живановић. У оквиру Вики-библиотекара рађено је на дигитализацији разних дела која су постављена на Викизворник попут Народне енциклопедије Срба, Хрвата и Словена. На овај начин се ради на обогаћивању других Вики пројеката попут Викизворника и Викикњига. Ови пројекти, али и Викивести, Викиречник, Викиврсте, Викимедијина остава, Викицитат су такође представљени на конференцији WikiLive 2016. Говорници су били најактивнији уредници и то Мирослав Лоци, Владимир Јовановић и Никола Смоленски.



Конференција јесте локалног типа, али је свакако била добра прилика да се окупе Википедијанци и Викимедијанци из региона. Догађај су обогатили гости из Републике Српске, Македоније и Бугарске. На конференцији се могло чути како се развија Заједница Викимедијанаца у Републици Српској, како Википедијанци и Викимедијанци из Македоније развијају сарадњу са позориштима и како раде на повећању броја жена уредница. Викимедијанци из Бугарске приказали су изазов који је заразио глобалну заједницу – 100 Вики дана. Преко 100 уредника из целог света је прихватило изазов да током сто узастопних дана напишу по један чланак на Википедији дневно… и успели су у томе.

 


Поред веома инспиративних дискусија и предавања, учесници су недељу започели игром WikiDojo која има посебна правила, а резултат игре био је написан чланак о представи Неки то воле вруће која се изводи у Позоришту на Теразијама.

По први пут је на конференцији уведен Светски кафе. Тако су сви учесници подељени у групе у оквиру којих су, уз помоћ модератора, обрађивали неке од тема из Вики света. У дискусијама су долазили до разних нових идеја које могу утицати на јачање заједнице и превазилажење изазова.


Конференција је била отворена за све. За учеснике који до сада нису уређивали Википедију или неки други Вики пројекат организована је обука уређивања Википедије. Ђорђе Стакић направио је кратак осврт о његовом искуству на Википедији и упознао је присутне са Вики синтаксом.

Мало искуснији и они жељни новог начина коришћења слободног знања могли су да чују како то Викидата оснажује Википедију, зашто је важна и на који начин је можемо користити. Сесију је, уз занимљиве примере из праксе, припремио Горан Обрадовић.

Прича о Википедији, о слободном знању, не би била могућа без Creative Commons лиценци. На предавању о овој теми, публика је сазнала шта су то Creative Commons лиценце, који услови постоје, који се морају поштовати и како се правилно користе ове лиценце. Драган Сатарић истакао је и неколико занимљивости на крају предавања и то да су ауторска права књига попут Дневник Ане Франк, Мали принц, Петар Пан продужена у неким земљама још дуги низ година.

Како Викимедија Србије велику пажњу посвећује децентрализацији активности, у оквиру WikiLive конференције, одржано је и једно краће предавање о пројекту Вики Југ. Слободан Стојичић, директор Омладинског клуба Анчики и вођа пројекта Вики Југ, представио је досадашње резултате и упутио публику о будућим плановима у овом округу.


 


Конференцију је званично затворио председник Викимедије Србије, Филип Маљковић доделом награде Бранислав Јовановић. Награду Бранислав Јовановић од ове године Викимедија Србије додељује Википедијанцима и Викимедијанцима за највећи допринос ширењу слободног знања. Први добитник је Милорад Димић (Корисник:Intermedichbo) који је у току 2015. године радио на писању и побољшању чланака на Википедији о медицини, али и другим географским и историјским темама.

Све фотографије са догађаја доступне су на овом линку.

Извори

Слични чланци

Завршен је осми по реду уређивачки маратон Вики воли прајд!
Откријмо заједно Азију!
Резултати такмичења Вики чланци траже илустрацију

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *