Викимедија Србије, у оквиру ReFocus пројекта Ноћи истраживача, организује уређивачки маратон на коме ће уредници Википедије допуњавати и писати биографије знаменитих научника. Маратон се одржава симболично за Ноћ истраживача, 29. септембра од 19:30 до 22 часа у библиотеци Гете института.

 

 

Сарадња Викимедије Србије у оквиру ReFocus пројекта, ове године остварена је на више нивоа. Имајући у виду тему овогодишње Ноћи истраживача, најпре је организовано такмичење на Википедији на тему Народи света које је почело 22. августа и траје до 22. септембра. Учесници такмичења обогаћују садржај на Википедији о разним народима, њиховим културама, историјским темама, као и темама из етнологије. Проглашење победника и уручење награда резервисано је управо за Ноћ истраживача, чиме ће отпочети уређивачки маратон.

Догађај ће се одржати у библиотеци Гете института и трајаће од 19:30 до 22 сата. Гете институт је обезбедио пријатан амбијент у коме ће волонтери обогатити Википедију биографијама истакнутих научника. Библиотека ће понудити и литературу којом се учесници могу послужити.

Идеја Ноћи истраживача је демистификација науке и приближавање научних концепата и начина размишљања ширем делу популације, као и упознавање са истраживачима и њиховим радом. Пројекат координише и води тим из Института за биолошка истраживања „Синиша Станковић”, а у пројекту учествују Центар за промоцију науке (Београд), Природно математички факултет (Ниш) и Завод за заштиту споменика културе (Крагујевац). Викимедија Србије другу годину заредом учествује у Ноћи истраживача и заједно са организаторима доприноси развоју овог пројекта, али и промоцији Википедије, као слободне енциклопедије која може бити обогаћена информацијама из света науке.

Посетиоци Ноћи истраживача у Нишу, Пироту, Крагујевцу, Ваљеву (Петница) и Пожаревцу имаће прилику да посете Вики ћошак и виде како могу допринети Википедији. Са волонтерима Викимедије Србије могу попричати о актуелним пројектима и занимљивостима.

Ако желите да учествујете у уређивачком маратону, можете се пријавити на страни догађаја на Википедији или слањем мејла на kancelarija@vikimedija.org. Уколико нисте у Београду 29. септембра, маратону можете допринети и онлајн. Можете написати или допунити чланке о математичарима, историчарима, физичарима и сл, а затим их евидентирати у табели са написаним и допуњеним чланцима.

 

Ауторка: Ивана Маџаревић, Викимедија Србије


Напомена о ауторским правима: Researcher looking through microscope.jpg, аутора Rhoda Baer (Photographer), у јавном власништву са Викимедијине мултимедијалне оставе.

Слични чланци

Завршен је осми по реду уређивачки маратон Вики воли прајд!
Откријмо заједно Азију!
Резултати такмичења Вики чланци траже илустрацију

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *