Викимедија Србије, у оквиру ReFocus пројекта Ноћи истраживача, организује уређивачки маратон на коме ће уредници Википедије допуњавати и писати биографије знаменитих научника. Маратон се одржава симболично за Ноћ истраживача, 29. септембра од 19:30 до 22 часа у библиотеци Гете института.
Сарадња Викимедије Србије у оквиру ReFocus пројекта, ове године остварена је на више нивоа. Имајући у виду тему овогодишње Ноћи истраживача, најпре је организовано такмичење на Википедији на тему Народи света које је почело 22. августа и траје до 22. септембра. Учесници такмичења обогаћују садржај на Википедији о разним народима, њиховим културама, историјским темама, као и темама из етнологије. Проглашење победника и уручење награда резервисано је управо за Ноћ истраживача, чиме ће отпочети уређивачки маратон.
Догађај ће се одржати у библиотеци Гете института и трајаће од 19:30 до 22 сата. Гете институт је обезбедио пријатан амбијент у коме ће волонтери обогатити Википедију биографијама истакнутих научника. Библиотека ће понудити и литературу којом се учесници могу послужити.
Идеја Ноћи истраживача је демистификација науке и приближавање научних концепата и начина размишљања ширем делу популације, као и упознавање са истраживачима и њиховим радом. Пројекат координише и води тим из Института за биолошка истраживања „Синиша Станковић”, а у пројекту учествују Центар за промоцију науке (Београд), Природно математички факултет (Ниш) и Завод за заштиту споменика културе (Крагујевац). Викимедија Србије другу годину заредом учествује у Ноћи истраживача и заједно са организаторима доприноси развоју овог пројекта, али и промоцији Википедије, као слободне енциклопедије која може бити обогаћена информацијама из света науке.
Посетиоци Ноћи истраживача у Нишу, Пироту, Крагујевцу, Ваљеву (Петница) и Пожаревцу имаће прилику да посете Вики ћошак и виде како могу допринети Википедији. Са волонтерима Викимедије Србије могу попричати о актуелним пројектима и занимљивостима.
Ако желите да учествујете у уређивачком маратону, можете се пријавити на страни догађаја на Википедији или слањем мејла на kancelarija@vikimedija.org. Уколико нисте у Београду 29. септембра, маратону можете допринети и онлајн. Можете написати или допунити чланке о математичарима, историчарима, физичарима и сл, а затим их евидентирати у табели са написаним и допуњеним чланцима.
Ауторка: Ивана Маџаревић, Викимедија Србије
Напомена о ауторским правима: Researcher looking through microscope.jpg, аутора Rhoda Baer (Photographer), у јавном власништву са Викимедијине мултимедијалне оставе.