Википедија на српском језику 16. фебруара обележава 15 година од настанка. Овај јубилеј значајан је за све уреднике који су је стварали, администраторе који су је контролисали, али и милионе и милионе читалаца због којих Википедија и постоји. Како рад на Википедији виде дугогодишњи и нови уредници, читајте у наредној серији постова, које је реализовала уредница Википедије и волонтерка Викимедије Србије Марија Браловић.

 

 

МАРКО СТАНОЈЕВИЋ (Корисник:Марко Станојевић)

 

Кад сте први пут чули за Википедију и шта сте помислили о том пројекту?
Било је то пре осам година и тада сам веома мало знао Википедији. Тих давних година нисам ни помишљао да ћу једног дана на овом пројекту постати чак и администратор, а касније и члан Управног одбора Викимедије Србије.

 

Кад сте почели да уређујете Википедију?
Прву измену сам направио 19. јула 2010. године. Као непријављени уредник направио сам неколико измена на једном чланку. Тада ме је један од корисника позвао да се пријавим и ево већ скоро 8 година и даље уређујем.

 

Зашто уређујете Википедију?
Википедију уређујем пре свега јер волим да пишем.  Свиђа ми се слоган Википедије који гласи „ширити слободно знање“.  Тиме се на једном месту могу наћи лако доступне и квалитетне информације.

 

Колико уноса/чланака имате на Википедији до сада?
Имам око 33.000 измена и 700 написаних чланака до сада и не намеравам да се ту зауставим. 🙂

 

Зашто је Википедија важна?
Википедија је важна јер омогућава да се на брзи начин на интернету информишемо о нечему што нас занима. Поред тога, развија писменост и истраживачки дух. Колико год да постоје нека спорења око њеног значаја, сматрам да не постоји особа која данас бар нешто није прочитала са Википедије.

 

Шта је највећа снага Википедије?
Највећа снага су њени волонтери који заједничким радом чине пројекат сваким даном све бољим.

 

Како видите будућност Википедије?
Будућност Википедије пре свега видим да то и у наредном периоду буде највећа енциклопедија на свету која ће ширити слободно знање, али и у даљем развијању Образовног пројекта Викимедије Србије. Моја жеља је да Википедија постане саставни део наставног плана и програма сваке школе и високошколске установе у Србији. Тиме ће ученици од раних година развијати писменост и учити се писању.

 


МИЛИЦА БУХА (Корисник:BuhaM)

 

Кад сте први пут чули за Википедију и шта сте помислили о том пројекту?
Стварно не знам када сам први пут чула за Википедију. Вероватно када се појавила на интернету, а сигурно пре него што се појавила на српском језику. Пројекат ми се од почетка допада и податке са Википедије често користим у неким другим својим пројектима.

 

Кад сте почели да уређујете Википедију?
Морам да признам да сам имала неколико неуспелих покушаја отварања налога, а уредник сам постала након семинара Вики-библиотекар.

 

Зашто уређујете Википедију?
Осим што уређивањем чланака задовољавам своју радозналост, писање чланака на Википедији сматрам и једним од важних видова свог професионалног ангажовања. Запослена сам у библиотеци, а информација је наш основни производ.

 

Колико уноса/чланака имате на Википедији до сада?
Пребројала сам 213, од чега је 153 нова чланка и 60 значајно допуњених. За мање измене и додате референце немам неку евиденцију. Да не заборавим 174 фотографије на остави, које сматрам једнако важним.

 

Зашто је Википедија важна?
По мени је највећи значај Википедије у ширењу информације. Због тога бих истакла важност пројекта #1Lib1Ref. Сваки чланак подржан релевантним референцама на пример мени лично помаже у свакодневном раду. На такав чланак увек могу да упутим неког од својих корисника стручне литературе да га може искористити као почетну тачку за своје даље истраживање.

 

Шта је највећа снага Википедије?
Доступност информације. Мислим да ово не треба објашњавати.

 

Како видите будућност Википедије?
Не могу да сагледам количино информација ни у блиској будућности и не верујем да било ко може, али верујем да ће бити све поузданији извор. Велики број независних уредника свакако мора изродити непристрасну и објективну информацију. Надам се да ће и у будућности остати једнако објективан медиј.

 

 

Ауторке: Ивана Гусларевић и Марија Браловић

Напомена о ауторским правима: Wikipedia mini globe handheld.jpg, аутор Lane Hartwell; Zatvaranje i dodela nagrade Branislav Jovanović – WikiLive 2016 46.JPG, ауторка Ивана Маџаревић;  Milica Buha slika za Viki-rodjendan.jpg, аутор Miomir Magdevski, под CC BY-SA 3.0 и CC BY-SA 4.0, са Викимедијине мултимедијалне оставе.

Слични чланци

Завршен је осми по реду уређивачки маратон Вики воли прајд!
Откријмо заједно Азију!
Резултати такмичења Вики чланци траже илустрацију

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *