Где је Србија у друштву знања?

Београд, 5. мај 2011.

Викимедија Србије је покренула пројекат „Где је Србија у друштву знања?“, подстакнута праксом неправилног ограничавања законски слободних или отворених садржаја, којом се противправно спутава ширење знања. Пројекат се састоји из низа догађаја, а први од њих „Дијалог с институцијама“, започет је 26. априла на светски дан интелектуалне својине: http://www.wipo.int/ip-outreach/en/ipday/ у облику дебате „Да ли је Србија друштво знања?“ Овај догађај је настављен дебатом под истим називом 5. маја 2011. године с представницима највиших државних, научних и образовних институција, поводом истраживања степена доступности садржаја веб сајтова тих институција, на основу кога је настао текст „Србија и друштво знања„.

На обе дебате су позване све институције, чији су веб садржаји били предмет истраживања (50), од којих се одазвало десет (20%). Захваљујемо се: Народној библиотеци Србије, Архиву Србије, Архиву Београда, САНУ, Савету за борбу против корупције, Републичком заводу за статистику, Централном институту за конзервацију, Поверенику за информације од јавног значаја, Канцеларији за европске интеграције и Министарству правде Републике Србије, са чијим смо представницима расправљали о резултатима истраживања и практичним аспектима савремене правне стандардизације, којом се унапређује отвореност и расположивост садржаја. Посебно се захваљујемо Народној библиотеци на уступљеном простору за одржавање ове две дебате.

Истраживање наше мале ИТ/правне радионице је показало да расположивост веб садржаја највиших националних институција није транспарентна ни у складу с међународним и националним прописима о људским и ауторским правима (нпр. неки од садржаја су стављени под (copyright) заштиту, иако су експлицитно искључени из те заштите (закони и др. прописи)).

Викимедија Србије скреће пажњу јавности, укључујући и институције, на овај проблем и истовремено предлаже институцијама разматрање савремених националних, међународно признатих, отворених правних стандарда којима се постиже расположивост садржаја у корист интелектуалне заједнице, а у складу с националним и интернационалним прописима. Поред тога, Викимедија Србије наставља своје активности, како би се у јавном сектору начинили цивилизацијски значајни помаци у неприродно и неправно мучном односу између бирократије и интернета.

Слични чланци

Завршен је осми по реду уређивачки маратон Вики воли прајд!
Откријмо заједно Азију!
Резултати такмичења Вики чланци траже илустрацију

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *