Википедија на енглеском језику 15. јануара обележава 17 година од оснивања овог најуспешнијег светског пројекта. Током овог периода 32, 5 милиона добровољаца широм света написало је и допунило 288 језичких верзија Википедије, од чега више од 5,5 милиона чланака на енглеској верзији ове највеће онлајн енциклопедије.
Може се слободно рећи да је оснивање Википедије 2001. уздрмало интернет. Иако је пројекат започет као подршка британској Нупедији коју су писали стручњаци, убрзо је постала прва енциклопедија на свету коју могу сви да уређују. Само неколико месеци од настанка имала је 8000 чланака, а до краја године 20 хиљада чланака и 28 језичких верзија. Данас је Википедија на 5. месту по посећености међу сајтовима, али прва као непрофитни сајт.
Оно што се сматра највећим успехом и предношћу Википедије је да је захваљујући донацијама овај сајт и даље ослобођен од реклама и других видова оглашавања, те се мисија ширења знања одвија неометано и за читаоце и уреднике.
За Википедију се каже да „све зна”, а ево неких занимљивих чињеница о њој које можда нису толико познате:
Википедија има своју званичну песму
То је „Хотел Википедија”, обрада песме „Хотел Калифорнија” групе Иглс. Објављена је 2004. и направљена је специјално за „википедихоличаре”.
Око 600 нових чланака дневно се напише на Википедији на енглеском језику
Википедија, заједно са сестринским пројектима Задужбине Викимедија као што су Викицитат, Викиречник, Викикњиге, Викимедијина остава и други имају 10 измена сваке секунде.
Десетине милиона људи уређује Википедију
Тренутно постоји више од 32,5 милиона људи који имају отворен налог на Википедији. Они се називају „Википедијанци” и имају могућност уређивања страница.
Постоји гласање о томе који ће чланак бити последњи на Википедији
Уколико би из неког разлога Википедија пропала, организовано је гласање на тему који чланак ће бити последњи.
Чувају се неки од најчуднијих обрисаних чланака
Иако су обрисани, необични чланци се ипак чувају на Википедији. Неки од чланака су „Улога кловнова у модерном друштву”, „Љути магарац” и „Пиво за псе.”
Амерички Конгрес је био блокиран на Википедији 10 дана
Када је примећено да су људи из Конгреса острашћено додавали измене на неке чланке, Википедија је направила бота да прати њихово понашање на Википедији и да твитује сваки пут када се направи анонимна измена. Будући да ово није коплетно решило проблем, ИП адреса америчког Конгреса је морала бити блокирана на 10 дана, након агресивних измена које су укључивале и теорије завере о слетању на месец.
Википедија постоји на 299 различитих језика
Од децембра 2017. постоји 299 језичких верзија Википедије. Ипак, 11 није активно. Од 288 активних, постоје и неке на необичним језицима као што су Канури, Англо-саксонски, Старословенски или Шајански језик.
Страница са највише посета је увек почетна страница Википедије
Почетна страница Википедије је одувек имала највише прегледа, а следе је „претрага” и „случајна страница”. Чланци са највише прегледа поред главне странице су чланци о Фејсбуку и Јутјубу, као и о америчким председницима Доналду Трампу и Бараку Обами.
Корисник са највише измена икада је Ser Amantio di Nicolao
Од марта 2016, Википедијанац Ser Amantio di Nicolao је уредник који је направио највише измена икада – 1,6 милиона. Ипак, аутоматски бот Cydebot је у истом периоду направио 5,1 милиона измена.
Већину уредника Википедије чине мушкарци
Само 20-30% уредника Википедије чине жене. Задужбина Викимедија се труди да превазиђе тај јаз бројним акцијама и активностима које би мотивисале даме да се укључе.
Википедија је увек у врху посећености када је реч о сајтовима
Википедија је годинама међу првих пет сајтова по посећености, а часопис „Тајм” у октобру 2017. прогласио је Википедију трећим најутицајнијим сајтом свих времена, после Гугла и Амазона.
Википедијанци широм света ће окупљањима прославити овај рођендан, као и Викимедија Србије, која је дружење уредника заказала за 15. јануар у 18 сати, у просторијама Викимедије Србије (Дечанска 4/3).
Окупљенима ће се обратити председник Викимедије Србије са посебним освртом на занимљивости са ове Википедије.
Обезбеђена су одређена средства за покривање путних трошкова волонтера који нису из Београда, а имају жељу да присуствују прослави. Будући да је број места ограничен, потребно је да се сви заинтересовани пријаве попуњавањем кратког формулара. Средства су ограничена, па ће предност имати они који се први пријаве.
Ауторка: Ивана Гусларевић, Викимедија Србије
Напомена о ауторским правима: Wikimania 2016 – group photo 03.jpg, аутора Niccolò Caranti; HotelWiki1.JPG, аутора Gnom, public domain; Stopspinning.gif, аутора Sultan Haris III; RotaWiki.gif, аутора Gustavo Girardelli, Bastique; Bouncywikilogo.gif, аутора Wikimedia Foundation (edited by Splaka at Uncyclopedia), под CC BY-SA 3.0 и CC BY-SA 4.0, са Викимедијине мултимедијалне оставе.