Пролеће нам доноси још једно такмичење на Википедији
Пролеће стиже, а са њим још једно ЦЕЕ Пролеће такмичење на Википедији. Такмичење се истовремено организује у бројним огранцима из Средње и Источне Европе и симболично почиње 21. марта, а траје до 31. маја. Учесници који остваре најбоље резултате и заузму прва три места биће награђени ваучерима за куповину технике у износима од 20, 10 и 5 хиљада динара. Посебне награде у виду ваучера за куповину књига биће уручене најбољем новајлији и уреднику/ци који/а напише најбољи чланак.
ЦЕЕ Пролеће (CEE Spring) је пето по реду такмичење у писању нових и допуњавању постојећих чланака о земљама Источне и Средње Европе, као и разноврсним темама које су на одређен начин повезане са овим земљама (историја, музика, наука, спорт, економија и сл). Пројекат је настао након ЦЕЕ конференције у Кијеву, 2014. године, када су волонтери разматрали на који начин заједнице могу сарађивати. Дошли су на идеју да уче једни о другима тако што пишу чланке о разним темама из ЦЕЕ региона.
Позивамо све уреднике да се прикључе такмичењу, заједно раде на обогаћивању Википедије, уче од својих сарадника и тако освоје награде. На такмичењу могу учествовати и они који до сада нису уређивали Википедију. Помоћ могу наћи у брошурама за уређивање Википедије на Остави или видео туторијалима. Новим учесницима препоручујемо уређивање преко Визуелног уређивача.
Правила и смернице:
- Сви регистровани корисници и кориснице могу да учествују у такмичењу.
- Учесници се за такмичење могу пријавити на страни такмичења на Википедији.
- Пријаве су отворене све време трајања такмичења.
- Такмичари имају слободу у избору тема чланака о којима ће писати. Земље о којима се може писати су: Албанија, Аустрија, Азербејџан, Башкортостан, Белорусија, Босна и Херцеговина, Бугарска, Грузија, Грчка, Естонија, Јерменија, Крим, Летонија, Литванија, Мађарска, Македонија, Молдавија, Немачка, Пољска, Република Српска, Румунија, Русија, Словачка, Словенија, Србија, Татарстан, Турска, Украјина, Хрватска, Црна Гора, Чешка, Швајцарска.
- Сви чланци треба да буду написани у складу са политикама и смерницама Википедије, што између осталог подразумева коришћење енциклопедијског стила писања и навођење извора.
- Током трајања такмичења или након завршетка истог сви такмичари и такмичарке прилажу списак чланака које су написали у креираној евиденцији.
- У евиденцији је потребно нагласити када такмичар/ка заврши са писањем чланка (нпр. урађено, завршено) како би чланови жирија током такмичења могли да дају оцене. Такође, пожељно је обележити да ли је у питању нов или допуњен чланак.
- Чланови жирија који дају оцене и доносе одлуку о победницима су дугогодишњи уредници и одабрани су од стране организатора. Ове године жири чине: Mickey Mystique, Lotom и Lackope.
- Чланови жирија прегледаће све чланке и бодовати сваки понаособ бодовима од 0 до 5 а затим ће оцену помножити са бројем бајтова новог или допуњеног чланка. Чланци за које се утврди да нису тема такмичења биће изузети из оцењивања. Право на награду добијају прва три корисника са највише бодова, а доделиће се и две похвале за најбољег новајлију и најбољи чланак.
- Код свих новонаписаних и значајно проширених чланака на страници за разговор потребно је унети шаблон {{ЦЕЕ пролеће 2019}}.
- Број чланака није ограничен. Чланци се не шаљу Викимедији Србије већ се директно постављају на Википедију.
Шта није дозвољено?
- Будући да је ово такмичење у писању нових и допуњавању постојећих чланака, неће бити признати чланци пребачени са хрватске, бошњачке или српскохрватске Википедије, или написани ботовима.
- Дозвољено је писање и допуна чланака искључиво од 21. марта до 31. маја. Чланци који су написани ван тог периода неће бити признати.
- Тамичење се односи на писање и допуну чланака, па шаблони и спискови неће бити признати. Чланци у којима је више од половине садржаја списак или табела, биће дисквалификовани (дискографије, династије…).
За сва додатна питања у вези са одабиром теме, референцама и сл, слободно пишите на имејл адресу Викимедије Србије kancelarija@vikimedija.org.
Срећно! ????
Ауторка: Ивана Маџаревић, Викимедија Србије
Напомена о ауторским правима:CEE Spring Logo vertical-t.svg од аутора Aktron, под cc by-3.0, са Викимедијине мултимедијалне оставе.