1. августа смо по други пут започели субвенције за индивидуалне пројекте (ен:Individual Engagement Grants) са отвореним позивом  за нове предлоге. Ако имате идеје за пројекат који би побољшао заједницу Викимедије или њене пројекте, можете их поделити са нашом унапређеном Лабораторијом идеја (ен:IdeaLab) или поднети предлоге за индивидуалне пројекте (ен:submit an Individual Engagement Grant proposal). Рок за подношење предлога за субвенције до $30,000 за шестомесечне пројекте је 30. септембар.

Да бисмо вам дали пример могућих пројеката за субвенције, позивамо вас да размотрите шта је све објављено путем  субвенција за индивидуалне пројекте до сада. Већ смо на половини пута за пет наших првих субвенција за индивидуалне пројекте, и они који су већ конкурисали нам већ шаљу своје извештаје  о стварима које су покушали, створили, и научили током прва три месеца својих пројеката.

Микру на Хакатону Викимедије Амстердам.

Шта је постигнуто

Неколико иницијатива заједнице су на путу да  да катализују активну стратешку идеју Викиизворника (ен:Wikisource strategic vision), заједно са Wikidata Books task force, почетком  Wikisource User Group, и четири Гуглових “Summer of Code” пројеката које нуде побољшање  workflow-а Викиизворника.

Википедија авантура (ен:The Wikipedia Adventure), игра дизајнирана да научи нове кориснике како да успешно допринесу Википедији, до данас се проширила до нивоа вики-дизајна. Прва верзија игрице са седам нивоа на енглеској Википедији ће почети да се тестира на Викиманији у Хонг Конгу овога месеца.

Студенти који учествују у WikiArS program програму у школама у Каталонији и другим областима Шпаније су објавили више од 70 графика и анимација, од портрета историјских личности па све до геолошких  инфографика и научних илустрација. Оне се сада користе на Викимедијиној остави, Википедији, Викикњигама и Викиврстама.

Replay Edits, уређај који визуелно приказује историју уређивања чланка током времена се развија са репозиторијумом кодова на GitHub-у. Пројекат ће такође почети и приказивање прототипа на Викиманији овог месеца.

Изашла је прва верзија MediaWiki претраживача, Miga. Овај софтвер омогућава корисницима који немају искуства са технологијом да са лакоћом приказују структурисане податке као што су подаци на Википодацима или на Википедијим инфобоксовима.

Портрет Џона Кодине и Тореса, „Квалитетна слика“ оставе, допринос кроз WikiArs.

Шта смо научили

Приметили смо да се јавља одређени број заједничких тема у ономе што смо научили до сада из субвенција за индивидуалне пројекте.

Повезивање људи и идеја је важан део многих пројеката, а добитници субвенција примећују да су кључ успеха пројекта укључивање заједнице и активна сарадња. WikiArs добитник субвенције Давид Гомез примећује вредност модела од три партнера који он користи за повезивање наставника уметности, предметних саветника (историчара, геолога итд.) и Викимедијанаца ради надгледања ученика који стварају слике. Он каже да то  “пружа обогаћујуће искуство студентима и гарантује квалитет њихових доприноса.” Давид такође примећује вредност коментара шире заједнице о раду студената, и дошао је до добрих резултата самим постављањем нових информација у локалном Village Pumps пројекту: “искуство + заједница = побољшање квалитета.”

Добитници субвенција Викиизворника, Микру и Обри кажу да је признање да је њима “потребна интернационална, пожртвована заједница” било веома важно за њихов пројекат. Они „покушавају да олакшају самоорганизовање постојећих учесника на ширем плану“, фокусирајући се на повезивање Викиизворника заједно кроз језичке пројекте, и на  изградњу односа са другим  Викимедијиним заједницама и иницијативама, као што је учешће Википодатака и Викимедије у GSoC.

Да би створио Википедија авантуру, Окаси је повезивао тачке између истраживања игрофикације, МедијаВики Guided Tours продужетака, и потребе нових корисника да уче о Википедији. Он каже да су информације пружене од стране тестера, саветника, стручњака и оних који то нису биле веома корисне за напредовање и да је поновно тражење мишљена кључ његовог напретка. “Група талентованих људи која ми је помогла и са којом сам се саветовао током овог пројекта учинила га је доста бољим него што је могао да буде без њихове помоћи.”

Који су били изазови

Ови покушаји повезивања кроз разне језике и заједнице сваком пројекту доноси посебне изазове. Микру и Обри кажу да  “су заједнице Викиизворника  расуте и не комуницирају међусобно“, и понекад, једино што могу да учине јесте да “наставе да стварају могућности“. Такође су сазнали да “не постоји стварни комуникацијски канал за заједничка размишљања о пројектима. Веома је тешко укључити разне заједнице у дискусију која би се односила на разне пројекте  (као што су Википедија, Викиизворник, Викицитати)“. Надају се да ће се појавити више глобалних Вики пројеката, а самим тим и више решења.

Превођење и даље остаје и шанса и изазов за  WikiArS, где је главни циљ превођење каталонског материјала који, с обзиром да  добро функционише, ди могао да се користи интернационално. Преводилачки продужетак (ен:Translate extension) Медијавикија ово омогућује, али тако и доноси многе изазове када дате информације нису на енглеском језику.

„Галактички изазов“ Википедијине авантуре.

За свој пројекат поновног уређивања, Џеф Пол говори о сложености повезивања информација са корисницима са сервера: “Највећи изазов и  најважнији део је било приказивање html-а странице са њеног текста на претраживачу. Морало је да буде овако урађено да би осигурало да кориснику олакша брз преглед измена , без оптерећивања Википедијиног сервера веома скупим захтевима.”

Што се тиче претраживања података Медијавикија,Јарон Корен каже да добијање информација са различитих пројеката Викимедије доноси и сложеност. “За Википедију, варијацијама које се дешавају у инфокутијама просто нема краја, а оне све морају бити проучене ради стандардизације података. За Википодатке, флексибилност структуре података значи да може бити тешко добити само једну вредност, комбинацију назива странице и поља.”

Прагматизам је помогао многим добитницима субвеније да постигну своје постављене циљеве. Како Микру и Обри кажу, “Покушали смо да изменимо теорију и праксу.” То је важно због тога што, како они кажу, “може се направити шестомесечна стратегија која ће бити бескорисна после пар месеци. На пример, својом појавом Луа и Википодаци сваког тренутка мењају правила. Тако, наше приоритете смо сортирали онако како су се појављивали, посебно онако како су их сарадници и сарадници разматрали… прихватили смо приступ пијаце, а не класичан приступ“. Окаси наглашава у свом приступу да је важно бити не само практичан, већ и теоретски поткован: “Било је од непроцењивог значаја поставити правила рада овог пројекта у одговарајужем облику што се тиче теме игара, нових форми наративне фикције и мотивације. Спајање теоретске подлоге са интервјуима нових уредника помогло ми је да поставим игрицу по практичном знању.”

Искуство добитника субвенција

Добитници субвенција кажу да је само учествовање у програме субвенције за индивидуалне пројекте омогућила њихов лични раст на неочекиване начине. Џеф је рекао да је “званично бити део пројекта мени олакшало комуникацију са осталим корисницима Викимедије.” Према Обрију и Микруу, оцењивање и признавање њиховог пројекта је било много корисније него само финансирање. “Ниси сам, несташни корисник Викиизворника који говори само у своје име. Финансијски извори су, наравно, важни, али не колико је важна чињеница да твоје идеје и пројекти сада имају облик, добро дефинисан циљ, и да су сада признати.”

Окаси сматра да су разговори са особљем били веома корисни, и да процес давања информација о напретку пројекта на одређено време “помаже у ограничавању структуре, која би у другом случају била крајње неозбиљан шестомесечни процес.” За Јарона, месечне провере “софтвера од стране оних који нису део Медијавики семантичког миљеа” су биле веома корисне. Размишљајући о финансијама које му пружају слободу да ради на своме пројекту,  Давид је рекао, “добијање ове субвенције ми је омогућило да мирне главе посветим велики део свог времена wikiArS-у…. Међутим, имам осећај хитности: Желим да кроз ову шансу постигнем што више могуће.”

Навигација Субвенције за индивидуалне пројекте.

Отворен позив за нове предлоге

Доступне су нове могућности за нову серију пројеката! Имаш ли идеју за пројекат који ће побољшати заједницу Викимедије или њен сајт? Можеш је поделити са нашом унапређеном Лабораторијом идеја  (ен:IdeaLab) или послати субвенцију за индивидуалне пројекте (ен:submit an Individual Engagement Grant proposal). Рок за подношење прелога за субвенције до $30,000 за шестомесечне пројекте је 30. септембар. Радујемо се доласку нове групе  добитника субвенција у наш програм до краја године.

Сико Бутерс

Шеф Субвенција за индивидуалне пројекте, Фондација Викимедије

са енглеског превела: Тања Милошевић

Слични чланци

Отворена регистрација за конференцију Викилајв 2024
Четврта акција писања биографија на Википедији на српском језику
Резултати конкурса за доделу микрогрантова 2024.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *