Завршен је пети по реду маратон о људским правима и животној средини

Викимедија Србије се по пети пут заредом прикључила глобалној кампањи #WikiForHumanRights. Кампања има за циљ повећање видљивости садржаја о људским правима, а ове године се фокусира на право на здраву и одрживу животну средину. Боље знање о људским правима и животној средини помаже друштву да разуме важност ових тема и подстиче на активизам. Разумевање и истицање значаја ових тема помаже заједницама широм света у доношењу одлука на свим нивоима а на крају може довести до ефикаснијег одговора на кризне ситуације. 

У оквиру кампање, на Википедији на српском језику је био организован уређивачки маратон који је трајао од 27. маја до 2. јуна под слоганом Заједно за људска права и планету. Учесници и учеснице су добили споменице на крају маратона као знак захвалности за учешће.

Учествовало је 8 уредника и уредница а написано је 20 нових чланака

„За учешће на овом маратону подстакло ме је уочавање и разумевање бројних еколошких проблема око нас. Сви ми имамо право на здраву и одрживу животну средину, и сви ми заједно, на различите начине, различитим средствима треба да радимо на повећању видљивости садржаја о људским правима на здраву и одрживу животну средину.  Доприносећи Википедији, пишући чланке на тему животне средине доприносимо светском знању и делимо информације са другима. Тако што подржавамо важне теме, можемо да подстакнемо људе на деловање, подизање свести и учешће у акцијама за заштиту људских права и животне средине. Широм света, као и код нас, бројне су еколошке организације и удружења која се залажу за заштиту животне средине, људска права и одрживу животну средину. Због тога сам се и определила да уредим неколико чланака из ове области. Акценат ми је био на кампањама, покретима, удружењима и организацијама које делују у Србији.”

Жана Гњатовић, уредница Википедије на српском језику

„Питање људских слобода ме привлачи снажно некако само од себе, изнутра и увек. Посебно што се свакодневно нарушавају по многим основама, а и ми смо као слободни грађани сведени на пасивне сведоке који скоро да немају ни право учешћа у нарушавању људских словода или ће нам слободе бити и де факто нарушене ако се чак и декларативно заложимо за њих. Тематика је веома опширна и на Википедији на српском језику је у малом обиму обрађена, па сматрам да се такмичења на ову тему могу одржавати и двапут годишње до попуне капацитета чланака који обрађују главне теме. Битно је да се о њима пише и да су  чланци на ову тему доступни широкој популацији за читање чиме се стиче могућност подизања свести о овим темама. Теме о људским правима и слободама везано за жене су скоро необрађене на википедији на српској језику (познато питање гапа), па сам се одлучила да их обрадим у оквиру овог такмичења, које ме је снажно мотивисало да учествујем, и да их објавим чинећи их јавно доступним широј популацији, како жена тако и мушкараца.  Споменица ме је такође привукла да се прикључим маратону. Са веома великим сензибилитетом је креирана да упути на тематику. Веома елегантно и нежно изгледа, па ме је жеља да се споменица појави на мојој корисничкој страници додатно мотивисала за рад.”

Зоран Филиповић, уредница Википедије на српском језику

Писањем чланака о овим темама, учесници и учеснице могу допринети видљивости и приступачности информација. Бавећи се овим темама, чланци могу подстакнути људе на делање, подизање свести и учешће у акцијама за заштиту људских права и животне средине. 

Хвала свим учесницима и учесницама на доприносу!


Ауторка: Милена Миленковић, Викимедија Србије

Илустрација: Горана Гомирац, Викимедија Србије

Слични чланци

Завршен је трећи по реду уређивачки маратон поводом Светског дана избеглица!
Ратификација Повеље покрета
Такмичење Вики чланци траже илустрацију 2024 је пред вама!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *