Википедија на српском језику – највећа јужнословенска Википедија коју свако може да уређује, 16. фебруара обележава пуних 15 година од настанка. Од 2003. године до данас стотине хиљада добровољаца из земље и региона написало је више од 600.000 чланака на српској језичкој верзији највеће онлајн енциклопедије.

Википедија на српском језику је настала захваљујући ентузијазму неколико добровољаца који су почели да је стварају, након раздвајања Википедије на српскохрватском језику на српску и хрватску верзију. У првој години Википедија на српском језику је имала 150 чланака, a cамо три године касније достигнуто је 100 хиљада чланака. Данас Википедија на српском језику има више од 602 хиљада чланака, преко 210.000 регистрованих корисника и око 900 активних уредника.

 

„Википедија је постала синоним за енциклопедију, што нисмо ни претпоставили да ће се десити када смо почели да је стварамо”, изјавио је Филип Маљковић, један од првих уредника и председник Викимедије Србије. „Оно што је истрајало за све ово време јесте идеја слободног знања, које треба да буде доступно свима”, додаје он.

 

Обележавањем 15 година од настанка, прослављају се и сви други успешни вики пројекти ширења слободног знања у Србији, партнерства која су допринела увећању садржаја Википедије, али и дугогодишња окупљања и дружења Википедијанаца проистекла из стварања највеће ризнице знања.

 

  • Први чланак на Википедији на српском језику био је о GNU лиценцама, на којима се заснивао садржај на Википедији.
  • Чланци су на почетку били писани само ћирилицом, а од 2006. године је уведен софтвер који је пресловљавао текст са ћирилице на латиницу и обрнуто, па је и латинично писмо постало равноправно.
  • Од оснивања Википедије до данас нарављено је око 9,8 милиона измена.
  • Википедија на српском је друга најчитанија Википедија на Балкану (после Википедије на бугарском).
  • Википедија на српском има у просеку преко 21 милион посета месечно, односно 700.000 посета дневно.
  • Сваког сата Википедију на српском посети преко 28.000 људи, сваког минута 450, сваке секунде 8 људи.
  • Чланак са највише измена је чланак о држави Србија (3.840 измена).
  • Највећи чланак, уједно и чланак са највише референци је текст о Хилари Клинтон (680.490 бајтова, 720 референци).
  • Највише фотографија на Википедији на српском језику има чланак  Галерија грбова Норвешке (491 фотографија).
  • Корисник са највећим бројем измена је уредник Dcirovic, који је направио чак 1,163,871 измена.
  • Постоји око 150 ботова који на дневном нивоу олакшавају послове који се понављају.
  • Википедија на српском је током 2017. године посећена чак 257,7 милиона пута.

 

Викимедија Србије организовaће прославу овог јубилеја у понедељак, 19. фебруара, од 18 сати у српско-корејском Информатичком центру, Добрињска 11, Београд. За волонтере који нису из Београда, а волели би да присуствују рођендану, обезбеђена су одређена средства за рефундирање путних трошкова. Сви заинтересовани се могу пријавити попуњавањем кратког формулара. Имајте у виду да су средства ограничена, па ће предност имати они који се први пријаве. Линк за регистрацију доступан је на овој адреси.

 

 

 

 

Напомена о ауторским правима: Wikipedia15 Animated Mark – Serbian.gif, аутор Obsuser, под CC0 1.0; Cover photo 15 years of Serbian Wikipedia.png, ауторка Мина Симић, под CC BY-SA 4.0, са Викимедијине мултимедијалне оставе.

 

Слични чланци

#SheSaid кампања на Викицитату
Такмичење У свету Флоре и Фауне на Википедији на српском језику!
Проглашени су победници такмичења Азијски континент!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *