Остварена је још једна успешна сарадња Викимедије Србије и Завода за заштиту природе Србије у оквиру фото конкурса Вики воли Земљу!
Викимедија Србије је у низу многобројних пројеката чији су циљеви ширење идеје слободног знања и умрежавање са институцијама сличних делатности, покренула фото конкурс Вики воли Земљу први пут у Србији. Такмичење има за циљ повећање сазнања и квалитативно и квантитативно унапређење слободног фото материјала на Интернету када је реч о културним и природним лепотама Србије.
Овај пројекат био је и повод за сарадњу са Заводом за заштиту природе Србије. Од њих су обезбеђени спискови заштићених природних добара, а такође ће предложити и стручан жири за фото такмичење.
“Врло смо поносни на сарадњу са Заводом јер је пројекат Вики воли Земљу заиста нешто што спаја наш рад са њиховим. Ово је значајан помак када је реч о заједничким циљевима Викимедије Србије и установама које се баве очувањем културе, природе и знања у Србији. У том смислу, ова сарадња има велики потенцијал да буде дугорочна и ми се надамо заједничким пројектима у будућности”, рекла је Ивана Маџаревић, менаџерка пројеката и заједнице Викимедије Србије.
“Завод за заштиту природе Србије сарaдњу са Викимедијом Србије види као партнерски рад на доступности информација о природним вредности наше земље широком и бројном кругу светске јавности. Будући да живимо у доба убрзаног технолошког развоја и инфорамтичког друштва, који је пропраћен консантном потребом човека за брзим и лаким долажењем до информација, представљање природних добара и рада на заштити природе на најпосећенијој елекронској енциклопедији Википедији подршка је настојањима Завода да промовише значај заштите природне баштине Србије”, говори Горан Секулић, помоћник директора Сектора за истраживачко-развојну делатност.
О успешности ових фото такмичења говори и податак да смо поставили три Гинисова рекорда у количини прикупљених фотографија по конкурсу. Реч је о близу милион фотографија споменика културе из преко 40 земаља света, прикупљених у нашем пројекту Вики воли споменике (Wiki Loves Monuments). У циљу ширења конкурса од 2013. године, покренули смо пројекат усмерен ка фотографисању природних добара. Реч је о пројекту Wiki Loves Earth, који је у свом првом пилот организовању прикупио преко 11.000 фотографија. Пројекат је започет 2013. године у Украјини, а ове године проширио се на неколико држава света, међу којима је и Србија.
Вики воли Земљу – Србија је фото-конкурс који за циљ има прикупљање фотографија заштићених природних добара (национални паркови, резервати, станишта и др) широм Србије. Конкурс се одржао у организацији Википедије и Викимедије од 15. јуна до 15. јула 2014. године. Током ових месец дана, учесници су слали своје фотографије и прикупљено је скоро 900 фотографија природних лепота Србије. Све пристигле фотографије оцениће стручни жири, а након тога следи свечана изложба и проглашење победника. За прва три места обезбеђене су симболичне награде чији фонд износи 80.000,00 динара. Ове године Вики воли Земљу организоваће се у 22 државе.
О Заводу: Завод за заштиту природе Србије је стручна установа која обавља делатност заштите и унапређења природне баштине Србије, основана 30. априла 1948. године као Завод за заштиту и научно проучавање природних реткости НР Србије. У оквиру вишедеценијске делатности Завода посебна пажња се одувек посвећује успостављању и развијању сарадње са међународним организацијама и институцијама, научним и стручним установама, управљачима заштићених природних добара других земаља, као и бироима међународних конвенција, с циљем размене искустава и знања у области заштите природе, и примене савремених међународних принципа и стандарда у стратегији заштите природе Србије.
beograd@zzps.rs
О Викимедији Србије: ВМРС је невладино и непрофитно удружење и једини званични Викимедијин локални огранак у Србији. Циљеви удружења су промоција и подржавање стварања, сакупљања и умножавања слободног садржаја на непрофитан начин, као и идеје да сви људи имају једнак приступ знању и образовању.
info@vikimedija.org
Извори
- Са сајта Викимедије Србије: Саопштење за јавност/Сарадња Викимедије Србије и Завода за заштиту природе Србије, аутори: Сања Павловић, Ивана Маџаревић
- Напомена о ауторским правима: „Wikimedia-Serbia.png“, аутора Саше Стефановића, са Викимедијине мултимедијалне оставе.