Подршка заједници
Поред Викилајва и такмичења на Википедији, имамо многобројне активности од којих можете изабрати оне које су највише у складу са вашим интересовањима. Овакве акције организујемо како бисмо пробудили волонтера у вама и како бисмо заједно радили на увећању слободног знања на интернету и његове видљивости. Учешће подразумева не само ангажовање у локалној заједници, већ и упознавање Вики волонтера из целог света. Потрудићемо се да информација о било ком дешавању стигне до вас како бисте могли да препознате свој бенефит у њему. За то користимо сајт Викимедије Србије, интерну мејлинг листу, профиле на друштвеним мрежама и Трг на Википедији.
Ако имате замисао коју одавно желите да спроведете у делу или вам је пала на памет нова идеја како да увећате слободан садржај на Википедији или ојачате мрежу волонтера, али нисте сигурни одакле да кренете, почните од малих корака. Управо за овакве прилике осмислили смо процес у коме појединцима и/или организацијама додељујемо средства у износу до 500 евра (микрогрантови) за имплементацију креативних и иновативних подухвата. Није проблем уколико нисте до сада имали искуства или нисте писали пројекат. Ми ћемо вам помоћи да стекнете те вештине и да се опробате у вођењу пројеката и координацији волонтера. Потребно је само да имате добру замисао, да ваши циљеви буду у складу са нашим и да имате јаку вољу да их остварите. Ово је такође сјајан начин да се уходате и упознате са радом организације, а када стекнете искуство можете поднети обимнији пројекат и добити годишњи грант. Конкурс за микрогрантове се отвара крајем јануара или почетком фебруара и траје до почетка марта. Када Комисија изврши одабир пројеката и када их Управни одбор дефинитивно одобри, реализација почиње средином марта и траје до краја године. Уколико сте се већ опробали у вођењу пројеката, али вас занима како функционише селекција и рангирање пројеката, можете се пријавити да будете део Комисије за одлучивање.
Викимедија Србије расписује конкурс за годишње пројекте у домену образовања, сарадње са институцијама културе и волонтирања. Конкурс за годишње пројекте се отвара септембра. Реализација ових пројеката траје читаве наредне године. Предлоге могу поднети сви заинтересовани појединци, представници удружења и добровољци чији се циљеви поклапају са циљевима Викимедије Србије. Ако до сада нисте писали предлоге пројеката, представници Викимедије Србије вам могу у томе помоћи. Важно је да имате јасну идеју и замисао како бисте могли да је реализујете. Такође, важно је истаћи на који начин је Ваша идеја повезана са Викимедијом Србије, Википедијом на српском или неким другим Викимедијиним пројектом. Ови пројекти су дугорочнији и одрживији од микрогрантова. Максимални износ за који можете аплицирати је 3.000 евра. Уколико Вам је потребна опрема, можете аплицирати за њу, с тим што треба да имате у виду да се опрема уступа за време трајања пројекта, али да остаје у власништву Викимедије Србије. Буџет треба да буде сразмеран резултатима.
Викимедија Србије реализује три програма у оквиру којих се реализују бројни пројекти:
Све реализоване пројекте и микрогрантове које је Викимедија Србије финансирала можете видети на овој страници на Википедији.
Вики сениор у библиотеци града Београда представља наставак пројекта започетог 2019. године. Циљ пројекта је да се у креирање Википедије укључе људи који су, одласком у пензију, завршили свој радни век али још увек желе да се баве својом професијом, као и да наставе да активно доприносе заједници. Ангажовање на Википедији на веома квалитетан начин испуњава слободно време а Википедија добија нове и квалитетне чланке.
Пројекат Вики Сениор организује се у Библиотеци града Београда већ шесту годину заредом, од 2019. године. Нажалост, пандемија нас је мало омела али и тада смо радили онлајн. На срећу, све се добро завршило и сада се око пројекта ствара заиста занимљива екипа. Чине је углавном сениори али има и неколико млађих учесника што нас изузетно радује. Осим радионица у Библиотеци, које се одржавају једном недељно, повремено организујемо и обиласке београдских музеја, на задовољство учесника у пројекту.
Идеја за покретање овог програма проистекла је из претпоставке да постоје старији људи који су завршили свој радни век, али још увек желе да раде нешто корисно а при томе и забавно, чиме ће испунити слободно време и задовољити своју радозналост. Досадашњи резултати – 14 тренутно активних уредника, више од 1000 написаних чланака, скоро 3000 фотографија и други доприноси показују да се та претпоставка показала тачном. Пројекат смо прошле године покренули и у Градској библиотеци „Карло Бијелицки“ у Сомбору, а надамо се да ће се у наредним данима проширити и на остале градове у Србији, рекла је вођа пројекта Милица Буха.
Надгробни споменици и крајпуташи представља трећу фазу истоименог пројекта започетог 2017. године. Односи се на проучавање и промоцију материјалног и нематеријалног културног наслеђа Србије кроз евидентирање и фотографисање крајпуташа и старих сеоских надгробних споменика.
Још од детињства фасцинирана сам радом народних мајстора-каменорезаца који су на старим сеоским надгробницима и крајпуташима сачували дух патријархалне Србије. Нажалост, ови споменици убрзано нестају, препуштени пропадању и људској небризи. Викимедија Србије омогућила ми је да скренем пажњу на ова драгоцена сведочанства прошлости. Већ трећу годину обилазим локације од Рудника до Јавора, радећи на пројекту „Надгробни споменици и крајпуташи“. На Остави сам до сада објавила преко 4000 фотографија, снимила још најмање толико. Покушаћу да на Википедији обрадим све сегменте везане за ову непресушну тему – друштвену историју села, обичаје, типологију споменика, симболику и орнаменте, народну ношњу и униформу, лексику и фонетику… Знам да је ово велики подухват, али од Заједнице добијам велику подршку и помоћ. Жеља ми је да податке из стручне литературе приближим најширој јавности, што је један од главних постулата на којима почива Викимедија, рекла је Бранка Вучићевић Вучковић.
Викимедија Србије је невладино, нестраначко и непрофитно удружење, чији су циљеви промоција и подржавање стварања, сакупљања и умножавања слободног садржаја на српском језику искључиво на непрофитан начин, као и идеје да сви људи имају једнак приступ знању и образовању.
Пријавите се за њузлетер како бисте добијали све вести од нас, стекли бољи увид у то шта је оно на чему ми радимо и како ви можете да допринесете.
Copyright 2020. Викимедија Србије. All Rights Reserved.