Викимедија Србије расписује конкурс за финансирање пројеката који доприносе стварању и ширењу слободног знања. Конкурс је замишљен као инкубатор добрих идеја и посвећен је мањим пројектима, који могу бити преточени у дугорочну сарадњу. Пријаве су отворене од 19. јануара до 19. фебруара 2017. године.
Википедија, Викикњиге, Викиречник, Викизворник, Викивести, Викицитат, неки су од пројеката су које реализује Задужбина Викимедија са циљем промоције и подржавања стварања, сакупљања и умножавања слободног садржаја искључиво на непрофитан начин. Наша мисија је да сви људи имају једнак приступ знању и образовању.
Викимедија Србије, поред подршке развоју и промоције Википедије на српском језику, кроз рад на другим Викимедијиним пројектима, ради на ослобађању и дигитализацији културно-историјских садржаја, сакупљању фотографија и другог мултимедијалног садржаја, односно промовисању идеје о сакупљању и дељењу слободног знања. Кроз сарадњу са факултетима и школама средњег образовања обогаћујемо Википедију, са институцијама културе доприносимо повећању броја квалитетних датотека на Викимедијиној остави. Реализујемо и фото-такмичења, кампове, радионице, такмичења у писању чланака…
Желимо да допринесемо свету са што више знања, али и да у све то укључимо и што више других појединаца и удружења. Зато вас позивамо да нам представите своје идеје за стварање и ширење слободног садржаја.
Кроз нови циклус финансирања пројеката желимо да са вама будемо део историје, да се упознамо и забавимо, али и да наставимо сарадњу у будућности. Конкурс је намењен мањим пројектима (горња граница је 500 евра по пројекту), који могу бити преточени у дугорочне пројекте са већим обимом финансирања.
Пројекти који ће добити финансијску подршку морају се тицати слободног знања, а резултати морају бити објављени под неком од слободних лиценци.
Саветујемо вам да посетите Викимедијин портал и део сајта Викимедије Србије намењеног пројектима како бисте стекли бољи увид у то шта је то на чему ми радимо и како ви можете да допринесете ширењу слободног знања. Уколико имате идеју за пројекат, али нисте сигурни да ли је идеја у складу са нашом мисијом или нисте сигурни да ли ћете моћи да сами реализујете све активности, слободно нас контактирајте и радо ћемо вам појаснити могућности реализације.
- Образац за предлоге пројеката можете преузети на овом линку и попуњеног га послати на grants@vikimedija.org. Уколико вам је потребна консултација приликом попуњавања обрасца, пишите нам. Образац се не попуњава онлајн већ се преузима и попуњен шаље на наведену адресу.
- Циљеви пројекта морају бити у вези са слободним знањем, и резултати морају бити објављени под слободном лиценцом.
- Желимо иновативне пројекте, свеже идеје, али, наравно, узећемо у обзир и пројекте који су већ реализовани на неки начин. Уколико имате идеју за обимнији пројекат, позивамо вас да кроз микрогрант реализујемо један његов део, а да следеће године (или кроз више година), на обострано задовољство, наставимо рад на свеобухватнијем пројекту.
- Предлоге нам доставите најкасније до 19.02.2017. године.
- До 15. марта сви подносиоци пројеката биће обавештени о исходу.
Напомена: Имајући у виду да је Викимедија Србије волонтерска организација и да на пројектима раде добровољци који не добијају новчану накнаду, кроз конкурс доделе микрогрантова се не практикује исплата хонорара.
Временски оквир реализације:
- 19.01.2017.
- Слање позива за прикупљање предлога пројеката.
- 19.02.2017.
- Завршетак пријава и почетак селекције.
- 03.03. 2017.
- Први круг селекције.
- 15.03.2017.
- Коначна одлука о пројектима који ће бити финансирани.
- 15.03 – 20.03.2017.
- Почетак реализације пројеката.
- 30. 11. 2017.
- Завршетак реализације пројеката и почетак писања завршних извештаја.
- 30. 12. 2017.
- Крајњи рок за достављање завршних извештаја.
Извори
- Позив за учешће на конкурсу за финансирање пројекатa 2015. и 2016. године, аутора Јелене Продановић, Милице Жарковић, Марка Калинића и Иване Гусларевић
- Ауторка: Ивана Маџаревић
- Напомена о ауторским правима: Wikimedia logo family-complete-2013, аутора PiRSquared17, Rillke са Викимедијине мултимедијалне оставе.