Викимедија Србије ове године слави 10 година постојања у којима је заједно са вама кроз рад на прикупљању и дељењу слободног знања дала свој допринос образовању сваког појединца и стварању бољег света у којем је знање доступно свима.
Ако сте чули за Википедију, онда знате о чему говоримо. О највећем и најуспешнијем заједничком подухвату креирања свеобухватне, потпуно слободне, онлајн енциклопедије. Ово је подухват који је обележио једну декаду и пројекат који наставља да расте док ми ово пишемо, а најбоље од свега је што је њен садржај доступан свима.
Осим Википедије, Викимедија Србије, кроз рад на другим Викимедијиним пројектима, ради на ослобађању и дигитализацији културно-историјских садржаја, сакупљању фотографија и другог мултимедијалног садржаја и промовисању идеје о сакупљању и дељењу слободног знања. Кроз сарадњу са факултетима и школама средњег образовања желимо да обогатимо садржај Википедије и других пројеката, да учинимо часове занимљивијим и да охрабримо студенте и ученике, али и њихове наставнике, да поделе знање које имају са нама, али и целим светом. Ово је узбудљив, али нимало лак посао, и зато нам је потребна ваша помоћ!
Кроз нови циклус финансирања пројеката који подржавају наше идеје желимо да са вама будемо део историје, да се упознамо и забавимо, али и да наставимо сарадњу у будућности. Конкурс је замишљен као инкубатор добрих идеја и посвећен је мањим пројектима (горња граница је 500 евра по пројекту), који могу бити преточени у дугорочне пројекте са већим обимом финансирања. Пројекти које ћемо финансирати морају се тицати слободног знања, а резултати морају бити објављени под неком од слободних лиценци. Пре него што вам падне на памет нека супер идеја за пројекат, саветујемо вам да посетите Викимедијин портал и део сајта Викимедије Србије намењеног пројектима како бисте стекли бољи увид у то шта је то на чему ми радимо и како ви можете да допринесете ширењу слободног знања. Уколико имате идеју за пројекат, али нисте сигурни да ли је идеја у складу са нашом мисијом или нисте сигурни да ли ћете моћи да сами реализујете све активности, не брините, Викимедија Србије ће организовати три инфо дана „Упознајмо Викимедију Србије“ када ће сви заинтересовани моћи да посете Викимедију Србије и упознају се са структуром и радом организације и њеним пројектима. У наставку је дат и временски оквир за активности на реализацији пројеката, али најпре, да резимирамо:
- За почетак, потребне су нам добре идеје!
- Пошто је идеје најбоље преточити на „папир“, пре него што то учините, посетите Викимедију Србије у Булевару краља Александра 20 током инфо дана (1, 2. и 3. априла 2015.) и упознајте се са нашим пројектима.
- Када идеја лепо сазри, попуните образац за предлог пројекта и пошаљите нам путем мејла на grants@vikimedija.org. Уколико вам је потребна консултација приликом попуњавања обрасца, пишите нам.
- Циљеви пројекта морају бити у вези са слободним знањем, и резултати морају бити објављени под слободном лиценцом.
- Желимо иновативне пројекте, свеже идеје, али, наравно, узећемо у обзир и пројекте који су већ реализовани на неки начин. Уколико имате идеју за обимнији пројекат, позивамо вас да кроз микрогрант реализујемо један његов део, а да следеће године (или кроз више година), на обострано задовољство, наставимо рад на свеобухватнијем пројекту.
- Предлоге нам доставите најкасније до 15. 4. 2015. године.
- До краја априла сви подносиоци пројеката биће обавештени о исходу.
Чак иако не поднесете идеју за пројекат, биће нам изузетно задовољство да вас упознамо и зато вас све позивамо да нас посетите и упловите у један чудесни свет у којем десетине хиљада волонтера широм света, свакога дана, дају свој допринос сакупљању целокупног људског знања. Видимо се!
Пријавни формулар можете преузети овде.
Временски оквир реализације:
- 10. 3. 2015.
- Слање позива за прикупљање предлога пројеката.
- 1-3. 4. 2015.
- „Упознајмо Викимедију Србије“
- 15. 4. 2015.
- Завршетак пријава и почетак селекције.
- 22. 4. 2015.
- Први круг селекције.
- 30. 4. 2015.
- Коначна одлука о пројектима који ће бити финансирани.
- 1. 5. 2015.
- Почетак реализације пројеката.
- 31. 10. 2015.
- Завршетак реализације пројеката и почетак писања завршних извештаја.
- 30. 11. 2015.
- Крајњи рок за достављање завршних извештаја.
Извори
- Напомена о ауторским правима: „Wikimedia-Serbia.png“, аутора Саше Стефановића аутора Wikimedia Foundation са Викимедијине мултимедијалне оставе.
- Аутори: Јелена Продановић, Милица Жарковић, Марко Калинић