Јоланда Пенсе увек има неки циљ. Ипак, за њу то не представља извор стреса. Она то прихвата.
Као научни директор ВикиАфрике – који ова тридесет осмогодишња италијанка рођена у Швајцарској зове „Африканизација Википедије“ – Пенса је поставила овом пројекту неке веома високе циљеве.
„2010. године смо одлучили да створимо квантитативну прекретницу, и да направимо 30000 афричких доприноса на Викимедијиним пројектима до краја 2012. године,“ присећа се она, „што је захтевало велики број партнера, институција и људи укључених у пројекте да би се то постигло.“
„Желели смо да створимо велику масу информација, и, у суштини, привучемо више пажње на Африку.“
Овај пројекат је бацио светло на ВикиАфрику, али је, према Пенси, такође и указао на изазове приликом додавања садржаја из Африке на Википедију.
Википедијина правила о знаменитостима су била велики камен спотицања, каже она. Важност погребних ритуала народа Га из јужне Гане, на пример, могу постати изгубљени у културолошком преводу за просечног корисника Википедије. Шта више, како Пенса каже, с обзиром да извори често нису доступни или се не сматрају поузданим, информације о афричкој историји и култури могу бити тешке за цитирање.
Пенса је заслужна за подршку скоро стотине институција и великог броја волонтера који су помогли да овај пројекат буде успешан. Захваљујући фестивалима, афрички филмови су сада на Википедији на енглеском, француском, италијанском и шпанском; подаци о општинама у Боцвани су написани и постављени; 70000 чланака о јужноафричкој култури сада се могу користити да се обогати Википедија; такође, иституције као што је уметнички центар Doual art у Камеруну и национална галерија Зимбабвеа су допринели сликама из својих колекција.
Са два месеца вишка у 2012. години, доприноси ВикиАфрике су премашили број од 32000. Циљ је постигнут. Тако је, наравно, Пенса поставила нови циљ – а овај је још амбициознији.
„Идеја је да се погледа садржај који траже школе, а затим додају те информације на Википедију,“ објашњава она.
Циљ је да се покрије 56 афричких земаља, као и њена земља, Италија. Она још увек ради на почетним фазама пројекта, а план је да сваки допринос буде доступан на матерњем језику школе, што значи да ће бити доступан на десетине језика, а у неким случајевима и на неколико језика по земљи.
Она се нада да ће ово постићи до 2015. године.
Није случајно да је баш ову годину Википедија узела као рок за постизање броја од милијарду месечних читалаца. „Један од циљева основне школе јесте да омогући приступ образовању свакоме на планети,“ каже она. „А Википедија може помоћи у томе.“
Профил: Џошуа Ерет, волонтер за комуникације Задужбине Викимедије
Интервју: Виктор Григас, приповедач Задужбине Викимедије
са енглеског превела: Тања Милошевић
Белешке
1. ВикиАфрика је међу-континентална сарадња која има за циљ повећање клавитета и квантитета афричког садржаја на светској електронској енциклопедији са највише референци, Википедији. ВикиАфрику промовише Африка центар и lettera27 Foundation , док је ова друга чак и покренула овај рпјекат 2006. године у сарадњи са Викимедијом Италије. http://www.wikiafrica.org
2. Јоланда Пенса је била научни директор ВикиАфрике за lettera27 Foundation од 2007. до 2012. године. Тренутно је истраживач у Лабораторији Визуелног центра, одсек за конструкцију и дизајн животне средине, SUPSI на универзитету примењених уметности и уметности јужне Швајцарске. http://iopensa.it
- Напомене о ауторским правима: „Wikimedia Conference 2013-04-19 35“ , Niccolò Caranti, и „WikiAfrica and Share Your Knowledge results, 2012 – 1 Contributions“ , M.casanova, под CC-BY-SA 3.0 Unported, преузето са Викимедијине оставе.