Музеј Југославије и Викимедија Србије заједно у представљању културног наслеђа на Википедији
28. новембар – Викимедија Србије и Музеј Југославије организују уређивачки маратон у писању и допуњавању биографија знаменитих личности из периода СФРЈ на Википедији на српском језику. Маратон ће се одржати 29. новембра – симболично на некадашњи Дан републике, у Музеју Југославије. Чланци на српској језичкој верзији Википедије биће илустровани и фотографијама из фундуса ове институције културе. Акцији се придружује и Историјски архив Јагодине, који ће за вики пројекте донирати политичке плакате из овог периода.
Уредници Википедије, волонтери Викимедије Србије и запослени у Музеју Југославије окупиће се сутра како би заједно унапредили чланке на Википедији на српском језику о знаменитим личностима из периода Социјалистичке Федеративне Републике Југославије. Заједничким радом установљено је да многе биографије недостају на Википедији, а да Музеј поседује адекватну литературу, која је основа за грађу чланака, као и фотографије за илустрацију.
Уређивачки маратон је званични почетак дугорочне сарадње између Музеја и Викимедије, а наставиће се програмом Википедијанац стажиста који ће бити реализован у овој установи у наредних месец дана. Уредник Википедије са искуством радиће у овој институцији културе на дигитализацији материјала од енциклопедијске вредности, који ће се потом наћи на Википедији и другим вики пројектима, али ће пружити и обуку запосленима за самостални рад у вики окружењу, као и на унапређењу чланака на Википедији на српском језику.
Сарадња Музеја Југославије и Викимедије Србије део је ГЛАМ програма (Galeries, Libraries, Archeves, Museums) који српски органак Задужбине Викимедија спроводи у нашој земљи. У питању је двосмерна сарадња са институцијама културе у унапређењу доступности ризнице културног наслеђа наше земље на интернету, односно на Википедији – највећој ризници људског знања у историји.
Програм ГЛАМ добио је подршку и Министарства културе и информисања Репубике Србије, где су одржане иницијалне радионице и презентације за представнике музеја, архива и библиотека у Србији о могућностима доприноса вики пројектима, односно присутности српске културе на интернету.
Као резултат ове подршке, бројне установе културе се придружују ГЛАМ програму ширења слободног знања и културе, па се тако тренутно интезивно успоставља сарадња са музејима, архивима и билиотекама широм Србије. Историјски архив Јагодине ће за почетак сарадње донирати политичке плакате, у Музеју у Лесковцу се спроводи програм стажирања, а у Музеју Војводине ће средином децембра бити одржан дводневни семинар за представнике музеја у Војводини.