Један од најактивнијих уредника Википедије др Милорад Димић (Корисник:Intermedichbo) покренуо је пројекат Вики пројекат медицина на Википедији на српском језику и тако и уреднике у нашој земљи уврстио у ред оних који ће водити рачуна о развоју тема из ове области на највећој јужнословенској Википедији.
WikiProject Med (WPMEDF) је непрофитна организација основана у децембру 2012, ради промовисања развоја и ширења слободног садржаја о медицини на Викимедијиним пројектима. Поред доприноса Википедији и другим Вики пројектима, организација сарађује Светском здравственом организацијом и другим медицинским установама, али и са универзитетима – кроз организацију предавања и омогућавањем бољег приступа медицинској литератури Википедијанцима. Чланови који учествују у пројекту воде се идејом слободног приступа свом знању о медицини на њиховом језику. Од фебруара 2016. Wikiproject Medicine спроводи се на 38 језика.
Википројекат медицина на српском језику члан je Википедијиног пројекта Wiki Project Med/Membership који тренутно обухвата 30 земаље са 157 регистрованих чланова.
Господин Милорад Димић, доктор специјалне ваздухопловне и хипербаричне медицине, годинама већ доприноси Википедији чланцима из ове области да би, како каже, стао на пут бројним дезинформацијама и надрилекарству, у бројним часописима и на странама интернета из области популарне медицине, које су биле у сталној експанзији.
Сада, као иницијатор овог пројекта у Србији, позива све уреднике Википедије да учествују, без обзира на степен образовања, немедицинске или медицинске струке.
Како можете помоћи у пројекту:
- Уређивањем нових страница из области медицине, фармације, историје медицине, медицинског права, медицинске етике, менаџмента у медицини и других сличних области;
- Уносом слика, шема и табела чији сте Ви аутор или су доступне за објављивање под слободном лиценцом прво на Викимедијину оставу, или у већ уређене странице;
- Допуном неког од започетих чланака из области медицине или фармације;
- Сређивању наслова и поднаслова тако да се они уклопе у правила Википедије;
- Уносом инфокутија или шаблона у чланак и правилним попуњавањем предвиђених ставки у инфокутији или шаблону;
- Додавање извора или спољашњих веза за пронађене информације у већ уређиваном чланку;
- Додавањем недостајућих вики веза и исправљањем неодговарајућих међувики веза;
- Категоризирацијом чланка у најниже постојеће нивое, један или више (највиши ниво је Категорија: Медицина);
- Пружањем помоћи некима од уредника који се баве писањем чланака из области медицине и фармације;
- Пружањем помоћи у преводима или лектури написаних страница.
Сви који имају жељу да се укључе у пројекат могу то урадити кроз регистрацију на страни пројекта, а од искусних Википедијанаца добиће сву неопходну помоћ и подршку. Активни су и канали на друштвеним мрежама Твитер и Фејсбук.
Аутори: Ивана Гусларевић, Ивана Маџаревић, др Милорад Димић
Извори: Wiki Project Med, Википедија:Википројекат медицина
Напомена о ауторским првима: Wiki Project Med Logo, аутора Abhishek Suryawanshi primarilly, под CC BY-SA 4.0; др Милорад Димић, аутора Zblagojevic, под CC BY-SA 4.0, са Викимедијине оставе.