Конференција уредника Википедије „ВикиЛајв 2018”

11. април 2018 – Редовна годишња конференција уредника Википедије „ВикиЛајв” (WikiLive) биће одржана 14. и 15. априла у Српско-корејском информатичком приступном центру Министарства државне управе и локалне самоуправе. Четврто по реду конференцијско окупљање Википедијанаца замишљено је као догађај на коме се истичу битна достигнућа у свету уредника, налазе решења за актуелне и будуће изазове и на коме се рађају нове идеје за увећавање слободног садржаја.

Ко су људи који стварају Википедију? Како се пишу семинарски радови на овој енциклопедији? Шта се дешава иза екрана Википедије? Како добити грант Викимедије за пројекте слободног знања? Ово су само неке од тема којима ће се два дана бавити заједница људи који уређују највећу јужнословенску слободну онлајн енциклопедију – Википедију на српском језику.

Поред предавања и радионица које ће имати за циљ подстицање здраве дискусије о проблемима на Википедији и њиховим могућим решењима, биће организоване и паралелне сесије са сарадницима Викимедије Србије из образовних институција и институција културе. Разматраће се изазови у погледу увођења Википедије у наставу, дигитализације културно-историјског наслеђа и увећању садржаја Википедије слободним садржајима. Своја искуства поделиће и уредници Википедије на македонском језику.

ВикиЛајв 2018 биће у знаку великог јубилеја који се обележава ове године – 15 година од настанка Википедије на српском језику. Биће приказано како је Википедија изгледала на почетку, која правила су важила и како је она стварана, а како то све изгледа данас, са више од 600.000 чланака и 1000 активних уредника.

Да би се Википедија и лакоћа доприноса овој енциклопедији приближила и онима који се до сада нису сусретали са радом на овој платформи, биће организован и јавни час уређивања Википедије, који је отворен и бесплатан за све заинтересоване.

Викимедија Србије доделиће и годишњу награду „Бранислав Јовановић”, намењену уреднику Википедије који је остварио посебне доприносе овој енциклопедији и Викимедијином покрету ширења слободног знања.

Предавања почињу од 10 сати, а комплетан програм конференције се налази на Википедији.

Слични чланци

#SheSaid кампања на Викицитату
Такмичење У свету Флоре и Фауне на Википедији на српском језику!
Проглашени су победници такмичења Азијски континент!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *