Први Еду Вики камп, у организацији Викимедије Србије, окупио је студенте из земље и региона око једног циља – слободно образовање за све. Пет дана, у прелепом амбијенту села Рудно на Голији, 11 учесника кампа активно је учило о Образовном програму Викимедије Србије.

Еду Вики камп 2016

 

Идеја ЕдуВики кампа била је окупљање младих људи добре воље, активних уредника Википедије, Вики амбасадора и осталих заинтересованих за обогаћивање највеће онлајн енциклопедије и других Вики пројеката, како би, у тимском духу, унапређивали вештине за развој образовног програма Викимедије Србије.

Edu_Viki_kamp_Golija,_dan_prvi_44
.

Одобрене су стипендије за 11 учесника који су показали највише ентузијазма да се придруже мисији Задужбине Викимедија – слободно знање за све. Тако су Милена Миленковић, Марија Браловић, Анђела Зувић, Сања Краишниковић, Стефан Митић, Милош Тодоровић, Марко Станојевић, Миљан Симоновић, Вукашин Живковић, Далибор Краишниковић и Мирослав Лоци били први ЕдуВики кампери који су дали свој допринос развоју Еду програма, али и обогаћивању Википедије и Викимедијине оставе.

Након упознавања и уводне презентације о програмима, пројектима и активностима Викимедије Србије, прва радионица под ведрим небом била је посвећена обуци у уређивању Википедије. Обука је била интерактивна, тако да су они који су већ писали чланке на Википедији помагали онима који су се први пут сусрели са уређивањем највеће онлајн енциклопедије.

       

       

Представљен је и програм Вики-амбасадор, где је Вукашин Живковић, Вики-амбасдор на Факултету безбедности у Београду, појаснио шта значи бити абасадор Вики заједнице, које су његове обавезе и циљеви, док су учесници кампа давали своје предлоге како најбоље мотивисати студенте, али и професоре.

Највише идеја произвела је радионица Помози ми да ти помогнем, где су, подељени у три групе, учесници анализирали странице за помоћ на Википедији и износили своје предлоге за унапређење ових упутства. Ове нове идеје, учесници ће обрадити и званично предложити Вики заједници.

       

       

Темељно су обрађене и CC лиценце, кроз презентацију, али и интерактивни квиз о познавању и употреби ових лиценци за заштиту ауторских права, на којима се заснивају сви вики пројекти. Победничка екипа одабрала је тему за уређивачки маратон, тако да се писало о цртаним филмовима, али и другим темама вредним енциклопедије.

      

            

Занимљиву атмосферу произвела је и презентација Све о Википедији у 10 минута, јер су се учесници, поново подељени у групе, такмичили да на што бољи начин у овом временском оквиру преставе највећу ризницу знања.

Кампери су током боравка на Голији обишли природне и културно-историјске споменике у околини. У манастиру Студеница посетили су и ризницу где се налази прстен Стефана Првовенчаног и покров за ћивот који је плела принцеза Оливера Лазаревић. Кроз фото-туру за Викимедијину оставу су овековечени и манастир Градац, Градачка бања, водопади реке Изубра, Рашка и бројне природне лепоте парка природе Голија.

       

     

Камп је завршен свечаном доделом сертификата, Вики-асоцијацијама, али и рођенданском прославом једног од учесника. На повратку у Београд, учесници су обишли и изложбу Вики воли Земљу на Нишвил џез фестивалу.

       

Да су овакви кампови потребни и плодоносни, говори и чињеница да је 100 одсто анкетираних учесника рекло да је камп испунио њихова очекивања, да су научили нове ствари које могу да примењују на свим Вики пројектима, а посебно су похвалили интерактивност предавања и комуникацију са организаторима.

Верујемо да ће сви кампери наставити да шире идеју и мисију о слободном знању, као и да постану нови Вики-амбасадори на факултетима и у заједницама одакле долазе.

Викимедија Србије се захваљује свим учесницима кампа на марљивом раду и посвећености целом програму, али и голијским домаћинима на топлом гостопримству и смерницама и упутствима о природним лепотама у околини.

 

 

Извори

Ауторка: Ивана Гусларевић.

Напомена о ауторским правима: Аутори фотографија Ивана Маџаревић, Ивана Гусларевић, Миљан Симоновић, Mickey Mistique, под CC-BY-SA 4.o, из категорије Edu Wiki camp in Serbia 2016, са Викимедијине мултимедијалне оставе.

Слични чланци

#SheSaid кампања на Викицитату
Такмичење У свету Флоре и Фауне на Википедији на српском језику!
Проглашени су победници такмичења Азијски континент!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *