Други ЕдуВики камп Викимедије Србије одржан је у Врњачкој Бањи од 17. до 21. јула. Окупио је 16 студената из различитих делова Србије који су изразили интересовање да се активно прикључе Образовном програму Викимедије Србије, али и другим вики програмима и пројектима.

Учесници ЕдуВики кампа 2017

 

Лазар Алексић, Теодора Лукић, Кристина Марковић, Никола Јевтић, Невена Николић, Душан Ружић, Јелена Шуњеварић, Јован Петровић, Ивана Миљановић, Јован Цветковић, Милена Миленковић, Стефан Митић, Милош Тодоровић, Марко Станојевић, Миљан Симоновић и Вукашин Живковић чинили су овогодишњи Еду Вики кампа тим, организован са циљем унапређивања вештина за развој Образовног програма Викимедије Србије.

 

Пет дана у Врњачкој бањи, под координацијом Небојше Ратковића, менаџера образовног програма и Иване Маџаревић, менаџерке пројеката и заједнице Викимедије Србије, кампери су активно учили о образовном програму, Викимедијином покрету, другим вики пројектима, као и активностима Викимедије Србије којима могу да се придруже. Срж кампа чиниле су интерактивне радионице, презентације, предавања, квизови, фото-туре, уређивачки маратони…

             

 

Ивана Маџаревић и Небојша Ратковић су представили активности и пројекте Викимедије Србије, као и образовни програм, док је програм Вики-амбасадор представио Вукашин Живковић, Вики-амбасадор на Факултету безбедности у Београду. Он је појаснио шта значи бити амбасадор Вики заједнице, које су његове обавезе и циљеви, док су учесници кампа давали своје предлоге како најбоље мотивисати студенте, али и професоре.

 

Неопходно знање о CC лиценцама, на којима се заснивају сви вики пројекти и омогућавају да садржаји буду слободни, савладано је кроз презентацију, а проверено кроз накнадни квиз. Миљан Симоновић, Вики-амбасадор на Факултету организационих наука, упутио је нове, а подсетио старе учеснике како се уређује Википедија. Демонстрација наученог уследила је на уређивачком маратону, који је резултирао са 27 нових чланака на Википедији на српском језику.

 

    

 

Инспиративна атмосфера настала је на радионици о јавном наступу током које су учесници имали прилику да науче како да остваре први контакт са неком образовном институцијом и представе образовни програм, али и како се праве презентације и којим све техникама за превазилажење треме могу да се послуже.

Уследио је радионичарски део где су учесници добили задатак да у паровима припреме наступ пред професором замишљене образовне институције и да му представе образовни програм како би остварили сарадњу. Ово је био ефектан део јер су се учесници кроз симулацију сусрели са реалним ситуацијама на које ће наилазити и у пракси.

       

 

       

Највише идеја произвела је радионица Мини пројекти, где су, подељени у четири групе, учесници вежбали како се пишу пројекти, кроз осмишљавање својих локалних пројеката. Они су кроз кратке презентације износили креативне предлоге за промовисање Вики програма.

 

Кампери су током свог боравка обишли природне и културно-историјске споменике Краљева, Трстеника и Врњачке Бање. Кроз фото-туре за Викимедијину оставу су забележени манастир Љубостиња, реке Ибар и Западна Морава, бројни извори у Врњачкој Бањи, Завичајни музеј у Трстенику и многе друге природне и културне лепоте које су посетили овогодишњи кампери.

        

        

 

Камп је завршен свечаном доделом сертификата, приликом чега су учесници  истакли да су њихова очекивања испуњена, као и да су научили нове ствари које могу да примењују на свим Вики пројектима. Посебно су похвалили интерактивност предавања и комуникацију са организаторима.

Небојша Ратковић

Небојша Ратковић, менаџер образовног програма, задовољан је активношћу и посвећености учесника да наставе да доприносе Викимедијинoј мисији:

Размишљајући о постигнутим резултатима свакако не престајемо да мислимо о будућности. Верујемо да ће сви кампери наставити да шире идеју и мисију о слободном знању, као и да постану нови Вики-амбасадори на факултетима и у заједницама одакле долазе. Сигурни смо да ће нам овај камп помоћи да у тимском духу наставимо са даљим развојем образовног програма Викимедије Србије.

 

Све фотографије учесника кампа можете погледати на Викимедијиној остави, као и фотографије околине забележене у фото-турама.

 

 

Аутори: Небојша Ратковић и Ивана Гусларевић, Викимедија Србије


Напомена о ауторским правима: Participants of Edu Wiki camp 2017 70, аутора Neboysha87; Participants of Edu Wiki camp 2017 12, аутора Neboysha87Učesnici Edu Viki kampa 2017 12, ауторке IvanaMadzarevicParticipants of Edu Wiki camp 2017 52, ауторке IvanaMadzarevicParticipants of Edu Wiki camp in Serbia 2017 72, аутора Neboysha87; Participants of Edu Wiki camp 2017 58, ауторке IvanaMadzarevicUčesnici Edu Viki kampa 2017 15, ауторке IvanaMadzarevicUčesnici Edu Viki kampa 2017 1, ауторке IvanaMadzarevicParticipants of Edu Wiki camp 2017 18, аутора Neboysha87Participants of Edu Wiki camp 2017 65, аутора Neboysha87Participants of Edu Wiki camp 2017 22, ауторке IvanaMadzarevic; Participants of Edu Wiki camp 2017 24, ауторке IvanaMadzarevicEducation Program Manager, аутора Neboysha87, под CC-BY-SA 4.0, са Викимедијине мултимедијалне оставе.

Слични чланци

#SheSaid кампања на Викицитату
Такмичење У свету Флоре и Фауне на Википедији на српском језику!
Проглашени су победници такмичења Азијски континент!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *