Такмичење на Википедији у писању чланака о земљама Централне и Источне Европе из године у годину постиже све боље резултате. Током скоро три месеца, колико је такмичање трајало, написано је и допуњено чак 740 чланака на Википедији на српском језику. Прво место освојио је корисник Vux33, друго место заузела је Shiny, док ће трећу награду добити MareBG.
ЦЕЕ Пролеће је међународно такмичење у писању и допуњавању чланака како о земљама Централне и Источне Европе, тако и о свим темама из ових земаља – музици, књижевности, спорту, кухињи и сл. У свакој од заједница постоје правила такмичења у оквиру којих је дефинисан систем оцењивања, право учешћа, а неки су чак одредили и минималан број бајтова које сваки чланак мора имати.
ЦЕЕ Пролеће 2018 је на Википедији на српском реализовано од 21. марта до 31. маја, а организатори су били Викимедија Србије и Заједница Викимедијанаца Републике Српске. Резултати су премашили прошлогодишње имајући у виду да је написано 608, а допуњено 132 чланка.
У оквиру овогодишњег такмичења, учесници су унели 11.462.761 бајтова што је за три милиона више него прошле године.
Корисник Vux33 је са унетих скоро 3,5 милиона бајтова и ове године однео убедљиву победу и тако освојио телевизор. На другом месту се нашла корисница Shiny због чега је награђена екстерним хард диском, док је трећенаграђени MareBG освојио књигу Европа пред Први светски рат.
У писању и допуњавању чланака могли су да учествују сви регистровани корисници Википедије. За такмичење су се пријављивали на страни на Википедији, док су чланке уносили у евиденцију. Након истека такмичења, чланови жирија су додељивали оцене од 0 до 5, које су се множиле са бројем унетих бајтова.
Жири су чинили Милица Буха, Ђорђе Стакић и Жељко Тодоровић. Искуство у уређивању Википедије помогло им је у прегледу 740 чланака написаних и допуњених од стране 23 такмичара.
Можемо се похвалити и успехом на међународном такмичењу. Наиме, од 25 заједница које су организовале такмичење, Википедија на српском месту нашла се на трећем месту по броју написаних и допуњених чланака. Прво место заузела је Википедија на украјинском, а друго Википедија на пољском језику, са само 13 чланака више од наше заједнице. Глобално такмичење резултирало је са 8335 нових и 577 допуњених чланака.
Захваљујемо се и осталим учесницима који су допринели повећању броја нових чланака и допунили постојеће на Википедији на српском језику, а надамо се да ћемо заједно наставити рад на побољшању квалитета највеће јужнословенске енциклопедије.
Ауторка: Ивана Маџаревић, Викимедија Србије
Напомена о ауторским правима: CEE Spring Logo vertical-t.svg од аутора Aktron, под cc by-3.0, са Викимедијине мултимедијалне оставе.