Викимедија Србије и Светска организација пантомимичара трећу годину за редом обележиће Светски дан пантомиме уређивачким маратоном у писању чланака на Википедији. Маратон ће се одржати 22. марта, на дан рођења великог пантомимичара Марсела Марсоа, а у оквиру Прве светске конференције о пантомими, која се одржава у Београду од 17. до 23. марта.

 

 

Претходна два маратона донела су преко 50 нових и допуњених чланака на Википедијама на српском и македонском језику о знаменитим пантомимчарима, представама, техникама глуме и пантомиме, организацијама… Тиме је значајно побољшан садржај о овој теми на највећој онлајн енциклопедији, што доприноси мисији Викимедије ширења слободнг знања.

Ове године маратон је део Прве светске конференције о пантомими, чији ће учесници, пантомимичари из целог света, након предавања, директно учествовати у писању и допуни чланака. Светска организација пантомимичара је обезбедила литературу као изворе за писање чланака, али ће и сами учесници конференције донирати књиге и друге записе на ову тему. Очекује се и ослобађање фотографије из целог света, којима би се илустровали чланци.

Светска организација пантомимичара део је ГЛАМ програма Викимедије Србије, који подразумева двосмерну сарадњу са институцијама културе у циљу повећања доступности културно-историјског наслеђа на интернету.

На маратону могу учествовати сви заинтересовани добровољци, који желе да науче како се уређује Википедија и тиме преноси знање широм света. Учешће се може потврдити на страници Википедије посвећеној овом маратону или пријавом на мејл kancelarija@vikimedija.org. За волонтере и уреднике Википедије који нису из Београда, а желе да присуствују маратону, могућа је рефундација путних трошкова.

 

         

         

 

Ауторка: Ивана Гусларевић, Викимедија Србије

Напомена о ауторским правима: Pantomima-Cvet-Marko Stojanović, ауторка Дара Гравара, CC BY-SA 4.0; World Mime Day official graphics, аутор A.M, CC BY-SA 4.0; World Mime Day Edit-a-thon – obuka uređivanja Vikipedije 06, ауторка Ивана Гусларевић, CC BY-SA 4.0; Dan pantomime 15, аутор Иван Миловановић, CC BY-SA 4.0; Dan pantomime 03, аутор Иван Миловановић, CC BY-SA 4.0; World Mime Day Edit-a-thon 23, ауторка Ивана Гусларевић, CC BY-SA 4.0. Све фотографије су преузете са Викимедијине мултимедијалне оставе.

Слични чланци

#SheSaid кампања на Викицитату
Такмичење У свету Флоре и Фауне на Википедији на српском језику!
Проглашени су победници такмичења Азијски континент!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *