Победу на овогодишњем такмичењу на тему Народи света однео је корисник Medeniacus, док су друго и треће место освојили корисници MareBG и Његомир158. Похвале су додељене корисницима М Тодоровић и Марко Сарајево. На такмичењу је укупно учествовало 11 уредника Википедије, а њихов допринос огледа се у постављених чак 2.867.630 бајтова.

Викимедија Србије, у оквиру ReFocus пројекта Ноћи истраживача, на Википедији на српском језику организовала је такмичење у писању нових и допуњавању постојећих чланака о народима света. Такмичење је трајало од 22. августа до 22. септембра, а током овог периода учесници су писали о разним народима, њиховим културама, језицима, историјским догађајима и многим другим темама. Резултат њиховог учешћа може се видети кроз 225 написаних чланака, од којих су 198 нових, док је 27 допуњено.

 

У писању и допуњавању чланака могли су да учествују сви регистровани корисници Википедије. За такмичење су се пријављивали на страни на Википедији, док су чланке уносили у евиденцију. Након истека такмичења, чланови жирија су додељивали оцене од 0 до 2, које су се множиле са бројем унетих бајтова. Улогу жирија имали су дугогодишњи уредници Википедије и то Geologicharka, BokicaK и JustUser.

 

Прво место заузео је корисник Medeniacus, са 36 написаних чланака, односно 671.531 унетим бајтом. Победник је награђен књигом Историја човечанства – Средњи век. Другонаграђени MareBG написао је 33 чланка са 598.070 бајтова и тако освојио књигу Српска митологија у веровању, обичајима и ритуалу. Трећу награду, стручно астрономско осматрање на Народној опсерваторији и стручно вођење кроз Ботаничку башту, добио је Његомир158, са креирана и допуњена 52 чланка, односно 593.101 бајтом.

 

Поред награда, додељене су и похвале уредницима за посебан допринос такмичењу. Милошу Тодоровићу припале су две биљке у епрувети, док је Марко Сарајево добио издање ЦПН-а Шта биљка зна.

 

У оквиру ове сарадње, организован је и уређивачки маратон током Ноћи истраживача, на коме су учесници писали о знаменитим научницима широм света. Укупно је написано и допуњено 33 чланка од стране 15 учесника. Маратон је одржан у библиотеци Гете института, а они који нису били у могућности да присуствују, допринели су маратону онлајн.

Честитамо победницима и захваљујемо се свим такмичарима на учешћу.


Ауторка: Ивана Маџаревић, Викимедија Србије

Напомена о ауторским правима: Researchers’ Night Edit-a-thon 02.jpgResearchers’ Night Edit-a-thon 03.jpg, Researchers’ Night Edit-a-thon  08.jpg, Researchers’ Night Edit-a-thon 09.jpg,  Researchers’ Night Edit-a-thon 14.jpgResearchers’ Night Edit-a-thon 20.jpg, под cc by-sa-4.0, ауторке Иване Маџаревић са Викимедијине мултимедијалне оставе.

Слични чланци

#SheSaid кампања на Викицитату
Такмичење У свету Флоре и Фауне на Википедији на српском језику!
Проглашени су победници такмичења Азијски континент!

One Response

  1. Čestitke! Hvala bogu s obzirom na mnogo nepravilnosti koje su konačno ispravljene, da je ocenjivanje završeno i da su proglašeni pobednici

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *