Викимедија Србије, у оквиру ReFocus пројекта Ноћи истраживача, организује такмичење у писању нових и допуњавању постојећих чланака на Википедији на српском језику. Тема овог пута су народи света, а такмичење ће трајати од 22. августа до 22. септембра. Сви заинтересовани ће моћи да пишу о разним темама из области историје, етнологије, културе и језика разних народа, а за најбоље су обезбеђене награде.

 

Идеја Ноћи истраживача је демистификација науке и приближавање научних концепата и начина размишљања ширем делу популације, као и упознавање са истраживачима и њиховим радом. Пројекат координише и води тим из Института за биолошка истраживања „Синиша Станковић”, а у пројекту учествују Центар за промоцију науке (Београд), Природно математички факултет (Ниш) и Завод за заштиту споменика културе (Крагујевац). Викимедија Србије другу годину заредом учествује у Ноћи истраживача и заједно са организаторима доприноси развоју овог пројекта, али и промоцији Википедије, као слободне енциклопедије која може бити обогаћена информацијама из света науке.

Овогодишња Ноћ истраживача ће бити одржана 29. септембра под темом Народи. Управо се на ову тему одржава и такмичење на Википедији на српском језику од 22. августа до 22. септембра. Такмичари ће моћи да пишу о различитим културама, језицима, као и темама из етнологије и историје. Чланови жирија, Geologicharka, BokicaK, JustUser, прегледаће све чланке и бодовати сваки понаособ бодовима од 0 до 5 а затим ће оцену помножити са бројем бајтова новог или допуњеног чланка.

За победнике, који ће бити проглашени у Ноћи истраживача, обезбеђене су  следеће награде:

  1. награда: Историја човечанства – Средњи век (Издање Моно и Мањана, Превод, ИСБН 978-86-7804-174-7)
  2. награда: Сретен Петровић – Српска митологија у веровању, обичајима и ритуалу (Издање Дерета, ИСБН 978-86-7346-993-5)
  3. награда: стручно астрономско осматрање на Народној опсерваторији и стручно вођење кроз Ботаничку башту

Вредни учесници који ниси освојили прва три места, али су дали већи допринос такмичењу, добиће похвале у виду улазнице за јавни акваријум, издања ЦПН-а Шта биљка зна и две биљке у епрувети.

У самој Ноћи истраживача биће организован и уређивачки маратон на ком ће учесници писати и допуњавати биографије научника.

Више о правилима такмичења и начину пријаве можете прочитати на страни такмичења на Википедији или нам се можете обратити путем мејла kancelarija@vikimedija.org.

Срећно! 🙂

Ауторка: Ивана Маџаревић


Напомена о ауторским правима: Schoolgirls in Bamozai.jpg, аутора Capt. John Severns, U.S. Air Force у јавном домену, Wikimedia-Serbia.png, аутора Саше Стефановића, под cc by-sa-3.0 са Викимедијине мултимедијалне оставе; лого Ноћи истраживача преузет са званичне интернет странице.

Слични чланци

#SheSaid кампања на Викицитату
Такмичење У свету Флоре и Фауне на Википедији на српском језику!
Проглашени су победници такмичења Азијски континент!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *