Светски дан пантомиме – 22. март, обележен је на Википедијама на српском и македонском језику уређивачким маратоном у писању чланака из ове области. Учесници маратона у Србији написали су 24 нова чланка, док су уредници Википедије на македонском језику створили 12 нових и допунили један постојећи чланак.

 

Поред искусних уредника Википедије, Миљана Симоновића, Владимира Нимчевића,  Милице Вучетић и Тадије Милетића, маратону се придружило и осам студената Универзитета Сингидунум у Београду, као и 14 студената овог универзитета у Нишу.

И председник Светске организације пантомимичара Марко Стојановић био је вредан и написао два чланка на Википедији на енглеском језику.

Марко Стојановић и Ивана Гусларевић

„Веома сам задовољан како обележавање Светског дана пантомиме из године у годину постаје масовније, шири се на већи број земаља и поприма нове облике. У Бангладешу је Федерација пантомимичара Бангладеша организовала велики тродневни национални фестивал пантомиме, у Грузији су пантомимичараи Грузијског државног позоришта пантомиме организовало велики флеш-моб и центру Тбилисија и бесплатна улична догађања током целог дана, у Индонезији су имали бесплатне радионице и представе, као и у Пољској и Словачкој, а ми смо се бавили садржајем на Википедији јер га на српском језику нема довољно, као што нема ни књига или уџбеника о пантомими код нас. Надамо се да ћемо наставити ову сарадњу са Викимедијом Србије и наредних година како бисмо информације и знање о пантомими учинили доступним онима који желе да се баве пантомимом или само науче нешто више.

Овом приликом смо промовисали и званичан лого Светског дана пантомиме који нам је поклонио дизајнер Александар Михајловић, арт директор Универзитета Сингидунум и који се већ налази на Вики Остави.“

 

Стефан Митић на маратону у Нишу

Обуку уређивања Википедије у Нишу, као и подршку у писању чланака пружио је  Еду-вики кампер Стефан Митић.

„Било ми је задовољство да помогнем Викимедији Србије, а посебно новајлијама, студентима Сингидунума. И самом ми је донедавно вики свет био нов, а сада сам био у могућности да и друге упутим у могућности ширења знања” – каже Стефан док похваљује марљивост и посвећеност студената.

 

Вики заједница у Македонији је други пут за редом учествовала у овом маратону.

„Уређивачки маратони су увек добар начин да се увећа садржај на Википедији. Радо се одазивамо позивима Викимедије Србије када је овај маратон у питању, јер је тема интересантна и чланци из ове области увек мањкају” – рекао је Кирил Симеоновски,  председник Извршног одбора македонске корисничке групе Shared Knowledge и уредник Википедије на македонском језику.

Учесницима су подељене захвалнице Викимедије Србије за учешће и допринос маратону, а и медији су изразили интересовање за ову акцију. Аустралијски државни радио АБЦ направио је велику емисију о Светском дану пантомиме и Марселу Марсоу у којој се говорило и о овом уређивачком маратону.

 

Учесници маратона у Београду

 

Фотографије са овог догађаја можете погледати на Викимедијиној остави.


Ауторка: Ивана Гусларевић, Викимедија Србије

Напомена о ауторским правима:

World Mime Day Edit-a-thon Singidunum 2017, Belgrade 03World Mime Day Edit-a-thon Singidunum 2017, Belgrade,  World Mime Day Edit-a-thon Singidunum 2017, Belgrade 24World Mime Day Edit-a-thon Singidunum 2017, Belgrade 16World Mime Day Edit-a-thon Singidunum 2017, Belgrade 20; World Mime Day Edit-a-thon Singidunum 2017, Belgrade 17 ауторке Иване Гусларевић; Dan pantomime 15, Dan pantomime 03, Dan pantomime 14Dan pantomime 24, аутора Ивана Миловановића, под CC BY-SA 4.0, са Викимедијине мултимедијалне оставе.

Слични чланци

#SheSaid кампања на Викицитату
Такмичење У свету Флоре и Фауне на Википедији на српском језику!
Проглашени су победници такмичења Азијски континент!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *