Јубиларни 250.000­ти чланак на Википедији на српском језику

Београд, 28. јул 2014.

Tоком ноћи 28.07.2014, тачно у 02:37, Википедија на српском језику достигла је јубиларни 250.000-ти чланак! Чланак говори о Педру де Валдивији, шпанском конкистадору и првом гувернеру Чилеа, а његов аутор је уредник који доприноси Википедији под псеудонимом Самарџија. Када је настала 2001. године, Википедија је била јединствени експеримент енциклопедије засноване на сарадњи и заједничком раду. Уместо да се ослања на углавном плаћене групе стручњака, Википедија је прва енциклопедија коју могу да уређују сви заинтересовани.

Управо на тај начин заступљене су све различитости и мањине, како у садржају, тако и у разноврсности оних који уређују, што Википедију чини енциклопедијом са најширим могућим дометом људског знања и искуства.

Википедија је пројекат сакупљања, умножавања и промоције слободног знања на Интернету. Тренутно има преко 20 милиона чланака на преко 285 језика. Википедија добија око 500 милиона прегледа дневно, што је чини петим сајтом по посећености на Интернету. Википедија на српском језику је највећа енциклопедија на српском језику уопште. Посећује се преко 500.000 пута на дневном нивоу, што је чини осмим сајтом по посећености у Србији. До броја од 250.000 чланака дошла је захваљујући једанаестогодишњем раду више од 140.000 корисника и корисница. Задужбина Викимедија (енг. Wikimedia Foundation Inc.) је невладина и непрофитна организација са седиштем у Сан Франциску, Калифорнија, САД посвећена расту, развоју и бесплатној дистрибуцији слободних, вишејезичких садржаја у целом свету. Задужбина Викимедија има 40 огранака широм света. Викимедија Србије је пети огранак Задужбине Викимедија. Настала је 2005. године и сада броји преко 100 чланова и чланица. Канцеларија се налази у улици Булевар краља Александра 20 у Београду и отворена је сваким радним даном за све заинтересоване.

Слични чланци

#SheSaid кампања на Викицитату
Такмичење У свету Флоре и Фауне на Википедији на српском језику!
Проглашени су победници такмичења Азијски континент!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *