Вики стажирање у Музеју у Смедереву

Београд, 27. октобар – У Музеју у Смедереву успешно је реализован четврти по реду програм стажирања у организацији Викимедије Србије. Овај програм омогућава да, уз помоћ искусног уредника Википедије, изабрана институција културе повећа видљивост својих колекција на интернету, али и да културно-историјско наслеђе наше земље добије нову публику широм света.

Изабрани уредник Википедије Милош Тодоровић у овој установи дигитализовао је четири ретке и старе књиге из 19. века, али и фотографисао нове и поставио на Викимедијину оставу приказе музејских колекција. Такође су писани нови и допуњавани постојећи чланци на Википедији на српском језику. Сада су целом свету у електронском облику доступне књиге Молбен Богородици и светом Спиридону (1804), Викентија РакићаРачуница метри и динари (1876), М. Т. МилутиновићаИсторија народа србског (1846), Димитрија Давидовића и књига Бранковићи, Јована РистићаФотографије и други материјали већ се користе за илустровање чланака, чиме се корисницима интернета омогућава да се упознају са историјом и културом овог града.

Директорка Музеја у Смедереву Татјана Гачпар каже да је сарадња са Викимедијом омогућила већу видљивост колекција музеја, посебно када сајт ове институције није у функцији.
– Музеј у Смедереву настоји да својим деловањем буде форум за стицање знања и проширење видика, као и подијум изградње креативних и самосвесних личности. Трагајући за новим, активним начинима повезивања са публиком, другим институцијама и стручњацима, Музеј је остварио сарадњу са Викимедијом Србије. Сматрамо да је то један од најбољих начина да остваримо своје циљеве, те стога ову прилику користим да се захвалим свима из организације Викимедија Србије са којима смо до сада сарађивали на изузетној, и верујем, успешној сарадњи – рекла је Гачпар.

Програм стажирања саставни је део ГЛАМ пројекта (Galleries, Libraries, Archives, Museums), који подразумева двосмерну сарадњу са институцијама културе и спроводи се у више од 40 земаља. Идеја је да се ангажује уредник Википедије који ће одређеној културној установи помоћи у раду на дигитализацији архивског материјала, представљању саме институције, збирки и колекција на Википедији и другим вики пројектима, попут Викимедијине оставеВикиизворникаВикикњига… Са друге стране, установе културе оваквим сарадњама помажу да се знање о културно-историјском наслеђу потврди кроз релавантне изворе на највећој онлајн енциклопедији.

Википедијанаци стажисти у Србији су претходних година дигитализовали 13 књига, одржали 11 радионица, написали и побољшали десетине чланака на Википедији на српском језику и приказали колекције установа у више од 1500 фотографија. Универзитетска библиотка Светозар Марковић је два пута била домаћин овом програму, а придружила се и Ботаничка башта Јевремовац.

ГЛАМ пројекат, који у овом делу света спроводи Викимедија Србије, укључује и друге институције као што су позоришта, зоолошки вртови, ботаничке баште, јавни емитери, новински архиви, односно све установе кутуре које желе да учествују у стварању отвореног и слободног садржаја. Викимедија Србије је од успостављања ГЛАМ програма у нашој земљи остварила низ успешних сарадњи са установама културе, које су за резултат имале бројне квалитетне чланке на Википедији, али и успешно реализоване уређивачке маратоне, постављене QR кодове, као и доста ослобођених материјала и историјских записа за Викимедијину оставу.

Слични чланци

#SheSaid кампања на Викицитату
Такмичење У свету Флоре и Фауне на Википедији на српском језику!
Проглашени су победници такмичења Азијски континент!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *