Резултати конкурса за реализацију и финансирање волонтерских пројеката Викимедије Србије за 2025. годину

Викимедија Србије објављује коначне резултате конкурса за реализацију и финансирање волонтерских пројеката у домену образовања, сарадње са институцијама културе, волонтирања, активирања Википедијиних сестринских пројеката, као и подстицања разноликости. Конкурс је трајао од 2. септембра до 2. октобра 2024. и био је отворен за све појединце, представнике организација, институција културе и образовања.

На конкурс је пристигло 16 а прихваћено је укупно 9 пројеката. Екстерни пројекти су део годишњег плана Викимедије Србије, који је Задужбина Викимедија званично прихватила. Комисију су чинили Ивана Маџаревић и Бојан Цветановић. Након тога Управни одбор је донео одлуку о прихватању пројеката и подносиоци пројеката обавештени су о коначним резултатима конкурса.

Пројекти који су прихваћени у оквиру области образовања (Образовни програм) су:

  • Културно наслеђе Раче – Пројекат подразумева подстицање волонтеризма код ученика и наставника за рад на Викимедијиним пројектима. Пројекат подразумева и проучавање и промоцију материјалног и нематеријалног културног наслеђа општине Рача кроз фотографисање,  истраживање и коришћење извора установа култре. Идеја и суштина пројекта је промовисање културног, географског и другог наслеђа Општине Рача.

Пројекти који су прихваћени у оквиру области сарадње са институцијама културе и институцијама од јавног значаја (ГЛАМ програм) су:

  • Културно наслеђе Србије – Пројекат се бави повећањем видљивости слабо представљених сакралних објеката и промоцијом фрескосликарства у дигиталном облику. Многи сакрални објекти у свом поседу имају значајне артефакте који нису доступни јавности ни приказани нигде. Поред тога, фрескосликарство које приказује историјске догађаје, сцене и свеце је слабо заступљено у дигиталном формату на Википедији. Овај пројекат би решио и тај проблем, повећавајући доступност и видљивост ових културних блага.
  • Вики-библиотекар – Пројекат представља наставак до сада успешно реализованог пројекта – Вики-библиотекар који има за циљ обуку библиотекара да својим знањем, искуством и богатом литературом обогате Википедију на спском језику. Циљне групе су зaпослени у  библиотечко-информационој делатности, истраживачи, студенти Катедре за библиотекарство и информатику и сви други заинтересовани корисници библиотека и грађани. 

Пројекти који су прихваћени у оквиру области подстицања волонтеризма и повећање разноликости су (Програм разноликости):

  • Вики акција придружи се и ти – Пројекат ће обухватати организовање такмичења и индивидуалних и тимских акција на Википедији на српском језику са циљем писања нових и допуњавања постојећих чланака о биографијама, књижевности, глуми и образовним установама, као и проширивање клица.
  • Вики Србија – пут културе и образовања – Пројекат би обухватао посете и обиласке градова на територији Србије са циљем илустровања чланака на Википедији на српском језику којима недостају фотографије. Осим тога, пројекат ће обухватати израду нових страница о установама културе (музеји, библиотеке, културни центри..) и установама образовања (школе и високошколске установе). 
  • Вики не воли инвазивне и алохтоне врсте Србије – Циљ пројекта је ширење знања о инвазивним и алохтоним врстама Србије кроз теренске активности и обогаћивање Википедије новим текстовима и сазнањима. Пројекат ће се састојати из теренског рада, едукације студената, писања чланака о овим врстама и отпремања фотографија. Теренске активности ће координисати чланови Еколошко истраживачког друштва ,,Младен Караман“, а подразумеваће и одлазак у природу и едукацију студената биологије и екологије.
  • (Не)позната Србија – Санџак 1 – Идеја пројекта „(Не)Позната Србија” је представљање значајних, али мање познатих тема везаних за Србију – институција, познатих личности, књижевних дела, манифестација, споменика… Започет је 2024. детаљним обрађивањем тема везаних за Крагујевац, а у 2025. ће обухватити градове Нови Пазар, Сјеница и Тутин (са околином), као и Пештерску висораван. 
  • Прецима у част, потомцима у завет – Пројекат се односи на истраживање ратних меморијала – јавних споменика, спомен-плоча и других спомен-обележја, кенотафа у црквеним портама, крајпуташа и надгробника војницима палим у ослободилачким ратовима Србије у периоду од Српско-турских ратова (1876-1878) до краја Првог светског рата. 
  • Топлица и Расина – Пројекат ће обухватити обилазак Топличког и Расинског управног округа са циљем представљања овог краја кроз чланке и фотографије, географски, економски, верски, образовни и туристички потенцијал, као и богато природно, историјско, споменичко и културно наслеђе препознато кроз народно стваралаштво и градитељство.

Честитке свим вођама пројеката и њиховим тимовима. Желимо вам успешну и продуктивну годину!


Ауторка: Милена Миленковић, Викимедија Србије

Илустрација: Милена Миленковић, Викимедија Србије

Слични чланци

Викимедија Србије отвара позив за доделу микрогрантова
1Либ1Реф кампања уређивања референци и ове године на Википедији!
Преминуо Драган Сатарић, суоснивач Викимедије Србије и један од првих Википедијанаца

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *