Завршен програм стажирања у Заводу за заштиту споменика културе у Зрењанину

Програм стажирања (Википедијанац стажиста) који је део глобалног програма сарадње са институцијама културе ГЛАМ (Galleries, Libraries, Archives, Museums), реализован је у новембру у Заводу за заштиту споменика културе Зрењанин. За Википедијанца стажисту изабран је Александар Радловачки који је написао преко 50 чланака, дигитализовао три књиге и обогатио Викимедијину оставу са преко 400 мултимедијалних датотека.

Википедијанац стажиста представља пројекат сарадње између Викимедијиних огранака и институција културе и реализује се већ 10 година. У оквиру њега изабрани уредник Википедије током месец дана обавља дигитализацију разних материјала, поставља дигитализовани материјал на Викимедијину оставу, Викизворник и друге одговарајуће вики платформе, ради на увећању садржаја Википедије према договореним темама и расположивој литератури у институцији и ради са запосленима и помаже им у бољем разумевању Викимедијиних пројеката.

Током стажирања у Заводу за заштиту споменика културе у Зрењанину које је трајало месец дана, написано је 30 нових, 22 су допуњена, док је 55 чланака добило фотографије на Википедији на српском језику. Чак 447 мултимедијалних датотека је постављено на Викимедијину оставу. Поред овог, дигитализоване су и објављене три књиге. Сви резултати стажирања пописани су на страници на Википедији – Википедија:Википедијанац стажиста/Завод за заштиту споменика културе Зрењанин 2019. Викимедија Србије истиче значај спровођења оваквих активности у разним градовима Србије који имају да понуде значајну културну грађу и учине је доступном широј публици.

Са историчарем Александром Радловачким смо и раније успешно сарађивали. Програм Александровог стажирања је успешно завршен и резултати су видљиви. Иако је са Википедије већина података о непокретним културним добрима на територији Средњебанатског округа тачна, било је и оних података који нису били довољно прецизни, те их је требало исправити и допунити. Поред ажурирања постојећих текстова, постављени су нови чланци за културна добра која су утврђена у протеклих неколико година, а која се нису налазила на списку. Постављене су фотографије новијег датума и квалитетније резолуције на којима се боље сагледава културно добро. Дигитализовано је неколико књига из наше библиотеке које су на овај начин презентоване широј јавности. Задовољни смо резултатима овог пројекта и сматрамо да је веома користан, како институцијама културе, тако и заинтересованим корисницима и целокупној јавности. Препоручили бисмо овај програм и другим установама културе. Завод за заштиту споменика културе Зрењанин је на свом сајту објавио чланак о Александровом успешно реализованом пројекту стажирања у овом заводу. 



Бојан Којичић,
историчар уметности, виши документариста у Заводу за заштиту споменика културе Зрењанин

Алексадар каже да је стажирање протекло у позитивној атмосфери и изузетно му драго да је стекао увид у рад самог Завода за заштиту споменику културе и њихове активности. 

Шта те је навело да се пријавиш за стажирање?

По струци сам мастер историчар, а уједно уређујем Википедију од 2006. године, па сам сматрао да је то добар спој за потребе пројекта Википедијанац стажиста.

Зашто мислиш да су овакви програми важни?

Овакви програми су важни како би шира јавност која, на жалост, ретко посећује установе културе имала увид у културну баштину коју чувају наше институције културе. Претрага на интернет претраживачима најчешће води до одредница на Википедији, па је самим тим ближа публици. 

Шта би издвојио као најбитније резултате?

Као најбитније резултате навео бих ажурирање података о споменицима културе за које је надлежан Завод за заштиту споменика Зрењанин, јер неки од споменика нису до сада били евидентирани на Википедији, а за неке су стајали застарели подаци. Исправљене су и грешке до којих је раније дошло услед непознавања некадашњих места у Банату која су касније спојена у једно. Такође, мноштво фотографија сада чини саставни део чланака о споменицима културе у Средњем Банату. 

У којој мери је институција излазила у сусрет када је стажирање у питању?

Са институцијом у којој је спроведено стажирање остварена је одлична сарадња, како са ментором тако и са осталим запосленима. Литература и фотографије из документације Завода били су на располагању стажисти, док бих као једини проблем навео проналажење одговарајућих књига за дигитализацију, услед специфичности установе. 

Шта је ова инситуција имала да понуди за оне који желе више да сазнају?

Завод за заштиту споменика Зрењанин поседује богату библиотеку која се тиче заштите споменичке баштине, културе, историје и етнологије Зрењанина, Баната, Војводине, Србије и шире, а чине је монографије и стручни часописи. Посебно бих истакао књиге у издању Завода. 


Ауторка: Ивана Маџаревић, Викимедија Србије

Напомена о ауторским правима: 

Слични чланци

Отворена регистрација за конференцију Викилајв 2024
Четврта акција писања биографија на Википедији на српском језику
Резултати конкурса за доделу микрогрантова 2024.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *